Zestaw bramowy do pastucha stosuje się w celu umożliwienia wygodnego otwierania i zamykania ogrodzenia elektrycznego w miejscach, gdzie jest konieczny przejazd lub przejście. Taki zestaw jest kluczowym elementem w systemach ogrodzeń elektrycznych używanych w rolnictwie i hodowli zwierząt. W ochronie pól uprawnych bramka do pastucha pozwala na bezpieczne i swobodne wejście właściciela lub wjazd maszyny rolniczej na chronione pole. Z kolei w hodowli zwierząt rączki do pastucha sprawdzają się na pastwiskach, szczególnie przy sektorowym wypasie i przeganianiu zwierząt. Prawidłowo zamontowana brama czy furtka do pastucha, nawet gdy jest otwarta, nie powoduje braku napięcia na pozostałej linii ogrodzenia, co mogłoby prowadzić do ucieczki zwierząt. Dzięki izolowanej rączce do pastucha, brama może być otwierana bez potrzeby wyłączania całego systemu elektrycznego, co jest niezwykle przydatne i wygodne w codziennej pracy związanej z uprawą ziemi czy hodowli zwierząt.
Brama do pastucha – bezpieczne i funkcjonalne rozwiązanie.
W zależności od potrzeb i preferencji użytkownika istnieje kilka rodzajów gotowych zestawów przeznaczonych do skonstruowania bramy do pastucha. Komplety zawierają wszelkie niezbędne elementy, które pozwolą zbudować funkcjonalne przejście bramowe w ogrodzeniu elektrycznym. Zestawy te można dostosować do szerokości przejść, które tworzone są w różnych warunkach i do różnych celów. Dzięki gotowym rozwiązaniom użytkownik nie musi zastanawiać się, jakie elementy potrzebne są do przygotowania bramy lub furtki w ogrodzeniu elektrycznym. Ważne jest, by na etapie projektowania pastucha określić, w którym miejscu będzie znajdowała się brama. Do jej montażu najczęściej wykorzystuje się drewniane słupki, szerokości 6-10 cm, które stanowią stabilizację dla całego systemu.
Zestaw bramowy do pastucha rodzaje:
- zestaw bramowy do pastucha ze sprężyną – jest to najczęściej używane przejście bramowe, które jest niedrogie i łatwe w montażu, a dzięki elastycznej sprężynie można dostosować szerokość bramki od ok. 3-5 m.
- zestaw bramowy do pastucha z elastyczną gumą – jest to przejście najczęściej wykorzystywane przy tworzeniu ogrodzeń elektrycznych dla koni. Elastyczna guma jest bezpieczna i nie ma ryzyka, że zwierzę się w nią zaplącze. Szerokość przejścia bramowego opartego na gumie można dostosować od ok. 3-12 m.
- zestaw bramowy do pastucha automatyczny – jest to samozwijalna bramka oparta na taśmie lub plecionce. Tego typu przejście bramowe stosuje się najczęściej przy wypasie, ponieważ pozwala na szybkie przepędzenie zwierząt pomiędzy pastwiskami.
Z czego składa się brama do pastucha?
- Uchwyt bramowy izolowany – czyli tzw. rączka do pastucha, która pozwala na bezpieczne otworzenie bramki.
- Sprężyna bramowa, lina lub taśma bramowa – są to przewody, przez które płynie napięcie elektryczne,
- Izolatory bramowe – są to uchwyty, do których z jednej strony mocuje się rączki do pastucha, a z drugiej przewody pod napięciem.
Jak samodzielnie zbudować przejście bramowe w pastuchu?
Aby samodzielnie zbudować przejście bramowe w pastuchu, można skorzystać z gotowego zestawu lub stworzyć go od podstaw, jeśli brama jest niestandardowa. Wystarczy zakupić uchwyt, czyli odizolowaną rączkę, odpowiednią długość przewodu pod napięciem dostosowaną do szerokości bramki (może to być przewód, na którym oparte jest całe ogrodzenie, np. linka, plecionka lub taśma). Konieczne jest również posiadanie izolatorów bramowych, które łączą cały system, a także zacisków clip, dzięki którym unikniemy wiązania przewodu.
W pierwszej kolejności należy przymocować izolatory bramowe do słupków ogrodzeniowych po obu stronach planowanego przejścia. Następnie na jednym końcu przewodu należy utworzyć pętelkę, którą zaczepia się o izolator bramowy. Drugą stronę przewodu mocuje się do rączki pastucha, która jest wyposażona w gotowe oczko montażowe oraz haczyk do zaczepienia na drugim izolatorze. Należy zapewnić odpowiedni naciąg przewodu, aby całość była stabilna i napięta, tworząc tzw. przejście bramowe na sztywno. Po zakończeniu należy sprawdzić, czy cały system jest prawidłowo połączony i nie ma kontaktu z ziemią ani innymi przewodzącymi materiałami. Dzięki temu przejście bramowe. będzie bezpieczne i funkcjonalne.
Uchwyt do pastucha, dlaczego jest ważny?
Rączka do pastucha nie jest zwykłym uchwytem, ponieważ wpływa na bezpieczne otwieranie i zamykanie bramy, a także na prawidłowe działanie całego ogrodzenia elektrycznego. Uchwyt z jednej strony zakończony jest hakiem, który mocuje się do izolatora bramowego. Z drugiej strony znajduje się oczko do zaczepienia sprężyny lub przewodu. Wewnątrz rączki do pastucha umiejscowiony jest napinacz, który zapewnia odpowiedni naciąg. W ofercie znajdują się również uchwyty bramowe z ogranicznikiem naciągu, które zapobiegają uszkodzeniom wewnętrznej sprężyny. Szeroka gama kolorów rączek do pastucha pozwala dopasować ją do pozostałych komponentów ogrodzenia: barwy plecionek lub palików, zapewniając estetyczny wygląd.