Bardzo często potrzebujemy pastucha elektrycznego, którego będziemy używać w różnych miejscach i sytuacjach.
Uniwersalne elektryzatory sieciowo akumulatorowe łączą w sobie najlepsze cechy obu rozwiązań,
oferując zasilanie zarówno z gniazdka sieciowego, jak i z akumulatora czy baterii. To wszechstronne urządzenia,
które zapewniają maksymalną niezawodność i są doskonałym wyborem dla rolników potrzebujących uniwersalnych
rozwiązań. Dzięki możliwości szybkiego przełączania źródła zasilania, są idealne w miejscach, gdzie dostęp do sieci
może być niestabilny. W sytuacjach awaryjnych, zapewniając nieprzerwaną ochronę hodowli i upraw. Bardzo wiele kół
łowieckich na dużą skalę walcząc ze szkodami łowieckimi wyrządzanymi przez dziki, jelenie, sarny i inną zwierzynę
posiada wiele elektryzatorów. W sezonie siewów kukurydzy buduje wiele ogrodzeń elektrycznych. Stawiając pastuchy na dziki na różnych plantacjach, zasila zainstalowany elektryzator z gniazdka 220V a kiedy
nie ma takiej możliwości po prostu dołącza akumulator bez konieczności wymiany elektryzatora. Daje to większą
wszechstronność i uniwersalność pastucha elektrycznego.
Ile kosztuje pastuch elektryczny?
Koszt zakupu elektryzatora jest uzależniony od jego specyfikacji, możliwości zasilania i mocy. Najtańsze elektryzatory to te zasilane tylko z gniazdka 230V, które mają niską energię impulsu i ich cena zaczyna się już od kwoty ok. 300 zł. Bardziej praktyczne rozwiązania, takie jak elektryzatory uniwersalnie zasilane z sieci 230 V lub akumulatora 12 V, to zwykle wydatek 30% wyższy, jednak dający przy tym większe możliwości. Cena elektryzatora uzależniona jest też od tego, czy posiada w zestawie skrzynię na akumulator. Elektryzatory uniwersalnie zasilane zwykle nie posiadają takiej skrzynki, dlatego akumulator należy zabezpieczyć we własnym zakresie.
Czy pastuch może dotykać trawy?
Każde ogrodzenie elektryczne zarówno małe, przydomowe czy wielokilometrowe, obarczone jest nieuniknionym ryzykiem, że pastuch może dotykać trawy. Należy pamiętać kontakt pastucha z trawą czy innym typem roślinności, sprawia, że wydajność ogrodzenia elektrycznego spada, ponieważ impuls elektryczny jest częściowo tracony. To w jakim stopniu obniża to skuteczność całego ogrodzenia, zależy od stopnia przerostu roślinności oraz specyfikacji technicznej elektryzatora. Mocne elektryzatory sieciowo-akumulatorowe są w stanie wypalać źdźbła trawy, które zaczną dotykać plecionki czy drutu. O ile przy zasilaniu z sieci, nie stanowi to większego problemu, to przy zasilaniu z akumulatora należy liczyć się z tym, że akumulator zostanie szybciej rozładowany. Dlatego właśnie zaleca się, aby trawa i roślinność były sukcesywnie wykaszane, ponieważ poprawia to skuteczność elektrycznego pastucha.