Dezynfekcja to wszelkiego rodzaju preparaty i zabiegi mające na celu zapobieganie lub zredukowanie ilości drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie się wirusów, bakterii oraz grzybów. Patogeny i drobnoustroje są najczęstszą przyczyną chorób u ludzi, zwierząt czy roślin. Dezynfekcja może mieć wymiar zapobiegawczy, czyli ograniczający ryzyko zakażeń i chorób, jak również interwencyjny, czyli dezynfekcja w ognisku choroby, np. Ptasia grypa, czy ASF. Preparaty do dezynfekcji mogą mieć formę płynną lub sypką, jednak powinny wyróżniać się skutecznością i bezpieczeństwem stosowania. Rozróżnia się dezynfekcję fizyczną i termiczną (najczęściej stosowane w medycynie) oraz dezynfekcję chemiczną przy zastosowaniu profesjonalnych środków do dezynfekcji, która znajdą zastosowanie w każdej dziedzinie życia i produkcji. Dezynfekcja i higiena sanitarna stanowią kompleksowe podejście do zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi i zwierząt, poprzez utrzymanie czystości i zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, zatruć bakteryjnych czy pasożytów.
Na czym polega stosowanie dezynfekcji?
Stosowanie dezynfekcji przyczynia się do eliminacji drobnoustrojów i mikroorganizmów na wszelkich powierzchniach poprzez zastosowanie środków wirusobójczych i bakteriobójczych. Dezynfekcja sprzętu i wyposażenia ma wielkie znaczenie w ochronie zdrowia, w miejscach użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, hotele), w zakładach przetwórstwa i gastronomii. Dezynfekcja odgrywa istotną role w przemyśle spożywczym, co zapobiega zatruciom pokarmowym w wyniku rozwoju takich patogenów jak Salmonella czy E. Coli.
Przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, w tym regularne stosowanie preparatów do dezynfekcji i przestrzeganie higieny to jeden z najważniejszych wymogów w hodowli zwierząt (fermy drobiu, trzody chlewnej, bydła, wylegarnie), który pozwoli zadbać o zdrowie stada i pozwoli ustrzec je przed tak groźnymi chorobami jak Ptasia grypa czy ASF (Afrykański Pomór Świń). Aby mieć pewność, że bakterie i wirusy są pod kontrolą bardzo ważne jest regularne mycie i dezynfekcja rąk, dezynfekcja wszelkiego rodzaju powierzchni, sprzętu ruchomego, środków transportu, a nawet dezynfekcja powietrza.
Metody dezynfekcji:
Metody dezynfekcji obejmują szereg technik i środków, które przyczynia się do zapobiegania rozwojom drobnoustrojów. Metody te zależą od rodzaju pomieszczeń i powierzchni, które wymagają dezynfekcji.
- Środki chemiczne - najbardziej powszechnym sposobem jest stosowanie środków chemicznych, które wykazują działanie biobójcze wobec wirusów, bakterii i grzybów. Najczęściej mają postać proszku lub płynu do dezynfekcji. Środki te są zazwyczaj aplikowane poprzez opryskiwanie powierzchni, wcieranie i przemywanie, a następnie pozostawienie do wyschnięcia lub spłukiwanie.
- Sucha dezynfekcja – preparaty do suchej dezynfekcji jak JHJ Dezosan oraz Sandezia przyczyniają się do efektywnego ograniczania wirusów, bakterii i grzybów w budynkach inwentarskich. Proszek do dezynfekcji kurnika ogranicza dodatkowo ilość pasożytów i poprawia warunki bytowania zwierząt.
- Maty dezynfekcyjne – popularne w stosowaniu na fermach drobiu, trzody, chlewnej, oborach, zakładach przetwórstwa. Wykonane z chłonnych materiałów, po nasączeniu dezynfekantem skutecznie eliminują wirusy, bakterie i grzyby w ruchu pieszym i kołowym. W sytuacji zagrożenia ptasia grypą oraz ASF zabezpieczają zwierzęta przed rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych, które mogłyby zagrozić całemu stadu.
- Brama dezynfekcyjna bioasekuracyjna to wymóg na fermach drobiu, trzody chlewnej w zakładach przemysłu spożywczego i przetwórstwa mięsnego. Zapewnia skuteczną dezynfekcje pojazdów, które wjeżdżają na teren gospodarstw czy Fermy drobiu, eliminując ryzyko przedostania się drobnoustrojów odpowiedzialnych za wywołanie chorób zakaźnych.
- Dezynfekcja poprzez parowanie jest najpopularniejsza metodą stosowaną w przemyśle spożywczym i medycznym. Połączenie wilgoci i wysokiej temperatury skutkuje eliminacją patogenów i pozwala na zachowanie sterylnych warunków dla żywności.
- Odzież ochronna – stosowanie odzieży ochronnej w postaci kombinezonów, maseczek, czepków, obuwia czy rękawic dotyczy dużego sektora zakładów przemysłu spożywczego, produkcyjnego oraz hodowli zwierząt. Odzież ochronna zabezpiecza ciało, głowę, ręce oraz ubranie człowieka przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami oraz zapobiega przenoszeniu drobnoustrojów.
Jakie preparaty sprawdzają się do dezynfekcji?
Rodzaj stosowanego preparatu zależy od wielkości powierzchni jakie chcemy zdezynfekować. W przypadku małych powierzchni, wyposażenia czy narzędzi można zastosować gotowe do użycia płyny do dezynfekcji, w wygodnych butelkach z atomizerem. Jeżeli trzeba przeprowadzić dezynfekcję dużych powierzchni sprawdzą się preparaty skoncentrowane w postaci cieczy jak np. Intra Multi Des GA, Rapicid lub w formie proszku (Virkon S, Ecocid S), z których przygotujemy gotowy roztwór roboczy. W przypadku dezynfekcji elewatorów zbożowych i magazynów lepszym rozwiązaniem będą fumigatory, czyli świece dymne, które poprzez wydzielany dym dotrą do każdego zakamarka, skutecznie zwalczając bakterie i grzyby. Dezynfekcja rąk ma ogromne znaczenie w placówkach medycznych, miejscach publicznych, ale również w sektorze przetwórstwa i przemysłu spożywczego. Płyn do dezynfekcji rąk sprawdzi się również w codziennych czynnościach związanych z hodowlą zwierząt.