Inkubator do jaj Borotto to włoskie urządzenia do sztucznych lęgów. Producent inkubatorów Borotto oferuje szeroki wybór wylęgarek, w którym znajdziemy zarówno najprostszy inkubator półautomatyczny, a także inkubator automatyczny z pompą wilgotności. Choć na rynku polskim są to urządzenia stosunkowo nowe, to w całej Europie cieszą się uznaniem hodowców od wielu lat. Inkubatory Borotto dedykowane są dla hobbystów, ale ze względu na wyposażenie w bardziej zaawansowane system są również stosowane do sztucznej inkubacji przez ogrody zoologiczne, uniwersytety oraz instytucje badawcze. Wyróżnia je wysoka jakość wykonania, nowoczesny design, prosta i intuicyjna obsługa, a także uniwersalna taca na różne jajka. Ceny inkubatorów Borotto zależą od rozmiarów i funkcji, oscylując w graniach 800- 1500 zł. Jest to bardzo dobry stosunek jakości do ceny inkubatora, który daje dużą skuteczność w inkubacji jaj.
Inkubator do jaj uniwersalny
Wylęgarka do jaj Borotto to urządzenie, umożliwiające inkubację jaj różnych gatunków. W jej wnętrzu znajduje się innowacyjna taca na różne jajka, zaprojektowana z myślą o inkubacji małych, jak i dużych jaj. Dzięki temu rozwiązaniu można w niej umieszczać zarówno jaja przepiórcze, kurze, jak i gęsie. To nowość na rynku inkubatorów, ponieważ inne modele oferują jedynie wymienne tace. Siatka na jaja w inkubatorze Borotto została skonstruowana tak, aby umożliwić jednoczesną inkubację różnych gatunków jaj. Należy jednak pamiętać, że wszystkie jaja powinny mieć identyczne warunki inkubacji, takie jak czas klucia, wilgotność i temperaturę.
Jak ustawić wilgotność w inkubatorze?
Pompa wilgotności Sirio to urządzenie odpowiedzialne za utrzymanie danego nawilżenia wewnątrz komory lęgowej. Wilgotność jest kluczowym parametrem, od którego zależy sukces lub porażka lęgów. Zbyt wysoka lub niska wilgotność w inkubatorze może prowadzić do problemów w trakcie klucia, deformacji piskląt oraz obumierania zarodków wewnątrz komory. Ustawienie wilgotności w inkubatorze przy pomocy pompy jest bardzo proste. Urządzenie wyposażone jest w czujnik wilgotności i wężyki, które umieszcza się wewnątrz wylęgarki. Na wyświetlaczu pompy ustawiamy docelowy poziom wilgotności, jaki ma panować w komorze. Gumowy wężyk umieszczamy w pojemniku z wodą, która następnie jest przekształcana w parę i wprowadzana do wnętrza inkubatora. Jeśli wylęgarka nie ma podłączonej pompy wilgotności, wodę należy dolewać do kanalików. Przy problemach z jej utrzymaniem można włożyć do inkubatora nasączoną gąbkę.