W przyzagrodowej hodowli drobiu szeroko stosowane są korytka oraz karmidła zasypowe wykonane z metalu bądź tworzywa sztucznego. Rozmiar i rodzaj karmidła należy dobierać do wieku ptaków oraz wielkości obsady. Inne wymagania co do podawania paszy będą miały małe pisklęta, a także dorosłe brojlery czy nioski. Karmnik dla kur powinien być odpowiednio dobrany do ilości spożywanego pokarmu przez ptaki, tak aby miały stały dostęp świeżego pożywienia. Należy również zwrócić uwagę na miejsce jego przeznaczenia, a mianowicie czy pojemnik na paszę będzie znajdował się wewnątrz kurnika, czy na zewnątrz w wolierze. Wiek, obsada oraz lokalizacja użytkowania to główne wytyczne, które pomogą dobrać najlepszy karmnik do hodowli drobiu.
Karmnik dla piskląt – dobry start dla ptaków.
Karmidła dla piskląt to przede wszystkim tacki, korytka lub małe karmidła zasypowe. Głównym zadaniem pierwszych karmideł jest zapewnienie łatwego dostępu do paszy, tak by pisklęta nie miały problemu z jej pobieraniem. Do odchowu ptaków doskonale sprawdzą się karmniki o niskiej krawędzi korytka -są to karmidła startowe, które już od 1 dnia życia pozwalają bez problemu pobierać pisklętom pokarm w formie kruszonki. Karmidło dla piskląt posiadają również specjalną konstrukcję, która uniemożliwia ptakom zaklinowanie się, czy doznanie obrażeń. Nie ma konieczności, by w przydomowych hodowlach stosowane były duże karmidła dla piskląt – wystarczą małe karmniki o pojemności ok. 1-2 kg. W miarę wzrostu ptaków karmniki na paszę należy wymienić na większe.
Karmnik dla kur – jaki wybrać ?
Istnieje wiele rodzajów karmideł dla drobiu, jednakże przeznaczenie każdego z nich jest takie same – a mianowicie zapewnienie ptakom dostępu do świeżej paszy. Karmniki dla drobiu należy uzupełniać co kilka dni, tak aby ptaki miały w korytku cały czas pożywienie. Hodowca jest dzięki temu zwolniony z ciągłej pracy dosypywania paszy. Nowoczesne przezroczyste karmidła pozwalają na kontrolę ilości paszy, jaka pozostała w zasobniku. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla hodowcy, ponieważ nie tylko wie kiedy paszę należy uzupełnić, ale również może ocenić jej stan – czy nie ma pleśni, robactwa, czy też innych zabrudzeń.
Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są podwieszane karmidła zasypowe, które chronią paszę przed nieczystościami oraz przesiadywaniem kur wewnątrz karmnika. Do karmideł zasypowych można dokupić również nóżki, dzięki którym korytko jest ustawione wyżej nad ziemią.
Karmidło dla kur na wybieg.
Karmniki dla kur trzymanych w wolierze powinny być dostosowane do trudnych warunków atmosferycznych tj. opady deszczu. Należy przede wszystkim zadbać, by pojemnik na paszę posiadał pokrywę, która będzie chroniła paszę przed zabrudzeniami, kurzem i pyłem. Karmnik warto doposażyć w okapnik, który uchroni pokarm w korytku przed zmoknięciem. Dla ptaków trzymanych w wolierze warto wybierać duże karmniki, tak by ich często nie uzupełniać. Doskonałym wyborem jest karmidło Eco-Life, które ma pojemność aż 140 kg i posiada specjalną konstrukcję, która chroni paszę przed opadami.
KARMIDŁA DLA KUR Z POJEMNIKIEM NA PASZĘ
Bardzo wygodne w użytkowaniu duże karmidło dla kur. Karmę wsypuje się do pojemnika na paszę dla kur, z którego następuje samoczynny zsyp do korytka. Hodowca uzupełnia paszę co drugi dzień - wsypuje ją do specjalnego zasobnika, z którego karmidło uzupełnia się automatycznie. Drób uczy się odpowiedniego zachowania i podchodzi do koryta kiedy jest głodny.
Karmnik dla kur chroniący przed gryzoniami i dzikim ptactwem.
Feed-Saver to samouzupełniające się karmidło na paszę, która zsypuje się do korytka dopiero w momencie, gdy kura stanie na specjalnym podeście. Jest to innowacyjny, lecz sprawdzony karmnik chroniący paszę przed marnowaniem, a dokładniej przed zjadaniem jej przez dzikie ptaki i gryzonie. Jak wiadomo, są one nosicielami wielu groźnych chorób, dlatego karmnik skutecznie ogranicza ryzyko zarażenia się drobiu.
Jaki karmnik dla kur niosek?
Hodowla kur niosek jest bardzo popularna zarówno na poziomie przydomowym, jak i profesjonalnym. Dla niosek warto stosować karmidła o dużej średnicy, które pozwolą na jednoczesne pobieranie paszy przez wiele ptaków. Dobry karmnik dla kur niosek posiada również kratkę podziałową, która zapobiega rozsypywaniu paszy, a także uniemożliwia ptakom wchodzenie do wnętrza korytka. Podwyższenie karmidła o nóżki to dodatkowo opcja, z której hodowcy niosek chętnie korzystają. Duży karmnik kompaktowy dla kur o pojemności 15 kg to dobry wybór w hodowli kur niosek, który jest w stanie obsłużyć ok. 40 ptaków.
Jakie karmidła są dobre?
Karmniki dla kur i kaczek powinny być odporne na trudne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, ponieważ bardzo często są stosowane na wybiegach zewnętrznych. Dobre karmidła dla przydomowego drobiu powinny być łatwe w myciu i dezynfekcji - należy pamiętać o tych czynnościach, ponieważ chronią przed rozwojem i rozprzestrzenianiem się chorobotwórczych wirusów i bakterii. Wybierając karmnik dla kur warto zatem zwracać uwagę na jego jakość, dzięki której będziemy mogli użytkować karmnik przez długi czas.