Filtr
Produkty 2
20
40
60
100
Pozycja
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)
Filtr
Produkty 2
20
40
60
100
Pozycja
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)

Elektryczne pastuchy dla koni

Pastuch dla koni to skuteczne, ekonomiczne i bezpieczne rozwiązanie, które pozwala trzymać zwierzęta w określonym obszarze. Zapewnia on kontrolę nad wypasem, chroni mienie przed zniszczenie, a także zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt. Elastyczność, łatwość w instalacji, a także stosunkowo niski koszt sprawiają, że ogrodzenie elektryczne dla konia jest bardzo popularnym i chętnie wybieranym sposobem grodzenia pastwisk i padoków.

Konie, mimo swoich imponujących rozmiarów, są niezwykle wrażliwymi zwierzętami, dlatego nie wymagają stosowania silnych impulsów elektrycznych. Zadaniem pastucha na padoku czy pastwisku jest dyscyplinowanie zwierząt, a nie ich płoszenie. Wybierając elektryzator dla koni należy jednak uwzględnić różne typy zachowań zwierząt, a także długość grodzonego obszaru. Konie spokojne i narowiste mają odmienne wymagania, które wpływają na wybór i sposób instalacji pastucha. Inne urządzenia stosuje się także dla krótkich i długich ogrodzeń, na których mogą występować przerosty roślinności. Aby odpowiednio dobrać zestaw pastucha na konie warto poznać podstawowe zasady, dzięki którym ogrodzenie elektryczne będzie efektywne i skuteczne.

Ogrodzenie dla koni pod napięciem: kontrola i bezpieczeństwo

Ogrodzenie elektryczne dla koni ma na celu utrzymanie zwierząt na zabezpieczonym terenie. Pastuch ma dyscyplinować, a nie płoszyć, a dodatkowo powinien stanowić również barierą wzrokową dla zwierząt, dlatego musi być dobrze widoczny. Ogrodzenie elektryczne dla koni tworzone od podstaw, montowane jest na wysokich słupkach, które rozmieszcza się co ok. 5-7 m. Do tego celu można wykorzystać paliki do pastucha z gotowymi uchwytami na taśmę lub linę, paliki z włókna szklanego z nakładanymi izolatorami lub paliki drewniane, w które wkręca się izolatory. Gdy pastuch do koni mocowany jest na istniejącym już ogrodzeniu, wystarczy dobrać uchwyty do prowadzenia przewodu pod napięciem. Kluczową kwestią przy tworzeniu pastucha dla koni jest zastosowanie odpowiedniego przewodu, czyli taśmy lub liny, które są w pełni bezpieczne dla zwierząt. Dla koni nie można stosować drutów ani metalowych linek, ponieważ są one mało widoczne, co zwiększa ryzyko, że zwierzę może się o nie zaplątać i wyrządzić sobie krzywdę. Taśma do pastucha powinna mieć szerokość 2-4 cm, natomiast lina średnicę 5-6 mm. Tego typu przewody zwierzęta dobrze widzą, dzięki czemu szybką uczą się unikać ogrodzenia.

Jaki pastuch dla koni wybrać?

Wybierając pastucha elektrycznego dla koni, należy uwzględnić temperament koni, wielkość i rodzaj padoku lub pastwiska, a także dostępność źródeł zasilania. Dla spokojnych koni wystarczy pastuch o niskim napięciu i mniejszej ilości przewodów. Z kolei konie narowiste, które są bardziej skłonne do prób ucieczki, wymagają mocniejszego impulsu, a także gęstszego rozmieszczenia przewodów, najlepiej na 3 poziomach. Znaczenie ma również wielkość grodzonego obszaru oraz występujące ewentualne przerosty roślinności. Dla dużych pastwisk i padoków zaleca się użycie mocniejszego elektryzatora o napięciu ok. 3 J oraz przewodów o większej wytrzymałości, aby zapewnić odpowiednie napięcie na całej długości ogrodzenia. Właściciel wybierając pastuch dla koni, musi również uwzględnić kwestię możliwości zasilania elektryzatora.

Elektryzator dla koni – rodzaje:

  • Elektryzator zasilany sieciowo: jest to najlepszy wybór dla stałych ogrodzeń, blisko źródła zasilania.
  • Elektryzator zasilany akumulatorem lub baterią: jest stosowany na terenach bez dostępu do sieci elektrycznej, a także w przypadku pastuchów tymczasowych lub elastycznych.
  • Elektryzator zasilany energią słoneczną: jest to idealny wybór dla dużych pastwisk i miejsc bez dostępu do sieci, w których to akumulator będzie ładowany panelem solarnym.

Jak zamontować pastuch dla koni?

Budowa pastucha elektrycznego dla koni zaczyna się od stworzenia stabilnej podstawy, którą stanowią paliki drewniane. Słupki te należy umieścić w narożnikach ogrodzenia, przy przejściach bramowych oraz wzdłuż długości ogrodzenia co około 50 metrów, aby zapewnić solidną stabilizację całej konstrukcji. Na drewnianych słupkach mocuje się izolatory, które będą prowadzić taśmę lub linę. Między słupkami drewnianymi, co 5-7 metrów, rozstawia się plastikowe paliki do pastucha lub paliki z włókna szklanego. Ilość poziomów, która będzie znajdowała się na ogrodzeniu zależy od wielkości oraz temperamentu konia. Dla zwierząt temperamentnych zaleca się rozwijać taśmy na wysokościach 50 , 90 i 140 cm. Pastuch dla kuca i mniejszych koni z kolei powinien znajdować się na wysokościach 45, 75 i 120 cm. Dla wygody właściciela w ogrodzeniu elektrycznym warto uwzględnić przejścia bramowe, które umożliwią łatwy dostęp do pastwiska i padoku. Bramy pozwalają swobodne otwieranie i zamykanie ogrodzenia, dzięki czemu hodowca nie otrzymuje impulsu elektrycznego, a cały obszar jest nadal zabezpieczony.

Ogrodzenie elektryczne dla konia zalety:

  • bezpieczeństwo zwierząt: impulsy elektryczne generowane przez elektryzator skutecznie zniechęcają konie do forsowania ogrodzenia, co zapobiega ich ucieczce i narażeniu na niebezpieczeństwa, takie jak ruch drogowy czy drapieżniki. Impuls nie jest krzywdzący.
  • zapobieganie niszczenia istniejących ogrodzeń: pastuch zniechęca konie do gryzienia, kopania czy przechodzenia przez ogrodzenie, dzięki czemu jego żywotność jest dłuższa,
  • utrzymanie porządku na pastwisku i działce: pastuchy uniemożliwiają koniom wchodzeniu na tereny uprawne, ogrody czy inne obszary, gdzie mogłyby wyrządzić szkody,
  • niższe koszty w porównaniu ze standardowym ogrodzeniem,
  • łatwa instalacja i montaż pastucha, która nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi,
  • elastyczność: pastuchy mogą być stosowane na różnorodnych terenach, niezależnie od ukształtowania terenu czy rodzaju gleby,
  • kontrola nad wypasem: dotyczy szczególnie ras koni, które mogą przebywać na pastwisku przez cały rok np. konik polski,
  • szybkie uczenie się koni: widoczny pastuch sprawia, że zwierzęta unikają kontaktu z pastuchem, co minimalizuje stres i niepotrzebne impulsy elektryczne

Ile kosztuje pastuch dla koni?

Wycena pastucha na konie jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników: długości ogrodzenia, źródła zasilania, temperamentu konia, miejsca montażu. Gotowe zestawy można zakupić już od ok. 700 zł. Zachęcamy jednak do darmowej wyceny ogrodzenia i doboru pastucha na konie dostosowanego do własnych potrzeb.

Oferta zawiera cennik zastawów pastuchów dla koni. Przy wyborze należy pamiętać, że konie, jako bardzo delikatne i wrażliwe zwierzęta, nie wymagają silnego impulsu elektrycznego. Kluczowym elementem jest dobrze widoczny przewód - taśma. Poniższe zestawy zostały przygotowane specjalnie z myślą o koniach. Klient może zmieniać skład elementów wchodzących w skład zestawu. Podane ceny są cenami brutto.