Filtr
Produkty 3
20
40
60
100
Pozycja
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)
  1. Ogrodzenie elektryczne przeciw wydrom - zestaw WG-200
    F1834
    Ogrodzenie elektryczne przeciw wydrom - zestaw WG-200
    588,53 zł 478,48 zł
  2. Pastuch elektryczny na wydry zestaw W-SEC 500 ze słupkami
    F1843
    Pastuch elektryczny na wydry zestaw W-SEC 500 ze słupkami
    1 866,61 zł 1 517,57 zł
  3. Pastuch na wydry 4 J z słupkami w zestawie
    NOWOŚĆF9981
    Pastuch na wydry 4 J z słupkami w zestawie
    949,02 zł 771,56 zł
Filtr
Produkty 3
20
40
60
100
Pozycja
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)

Elektryczne pastuchy na wydry

Wydra (Lutra lutra) to drapieżny ssak, który występuje na terenie całej Polski. Jej aktywność związana jest z środowiskiem wodnym. Główny pokarm wydry stanowią ryby, które są jej przysmakiem, ale żywi się również drobnymi gryzoniami i małymi ptakami. Wydry stały się prawdziwą udręka właścicieli stawów, oczek wodnych, a także wędkarzy. Zwierzęta te dziesiątkują ryby, co prowadzi do wielu kosztownych strat, które są szczególnie odczuwalne dla właścicieli stawów hodowlanych. Wydry znajdują się w Polsce pod częściową ochroną, co sprawia, że zabicie czy otrucie wydry jest zabronione i wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Jedyną skuteczną ochronę stawów zapewnia pastuch na wydrę, który stanowi fizyczną zaporę dla drapieżnika. Wszelkiego rodzaju odstraczasze na wydry, zapachowe czy też dźwiękowe nie sprawdzają się, lub działają tylko na chwilę. Szeroka oferta pastuchów pozwala na dostosowanie ogrodzenia elektrycznego do potrzeb właścicieli stawów, czy też oczek wodnych. Ważne jest, by dobrać odpowiedni zestaw, który skutecznie odstraszy wydrę i zapobiegnie dalszej inwazji na ryby. Rozstawienie pastucha elektrycznego nad stawem jest jednorazowym wydatkiem, który zapewnia ochronę przez długi czas.

Jak zabezpieczyć staw przed wydrą.

Wydra, choć nie jest dużym zwierzęciem, cechuje się sprytem i przebiegłością, dlatego wymaga stworzenia solidnego zabezpieczenia. Najskuteczniejszym sposobem na wydrę jest pastuch elektryczny, który działa na takiej samej zasadzie jak pastuch na bydło czy dziki. Zwierzę po kontakcie z przewodem, otrzymuje impuls elektryczny, który jest dla niego bardzo nieprzyjemny. Wydra unika miejsc zabezpieczonych pastuchem, dlatego ważne jest, by obwód w ogrodzeniu był zamknięty, tak by nie mogła znaleźć otworu przez który mogłaby wejść do stawu. Do pastucha na wydry najlepiej sprawdzają się paliki wysokości 70 cm, które po wbiciu w podłoże mają 50 cm. Słupki posiadają gotowe uchwyty na linkę przewodzącą impulsy elektryczne, co znacznie ułatwia montaż. Ich zielony kolor sprawia, że wyglądają estetycznie w otoczeniu.

Sposób na wydry – praktyczne wskazówki.

Pastuch to skuteczny sposób by zabezpieczyć staw przed wydrami. By był on jednak efektowny, ważne jest, by przestrzegać pewnych zasad zarówno w trakcie wyboru, montażu i użytkowania odstraszacza na wydry. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w urządzenie, które będzie generowało mocne impulsy elektryczne. Dla wielkopowierzchniowych stawów hodowlanych zaleca się stosować elektryzatory o mocy 5 J, z kolei dla małych oczek wodnych skuteczną zaporą będą już nawet urządzenia o mocy 1 J. Ważna jest również ilość przewodów pod napięciem w ogrodzeniu. Zaleca się, by było ich 4-5. Wydra jest bardzo zwinna, dlatego nie możemy umożliwić jej przedostania się pomiędzy linkami. Plecionkę należy montować gęsto na palikach, w specjalnie przygotowanych do tego celu uchwytach. W przypadku korzystania z słupków drewnianych czy też innych, poszczególne poziomy powinny przebiegać na wysokości ok. 5, 10, 15, 25, 35 cm. Należy również pamiętać o wykaszaniu lub usuwaniu roślinności, tak by nie miała ona kontaktu z przewodami. Gdy jest to problematyczne, a czasem nawet wręcz niemożliwe należy zakupić elektryzator z energią zmagazynowaną np. pastuch 10 J.

Co wpływa na wybór pastucha na wydry?

  • rodzaj zasilania – elektryzator może być zasilany z sieci 230V lub ze specjalnego akumulatora. Wybierając elektryzator sieciowy należy określić, jaka odległość będzie dzieliła urządzenie od linii ogrodzenia. Dzięki dostępności pastuchów uniwersalnych np. marki Fencee użytkownik ma możliwość podłączenia urządzenia zarówno pod sieć, jak i pod akumulator.
  • obwód stawu lub oczka – powierzchnia zbiornika wodnego, w którym wydra wyjada ryby, ma wpływ na wybór elektryzatora, czyli urządzenia które generuje impulsy elektryczne. Im większy obszar do ogrodzenia, tym elektryzator powinien być mocniejszy,
  • sposób montażu pastucha na wydry – istnieje możliwość zamontowania pastucha na specjalnych palikach polipropylenowych, które posiadają gotowe uchwyty. Korzystając z innego rodzaju słupka należy określić materiał, z jakiego został on wykonany celem doboru odpowiednich izolatorów,

Czego nie lubi wydra?

Wydry, choć bardzo szybko przystosowują się do różnych warunków nie lubią przeszkód w swoim środowisku. Taką barierę stanowi właśnie pastuch elektryczny, który jest sztuczną zaporą utrudniającą wydrom poruszanie się i dostęp do pożywienia. Ogrodzenie elektryczne na wydry jest dla nich nieprzyjemne i może stanowić bolesną przeszkodę w ich naturalnym środowisku, dlatego po jednorazowym kontakcie unikają zabezpieczonych miejsc.

Ile kosztuje pastuch na wydrę?

Cena ogrodzenia elektrycznego na wydrę uzależniona jest od indywidualnych potrzeb, a na jej wielkość w głównej mierze wpływa obwód zbiornika wodnego. Przykładowo koszt zabezpieczenia stawu przed wydrami o obwodzie ok. 250 m będzie oscylował w granicach 1000 zł. Im większa powierzchnia stawu, tym cena za pastucha na wydrę będzie wyższa.