Prześwietlanie jaj to jedna z podstawowych czynności podczas przeprowadzenia sztucznych lęgów w inkubatorach. Ze względu na fakt, że nie wszystkie jaja włożone do wylęgarki są zalężone, należy je prześwietlać po upływie 7 dni od rozpoczęcia inkubacji. Hodowca po tym czasie jest w stanie określić, czy jajko jest puste, bądź czy rozwój zarodka się zatrzymał. Takie jaja należy z inkubatora odrzucić, gdyż ich dalsze ogrzewanie nie ma sensu, a dodatkowo może zagrażać zdrowo rozwijającym się zarodkom. Prześwietlanie odbywa się przy pomocy specjalnie dedykowanego narzędzia – owoskopu, dzięki któremu widzimy rozwój życia w środku jaja. Czynność ta, choć budzi obawy niektórych hodowców, jest bezpieczna dla jajek, pod warunkiem, że jest przeprowadzana przy wykorzystaniu prześwietlarki do jajek. Posiada ona mocną, zimną barwę światła, która jest bezpieczna dla zarodka. Chwilowe wyciągnięcie i prześwietlenie jaj nie wpływa niekorzystnie na ich rozwój, dlatego czynność tę zaleca się wykonywać w celu odrzucenia popsutych jajek.
OWOSKOPY DO JAJ
Owoskop do prześwietlania jaj to lampa specjalistyczna - urządzenia oświetleniowe, emitujące mocne światło. Prześwietlanie owoskopem daje możliwość obserwowania struktur wewnętrznych jaja, takich jak błony zarodkowe, rozwijający się zarodek oraz zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości. Prawidłowo rozwijający się zarodek, przy użyciu prześwietlarki jesteśmy w stanie rozpoznać gołym okiem. Wewnątrz jaja zauważmy sieć powiązanych naczyń krwionośnych, a także ciemniejszy punkt, który jest właśnie zarodkiem. Jeśli jajo jest puste – po oświeceniu jego wnętrze jest żółte lub zielone, a sieci pajęczych naczyń nie są zauważalne, należy je odrzucić. Podobnie należy postąpić z zaobserwowanym krwistym kręgiem wokół jaja, który również nie wskazuje na prawidłowy rozwój.
PRZEŚWIETLARKA DO JAJ
Prześwietlarka do jaj to latarka podobna do owoskopu, która służy do analizy wnętrza jaja podczas inkubacji. Pozwala na wczesne wykrywanie jaj niezapłodnionych lub z defektami, co umożliwia ich usunięcie i zwiększenie przestrzeni dla zdrowych zarodków. Prześwietlarka do jajek najczęściej przypomina latarkę, która jest wygodna i poręczna w użyciu. Na końcu urządzenia znajduje się gumowa nakładka, którą przykłada się do skorupy jaja. Dostępne są również owoskopy, z przygotowanym otworem, na którym kładzie się jajko jego szerszą stroną. Zarówno jedno jak i drugie urządzenie jest bardzo dobre i spełnia swoje funkcje, a wybór konkretnej prześwietlarki jest uzależniony od upodobań i preferencji hodowcy.
KIEDY MOŻNA PRZEŚWIETLAĆ JAJA?
Jaja prześwietla się w 7 dniu inkubacji, na tym etapie procesu zarodka możliwe jest dostrzeżenie szczegółów rodzącego się życia. Początki układu krwionośnego i bijące serce. Łatwo też zidentyfikować jaja niezapłodnione lub zamarłe zarodki. Czynność prześwietlania jaj najlepiej przeprowadzać w maksymalnie zaciemnionym otoczeniu, w którym łatwiej jest zaobserwować rozwój zarodka. Oświetlanie jaj powinno odbywać się sprawnie, tak by nie doprowadzić do ich wychłodzenia się. Jaja puste lub zepsute należy odrzucić, gdyż ich dalsza inkubacja negatywnie wpływa na prawidłowe jajka. Warto pamiętać, że prześwietlanie jaj przed upływem 7 dni od rozpoczęcia inkubacji jest bezpodstawna, ponieważ nie zauważymy wcześniej zarodka. Dodatkowo jest to niekorzystne dla jaj, gdyż niepotrzebnie je ochładzamy.