Odchowalnik to urządzenie lub specjalnie przygotowane, bezpieczne miejsce piskląt, które zapewnienia ptakom optymalne warunki w pierwszych dniach ich życia. W odchowalniku utrzymuje się odpowiednią temperaturę, wilgotność, oświetlenie oraz wentylację, które wpływają na zdrowy wzrost i rozwój piskląt, minimalizując ryzyko chorób, kontuzji i innych problemów zdrowotnych. Każde miejsce do odchowu wyposażone jest w specjalne poidło dla piskląt, a także karmnik w postaci płytkiego korytka lub tacy na paszę. Wyróżnia się profesjonale odchowalniki marki Brinsea, które zapewniają znakomitą stabilność termiczną, dzięki czemu służą również do odchowu papug i innych wymagających gatunków ptaków. W hodowli hobbystycznej nowo wyklute pisklęta separuje się od starszych i umieszcza w specjalnie stworzonych kręgach lub klatkach, w których ptaki są ogrzewane lampą grzewczą lub płytą. Szeroka oferta sklepu pozwala na zakup gotowego urządzenia do wychowu lub na samodzielne zbudowanie odchowalnika, dzięki dostępności komponentów tj. promienniki, panele separacyjne, poidła, karmidła, płyty grzewcze.
Jak zrobić odchowalnik dla piskląt?
Dla nowo wyklutych piskląt nie ma konieczności zakupu profesjonalnego odchowalnika. Z powodzeniem miejsce do odchowu piskląt można przygotować samodzielnie. Budowę odchowalnika dla piskląt warto rozpocząć od wydzielenia miejsca, w którym ptaki będą trzymane. Najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie paneli do budowy kręgów separacyjnych, w których ptaki będą bezpieczne. Są to niewielkie panele, które łączy się sobą w różnych kombinacjach. Piskali trzymać również w klatkach po gryzoniach, kartonach, czy też w innych bezpiecznych miejscach. Najważniejszą rolę w odchowalniku odgrywa zapewnienie odpowiedniej temperatury, tak by pisklęta były dogrzane. Najłatwiej zastosować promiennik z oprawą. Jest to tzw. sztuczna kwota, którą wiesza się nad odchowalnikiem. Taki sposób dogrzewania piskląt jest w pełni dla nich bezpieczny. Ptaki gromadzą się w kręgi w miejscach, w których oddawane jest ciepło. Dzięki specjalnej oprawie do lampy nie ma możliwości, że któryś pisklak się poparzy czy zostanie zraniony. Czerwone światło, które emituje sztuczna kwoka, dodatkowo uspokaja pisklaki. Należy pamiętać, by w odchowalniku znalazło się również płytkie poidło oraz karmidło czy taca na paszę o małej pojemności. Należy wybierać karmniki i pojniki z niskimi rynienkami, tak by pisklaki nie miały problemu z pobieraniem paszy czy wody.
Co powinien zawierać odchowalnik dla piskląt?
Odchowalnik dla piskląt powinien stwarzać bezpieczne miejsce do wzrostu i rozwoju ptaków. Pierwsze dni życia ptaków są niezwykle i rzutują na ich przyszłość. W pierwszej kolejności miejsce przebywania piskląt należy wyścielić i upewnić się, że nie ma w nim miejsc, które mogłyby narażać ptaki na kontuzję. W dobrze wyposażonym odchowalniku powinno znajdować się:
- lampa grzewcza, czyli tzw. promiennik, który umieszcza się w specjalnej oprawie z łańcuszkiem, którą zawiesza się nad odchowalnikiem.
- mata lub płyta grzewcza, która jest alternatywą do promiennika. Są to urządzenia, tzw. sztuczne kwoki, które dogrzewają pisklaki w pierwszych dniach odchowu,
- płytkie poidło, najlepiej również o niewielkiej pojemności, które unikną najmłodszym ptakom podtopienia,
- karmidło lub korytko z niskim rantem, które nie sprawią pisklakom problemów z pobieraniem paszy.
Jakie wymiary powinien mieć odchowalnik?
Rozmiar odchowalnika zależy przede wszystkim od liczby piskląt, które chcemy wychować. W przypadku większej liczby piskląt konieczne jest zapewnienie takiej przestrzeni, aby każde z nich miało wystarczające miejsca do rozwoju. Optymalna wielkość odchowalnika powinna również uwzględniać dostęp do pożywienia, wody oraz odpowiedniej temperatury. Dbałość o te aspekty pozwoli na zdrowy i równomierny rozwój piskląt, minimalizując ryzyko chorób i stresu. Odchowalnik o wymiarach 80x80 cm pozwoli odchować ok. 60-80 piskląt. Nie warto budować niskich odchowalników, gdyż wystarczą one na krótko. Pisklaki rosną szybko i mogą zacząć wyskakiwać. Idealna wysokość odchowalnika to 40 cm. Dla piskląt bażantów lub przepiórek górę odchowalnika należy przykryć siatką, tak by uniknąć ucieczki ptaków.
Kiedy przenieść pisklaki z inkubatora do odchowalnika?
Pisklęta w inkubatorze po wylęgu powinny przebywać od kilku do kilkunastu godzin, do momentu całkowitego wysuszenia. Ważne jest by ptaki do tego czasu zaczęły chodzić, wtedy można je bezpiecznie przenieść do odchowalnika. W pierwszej dobie ptakom nie trzeba podawać jedzenia. Po upływie 24 h można podać im ugotowane jajko na twardo.
Odchowalnik dla papug i ptaków egzotycznych
Papugi i inne ptaki egzotyczne po wylęgu należy chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Należy zapewnić im określoną wilgotność, temperaturę, a także wentylację. Najbezpieczniejszym miejscem dla samodzielnego wychowu papug jest specjalna klatka inkubacyjna czyli tzw. odchowalnik. Młode papugi w pierwszych dniach życia wymagają temperatury ok. 40°C. Miejsce, w których są wychowywane musi być również bezpieczne i zapewniać ochronę przed urazami mechanicznymi. Dla papug doskonale sprawdza się odchowalnik Brinsea, który nosi również miano klatki szpitalnej dla zwierząt. Jest to urządzenie, które zapewnia niezbędne warunki do odchowu papug, gwarantując jej bezpieczeństwo. Posiada ono nowatorską technologię grzewczą Omnitherm, a także wydajną wentylację z filtrami, które wychwytują zanieczyszczenia takie jak kurz, roztocza czy grzyby. Odchowalnik Brinsea jest niezastąpionym wyposażeniem lekarzy weterynarii, a także ogrodów zoologicznych. Wykorzystywany jest on jako klatka szpitalna dla zwierząt, która zapewnia nie tylko bezpieczne warunki dla ptaków, ale również dla jeży, szczeniąt, kociąt, czy innych stworzeń które wymagają dogrzania.