Gołębnik to przede wszystkim miejsce schronienia dla ptaków, dlatego niezwykle ważne jest, by panowały w nim warunki zapewniające ptakom komfort, bezpieczeństwo i zdrowie. Właściwe wyposażenie gołębnika zapewnia dobre samopoczucie ptaków, a także pozwala utrzymać higienę, która jest kluczowa dla dobrostanu zwierząt. Siodełka, wloty, ruszta, to elementy podstawowego wyposażenia gołębnika, o które powinien zadbać każdy hodowca. Zadbany i dobrze wyposażony gołębnik wpływa na sukces w hodowli gołębi, niezależnie od tego, czy są to gołębie rasowe czy pocztowe.
Utrzymanie czystości w gołębniku
Higiena to niezwykle istotny element każdej hodowli, od którego zależy w dużej mierze zdrowie i kondycja gołębi. Zaniedbanie tego aspektu prowadzi do rozwoju chorób, rozmnażania się pasożytów, a także spadku odporności gołębi. Regularne utrzymanie czystości, nie tylko poprawia komfort życia ptaków, ale także wpływa na ich wyniki – w przypadku gołębi pocztowych z lotów, gołębi rasowych z wystaw. Należy pamiętać, że właściwa higiena to przede wszystkim inwestycja w zdrowie. By łatwiej utrzymać higienę w gołębniku warto zainwestować w ruszta podłogowe. Ich celem jest odcięcie kontaktu ptaków z odchodami. Ruszta dla gołębi posiadają otwory, przez które spadają wszelkiego rodzaju nieczystości. Najczęściej mają one wymiar 50x50 cm i wysokość 9 cm. Po rusztach podłogowych w gołębniku może poruszać się człowiek, gdyż są one bardzo wytrzymałe. W klatkach dla gołębi warto stosować lekkie ruszta, które sprawdzają się również podczas transportu ptaków. Do usuwania nieczystości ręczną szpachelkę czy skrobak podłogowy do odchodów, który najczęściej znajduje się na długim drewnianym trzonku.
Wloty do gołębnika
Wloty w gołębniku tworzone są w celu zapewnienia łatwiejszego wejścia do gołębnika. Otwierają się one tylko w jedną stronę, uniemożliwiając ptakom wydostanie się na zewnątrz. Takie rozwiązanie ma zapewnić ptakom odpoczynek po locie, a hodowcy pozwala kontrolować liczbę gołębi, które powróciły. Wloty w gołębniku montuje się według własnych preferencji. Do ich budowy służy drut prowadzący, najczęściej wykonany ze stali nierdzewnej oraz aluminiowe widełki, najczęściej długości 25 lub 30 cm. Posiadają one głowicę z tworzywa sztucznego, którą montuje się na drucie prowadzącym. Budowane wloty dla gołębi mają szerokość ok. 30 cm, 60 cm lub duże 80 cm. Są to wloty dla młodych gołębi, a także dla dorosłych.
Siodełka spoczynkowe dla gołębi
Miejscem, w którym gołębie spędzają dużą część dnia są siodełka spoczynkowe, które nazywane są również daszkami. To właśnie tam ptaki odpoczywają, pielęgnując m.in. swoje upierzenie, a także często wyznaczają w ten sposób hierarchię w stadzie. Łatwo zatem wywnioskować, że ich posiadanie w gołębniku jest praktycznie obowiązkowe, chcąc zapewnić gołębiom komfort i wygodę. Siodełka spoczynkowe mają charakterystyczną konstrukcję, która uwzględnia budowę anatomiczną ptaków. Hodowcy najczęściej montują siodełka dla gołębi z tworzywa sztucznego, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Dużą popularnością cieszą się również siodełka drewniane. Liczba siodełek spoczynkowych w gołębniku, w dużej mierze zależy od preferencji hodowcy. Istnieje kilka różnych podejść do tej kwestii, z których jedno zakłada, że każdy gołąb powinien mieć swoje własne miejsce do odpoczynku, inna natomiast rekomenduje dodanie dodatkowego siodełka.
Kąpiel gołębi w wannach - dlaczego warto?
Regularne kąpiele gołębi to nie tylko relaks i odprężenie, ale to także niezwykle ważny element, który dba o zdrowie i dobrostan ptaków. Po pierwsze poprawia ona higienę gołębi, gdyż podczas kąpieli usuwają one z siebie brud, kurz i inne nieczystości, dzięki czemu pasożyty mają problem z zagnieżdżaniem się w piórach ptaków. Gołębie, które zażywają regularne kąpiele są mniej podatne na infekcje pasożytnicze. Mają one również większą zdolność do termoregulacji, która jest niezwykle przydatna szczególnie w upalne dni. Kąpiele gołębi sprawiają, że ich pióra są elastyczne i sprężyste, co z kolei poprawia aerodynamikę. W okresie pierzenia kąpiele pomagają usunąć luźne pióra i wspomagają wzrost nowych, mocnych. Poprawiają one również krążenie krwi. Kąpiele dla gołębi powinny odbywać się co najmniej raz w tygodniu, w specjalnie przeznaczonych do tego wannach kąpielowych dla gołębi. Wykonane są one z mocnego tworzywa sztucznego, mają wymiary 50x50 cm, dzięki czemu ptaki mają zapewnioną dużą ilość miejsca. Wanna dla gołębi z korkiem ułatwia spuszczenie wody po zakończonej kąpieli. Do basenu warto dodać sól dla gołębi, która będzie wykazywała działanie przeciwpasożytnicze. Należy pamiętać, by kąpiele gołębi przeprowadzać o takiej porze, która pozwala im swobodnie wyschnąć przed pójściem spać.