Obrączki dla kur to narzędzie do identyfikacji ptaków, stosowane w hodowli drobiu. Dzięki kolorowym obrączkom na nogach, hodowca może w szybki sposób dokonać selekcji ptaków. Znaczniki dla drobiu najczęściej stosuje się w celu rozróżnienia młodych/nowych kur od starych. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych stad, gdzie z czasem identyfikacja ptaków staje się trudna. Hodowcy zakładają obrączki również, by oddzielić zdrowe ptaki od chorych, bądź szczepione od tych, które jeszcze nie otrzymały szczepień. Znaczniki dla kur ułatwiają również zarządzanie genetyką, gdzie hodowcy mogą kontrolować krzyżowanie się ptaków, a także dbać utrzymanie pożądanych cech w stadzie.
Do znakowania kur wyróżnia się:
- obrączki zatrzaskowe, które tak jak wskazuje sama nazwa zamykają się na zatrzask,
- obrączki spiralne, które można wykorzystać wielokrotnie, gdyż podczas ściągania nie ulegają zniszczeniu,
Obrączki dla kur – jaki rozmiar i rodzaj?
Wybór odpowiedniej obrączki dla drobiu zależy od gatunku ptaka, a także preferencji hodowcy. Najpopularniejsze są plastikowe obrączki zatrzaskowe dla kur, które są lekkie, a ich koszt zakupu nie jest duży. Tego typu obrączki bardzo łatwo zakłada się na nogi ptaków, poprzez zatrzaśnięcie. Kury zaobrączkowane nie mają możliwości samodzielnego zdjęcia obrączki. Nie odczuwają one dyskomfortu, gdyż znaczniki w żaden sposób im nie przeszkadzają. Kolejnym rodzajem znaczników dla ptaków są tzw. spiralki. Obrączki spiralne nakłada poprzez ich owinięcie wokół nogi ptaka. Są one bardzo lekkie, kolorowe i dobrze widoczne. Niewątpliwą zaletą obrączek spiralnych dla kur jest możliwość wielokrotnego użytku – ściągając znacznik z nogi ptaka, nie ulega on uszkodzenia, dlatego można z niego ponowie skorzystać. Znaczniki spiralne dla ptaków są cenione szczególnie ze względu na ich niezawodność - raz założona obrączka spiralna, nie jest w stanie spaść z nogi ptaka. Proces samego zakładania takiego znacznika jest dłuższy i trudniejszy, jednak niezawodność rekompensuje wszystkie aspekty ich aplikacji.
Rozmiary obrączek dla kur, kaczek, gęsi, indyków.
Odpowiedni rozmiar obrączek dla kur jest bardzo ważny dla zapewnienia ich skuteczności, a także komfortu ptaków. Znaczniki powinny być dobrze dopasowane w taki sposób, aby nie uciskały nóg, ale jednocześnie nie mogły się zsunąć, co mogłoby spowodować zgubienie się obrączki.
Jaki rozmiar obrączek wybrać dla ptaków?
- obrączki dla przepiórek i piskląt – średnica 6 mm
- obrączki dla gołębi – średnica 8 mm
- obrączki dla bażantów – średnica 12 mm
- obrączki dla kur – średnia 16 mm
- obrączki dla kur dużych ras - średnica 18 mm
- obrączki dla gęsi – średnica 20 mm
- obrączki dla indyków – średnica 25 mm
Obrączki dla papug i ptaków egzotycznych.
Do znakowania papug i ptaków egzotycznych używa się obrączek metalowych lub plastikowych znaczników. Obrączki metalowe są wykonane z aluminium, dzięki czemu są trwałe, odporne na korozję i inne niekorzystne warunki. Zarówno metalowe obrączki, jak i plastikowe pozwalają na łatwą identyfikację, dzięki intensywnym kolorom, a także numerom, które są wybite na znacznikach.
Obrączki nie przeszkadzają ptakom, pod warunkiem że ich rozmiar jest prawidłowo dobrany. Odpowiednio dobrane i założone obrączki zapewniają komfort i nie ograniczają naturalnych ruchów ptaka, a także uniemożliwiają im zgubienie znacznika. Choć założenie obrączki dla papug i innych małych ptaków mogłoby się wydawać trudne, nie sprawia ono problemów dzięki specjalnym szczypcom do nakładania znaczników. By zdjąć obrączkę wystarczy ją przeciąć, korzystając również ze specjalnych nożyczek.
W którym dniu obrączkować papugi?
Obrączkowanie papug zazwyczaj odbywa się między 6 a 12 dniem życia młodych. Dokładny moment zależy od gatunku oraz różnic w czasie wykluwania się piskląt, dlatego ważne jest uważne obserwowanie ich rozwoju. Na przykład, nimfy obrączkuje się w 7-8 dniu życia, a lorysy w 12-13 dniu. Aby sprawnie przeprowadzić obrączkowanie piskląt i nie stresować rodziców, warto na czas tego zabiegu usunąć dorosłe ptaki z budki.
Rozmiar obrączki dla papug i ptaków egzotycznych
- 3,0 mm – kanarek,
- 4-4,5 mm – papużka falista, papużki nierozłączki,
- 6 mm – rozella królewska,
- 8 mm – aleksandretta,
- 10-12 mm – kakadu, ara, żako