Pistolety automatyczne do szczepień HSW są niezastąpione ze względu na swoją skuteczność i szybkość w procesie szczepienia. Dzięki nim można zaszczepić większą liczbę zwierząt w krótszym czasie, co jest kluczowe w przypadku masowych szczepień. Ich precyzyjna technologia oraz możliwość dostosowania do różnych typów szczepionek sprawiają, że są niezbędnym narzędziem każdego lekarza weterynarii oraz hodowcy, który szczepi swoje zwierzęta.
Dlaczego szczepienia zwierząt są ważne?
Strzykawki automatyczne marki HSW do szczepienie zwierząt to bardzo ważna profilaktyka, która ma na calu zapewnić bezpieczeństwo i ochronę przed różnymi patogenami i drobnoustrojami wywołującymi groźne choroby. Szczepionka ma za zadanie zmobilizować organizm do wytwarzania niezbędnych przeciwciał do zniszczenia wirusów. Cały ten proces jest zapamiętywany i wykorzystywany przez układ odpornościowy w przypadku przyszłego kontaktu z antygenem.
Automat do szczepień zwierząt
Strzykawki automatyczne do szczepienia zwierząt mają specjalny kształt, który ułatwia przeprowadzenie dużych akcji szczepiennych i pozwalają na precyzyjne dawkowanie danej szczepionki. Jest więc to bardzo przydatne narzędzie do prowadzenia szczepień dużych ilości zwierząt. Pistolet do szczepienia zwierząt wyposażony jest funkcję Luer Lock, która ułatwia mocowanie igieł, więc dopasowanie ich nigdy nie było prostsze, a jak wiadomo w zależności od rodzaju szczepienia i gatunku zwierząt potrzebujemy różnych igieł. Automaty do szczepień występują w różnych wariantach – z mocowaniem butelkowym lub na wąż, więc każdy może wybrać wygodniejszą dla siebie opcję.
SZCZEPIENIE GOŁĘBI – jaki pistolet do szczepień wybrać?
Do szczepienia gołębi doskonale sprawdzają się strzykawki Eco Matic oraz Uni Matic. W zależności od dawki szczepionki, hodowcy wybierają automaty do szczepień z cylindrem o pojemności 0,3 ml, 1 ml lub 2 ml, w których można ustawić precyzyjną dawkę lewku już od 0,1 ml. Podstawowe szczepienia gołębi młodych przeciw salmonelozie i paramyksowirozie obejmują dwie iniekcje w odstępie 4 tygodni. Pierwsze szczepienie powinno odbyć się w 3 – 4 tygodniu życia, a drugie nie później niż 3 tygodnie przed lotami.
Jakie igły do szczepienia gołębi?
Najczęściej do szczepienia gołębi wybiera się specjalne igły z mocowaniem Luer Lock o wymiarach 0,8 x 5 mm, 0,8 x 10 mm lub 1,0 x 10 mm. Są to medyczne igły do podawania leków i szczepionek gołębiom. Stabilne zamocowanie igły w automacie do szczepień to zapewnienie precyzyjnie odmierzonych dawek leków. Igły są wielorazowego użytku po odpowiedniej dezynfekcji i sterylizacji.
Jak przygotować gołębie do szczepienia?
Przed podaniem szczepionki gołębie powinny być odrobaczone i całkowicie zdrowe, dlatego warto je zbadać i wdrożyć ewentualne leczenie. Po szczepieniu gołębie należy obserwować, zapewnić wodę i pożywienie. Można podać również elektrolity, które gołąb stracił przez stres związany ze szczepieniem.
STRZYKAWKA AUTOMATYCZNA DLA BYDŁA
W przypadku szczepień bydła warto wybrać strzykawki automatyczne tj. Multi Matic, Vet Matic oraz Roux Revolver z dużymi cylindrami o pojemności od 5 ml do nawet 50 ml. W szczepieniu bydła opasowego, najwygodniejszym rozwiązaniem są strzykawki na wysięgniku. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie dystansu, co nie tylko ułatwia proces szczepienia, ale również zapewnia bezpieczeństwo dla osoby przeprowadzającej zabieg. Szczepienia do pyska są również często niezbędne, a w tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenie zwane drenczerem. Wszystkie te narzędzia są kluczowe dla skutecznego i bezpiecznego przeprowadzania szczepień bydła, pomagając utrzymać dobre zdrowie i zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób w stadach.
Jakie szczepionki dla bydła?
Dla cieląt niezbędne jest zaszczepienia na błonice, wąglik i nosówkę. Dorosłe krowy wymagają stałych szczepień przeciwko BVD, IBR, leptospirozie, PI3 oraz BRSV. Pierwsze szczepienie powinno odbyć się kiedy bydło skończyło co najmniej 3 miesiąc życia. Szczepienia powtarza się co roku lub 2 razy do roku w zależności od medykamentu i zaleceń weterynarza.
Tuberkulinizacja – jaką strzykawkę i igły wybrać?
W celu kontroli występowania gruźlicy bydła corocznie wykonuje się tuberkulinizację śródskórną, która obejmuje 1/3 stad bydła na obszarze powiatu. Badaniu poddane jest bydło powyżej 6 tygodnia życia. Do tuberkulinizacji przeznaczone są specjalne automaty Henke-Ject marki HSW oraz krótkie igły z mocowaniem lauer-luck o wymiarach 0,7 x 4 mm. Strzykawka do TBC jest wygodna w użytkowaniu, bezawaryjna, a także posiada części zamienne tj. cylinder, które podczas pracy mogą się uszkodzić.
AUTOMAT DO SZCZEPIENIA ŚWIŃ
Automatyczna strzykawka do szczepienia świń powinna mieć dużą pojemność, ponieważ zazwyczaj jest używana do wielu świń na raz. Dobrym wyborem będzie strzykawka Multi Matic, Vet Matic, a także pistolet do szczepień Roux-Revolver. Dla mniejszych hodowców i pojedynczych szczepień wystarczy strzykawka Eco-Matic lub Uni Matic z cylindrem 5 ml. Pierwsze szczepienia loszek na PPV wykonuje się nie wcześniej niż po ukończeniu 5 miesiąca życia. Świnie należy szczepić przed fazą tuczu. Zalecane jest uodparnianie prosiąt już w 6 tygodniu życia oraz po kolejnych 4 tygodniach. Trzodę szczepi się na wiele chorób, na przykład: salmonelloza, zakaźne zanikowe zapalenie nosa, grypa świń, parwowiroza, różyca. Nie istnieje jednak jeden uniwersalny schemat szczepień, który idealnie pasowałby do całej trzody chlewnej. Istnieją programy szczepień dla konkretnej jednostki chorobowej.
SZCZEPIONKA DLA KRÓLIKÓW
Króliki są bardzo wrażliwe i podatne na choroby, dlatego bardzo ważne jest aby zapewnić im odpowiednią profilaktykę w postaci szczepień. Zwierzęta powinny być uodparniane przeciw myksomatozie już w wieku 4 tygodni i doszczepiane od 10 tygodnia. Odstęp między szczepieniami powinien wynosić 2 tygodnie.
Bardzo ważnym szczepieniem królików jest również RHD, czyli wirusowa krwotoczna choroba królików, zwana też pomorem królików, która jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób występujących u tego gatunku. Choroba ta jest bardzo zaraźliwa, szybko się rozprzestrzenia i śmiertelność w nadostrej postaci wynosi 100 %. Profilaktyką są szczepienia, które można wykonywać od 5 tygodnia życia. Warto również dbać o odpowiednie środowisko życia królików. Do szczepienia królików odpowiednim wyborem będą strzykawki Eco-Matic oraz Uni-Matic.
SZCZEPIENIA ZWIERZĄT – DLACZEGO WARTO?
Szczepienia zwierząt to najskuteczniejsza forma profilaktyki przed groźnymi chorobami, które mogą pojawić się w hodowlach poszczególnych gatunków. Każdy hodowca powinien regularnie, według zaleceń szczepić swoje zwierzęta by uchronić je przed zarażeniem, a siebie przed kosztami leczenia. Strzykawki automatyczne to świetne rozwiązanie jeśli przeprowadzamy akcje szczepienną w dużych stadach. Znacznie ułatwiają ten proces i zapewniają precyzję. Dodatkowo dzięki systemowi mocowania Luer Lock możemy dowolnie wymieniać igły w zależności od miejsca iniekcji, gatunku zwierzęcia czy podawanego leku.