Pastuchy dla bydła i krów mlecznych są alternatywą dla nieelektrycznych i niebezpiecznych ogrodzeń wykonanych z drutu kolczastego. Celem budowy ogrodzenia elektrycznego dla bydła jest zapobieganie ucieczkom zwierząt, a także ich ochrona przed niebezpieczeństwami czyhającymi na zewnątrz, do których należą m.in. drapieżniki. Posiadanie pastucha dla krów wiąże się z wieloma zaletami. Najważniejszą z nich stanowi bariera fizyczna oraz bariera psychologiczna, dzięki której zwierzęta nie niszczą zagrody oraz z niej nie uciekają. Nowoczesne rozwiązania w zakresie pastuchów dla krów pozwalają hodowcy w wygodny sposób monitorować stan ogrodzenia elektrycznego, a także zarządzać nim przy pomocy aplikacji mobilnej zainstalowanej w telefonie. By pastuch na bydło był skuteczny warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, dzięki którym możliwe jest ogrodzenie pastwiska dostoswane do własnych potrzeb.
Budowa pastucha dla bydła
Choć rozpoczęcie przedsięwzięcia jakim jest pastuch dla bydła początkowo może wydawać się skomplikowane, wszystko zależy od dobrej organizacji i określenia kluczowych kwestii. Przede wszystkim należy rozpocząć od zdefiniowania, jakiego rodzaju ogrodzenie jest potrzebne oraz jakie rasy bydła będą wypasane. Bydło mięsne jest cięższe i silniejsze od krów mlecznych, dlatego będzie potrzebowało mocniejszego impulsu i wyższego ogrodzenia. Warto też wziąć pod uwagę, czy na pastwisku będą znajdowały się cielaki, których obecność z kolei wiąże się z dodatkowym poziomem przewodu pod napięciem. Pastuch dla krów mlecznych nie wymaga dużej mocy, wystarczy energia impulsu ok 1 J, która wśród zwierząt będzie budziła respekt. Z kolei bydło mięsne wymaga stanowczej bariery, dlatego przy budowie ogrodzeń elektrycznych stosuje się najmocniejsze elektryzatory dostępne na rynku, których energia wyjściowa wynosi 5 J. Innowacyjne pastuchy Fencee Duo posiadają jednak możliwość regulacji mocy pastucha, dzięki czemu są one uniwersalną opcją, która sprawdza się zarówno przy wypasie młodych zwierząt, jak i dorosłych. Hodowca może o 50% zredukować moc wyjściową, dzięki czemu nie ma obaw, że cielęta zostaną skrzywdzone, a w późniejszym okresie urządzenie dla byków będzie zbyt słabe. Co więcej elektryzatory inteligentne fencee pozwalają również na jedoczesne zasilanie dwóch pastwisk, z których jedno będzie miało mniejszą moc z myślą o wypasie młodych zwierząt.
Słupki do pastucha dla bydła
Budowa ogrodzenia elektrycznego dla zwierząt gospodarskich rozpoczyna się od wyboru i osadzenia słupków w podłożu. Wyjątkiem jest montaż pastucha na istniejącym już ogrodzeniu, gdzie w słupki drewniane czy metalowe wystarczy wkręcić izolatory, a następnie przeprowadzić przez nie przewód pod napięciem. Budując jednak pastuch dla bydła od podstaw należy przede wszystkim wybrać odpowiednie paliki, które będą stabilizowały drut. Dla silnych i mocnych zwierząt, jakimi są byki, słupki w pastuchu powinny mieć wysokość m.in. 105 cm wysokości. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego – polipropylenu, bądź też z włókna szklanego. Należy je rozmieszczać na pastwisku w odstępach co ok. 5-7 m, wbijając metalowy grot w ziemię. Bardzo ważne jest, by zastosować dodatkowe wzmocnienia w postaci drewnianych słupów, które umieszcza się co ok. 50 m, a także przy przejściach bramowych i narożnikach. Słupki narożne do pastucha są bardzo ważnym elementem ogrodzenia elektrycznego, a ich brak mógłby spowodować przewrócenie się całego systemu w natarciu dzikich zwierząt czy bydła. Kluczowe jest zatem, by prawidłowo osadzić je w podłożu na głębokość ok. 1/3 całkowitej wysokości słupka, tak by wystawały nad ziemię nie niżej, niż najwyższy poziom drutu.
Jaki elektryzator dla bydła jest najlepszy?
Wybór pastucha elektrycznego dla bydła i krów uzależniony jest również od możliwości zasilania elektryzatora, czyli urządzenie generującego impulsy elektryczne. Może być on podłączony do sieci 230V, bądź zasilany energią z akumulatora, który bez przeszkód można doposażyć w panel solarny. Nowoczesne elektryzatory hybrydowe marki Fencee pozwalają na zasilanie zarówno z sieci, jak i akumulatora z panelem słonecznym. Doskonale się to sprawdza w sytuacjach, gdzie na pastwisku nie ma doprowadzenia prądu. Warto wtedy zakupić uniwersalny elektryzator ze specjalnym akumulatorem głębokiego rozładowania i podłączyć do niego panel słoneczny, dzięki któremu hodowca nie będzie musiał często ładować ogniwa. Nowoczesna technologia, która wykorzystywana jest również w hodowli, daje możliwość zdalnej kontroli ogrodzenia elektrycznego, bez konieczności wychodzenia z domu. Specjalnie opracowana aplikacja do pastucha sprawia, że hodowca wie, co się dzieje na jego pastwisku, niezależnie od miejsca w którym się znajduje. Pastwiska, które narażone są na ataki drapieżników, warto zasilać mocnymi i silnymi pastuchami, dzięki którym zwierzęta w zagrodzie będą bezpieczne. Optymalny impuls elektryczny dla bydła wynosi 5J, a dla długich ogrodzeń konieczne jest stosowanie elektryzatorów ze zmagazynowaną energią: 7 J, 10 J, 15 J czy nawet 30 J.
Jaki przewód do pastucha na bydło ?
Ogrodzenie elektryczne dla bydła mięsnego najlepiej zamontować jest na 3 poziomach na wysokościach 30 cm, 60 cm oraz 90-100 cm. Z kolei w przypadku krów mlecznych wystarczy zastosować dwa poziomy na wysokościach 60 cm i 90 cm, a w razie wypasu cieląt dołożyć kolejny niższy poziom. Najlepszym rozwiązaniem, by skutecznie ogrodzić pastwisko jest linka stalowa. Cechuje się ona dużą wytrzymałością na zerwanie, a także niską opornością, która zapewnia doskonałe przewodzenie impulsów elektrycznych. Tańszą alternatywą do linki, która sprawdzi się w przypadku bydła, będzie drut do pastucha. Jest on równie dobrym przewodnikiem, jednak jego sztywność może generować problemy przy ogrodzeniach tymczasowych, w trakcie demontażu czy ponownego rozłożenia. Plecionki czy taśmy dla krów są rzadziej stosowane. Mogą stanowić one jednak dodatkowy poziom, zapewniający barierę psychologiczną szczególnie dla młodych zwierząt.