Siatka na ptaki to bardzo skuteczne rozwiązanie pozwalające na ochronę drzewek owocowych przed szpakami. Ptaki te, podobnie jak paszkoty i drozdy uwielbiają czereśnie, wiśnie i śliwki. Żywią się nimi szczególnie w okresie późnowiosennym i letnim, kiedy to owoce mają najbardziej intensywny smak. Nawet podczas chwilowej nieuwagi sadownika ptaki potrafią splądrować całe drzewo, nie pozostawiając na nim ani jednego owoca. Jest to bardzo frustrujące, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że czereśnie są bardzo drogie. Warto zatem postawić na użycie siatki ochronnej na drzewka, która należy do najskuteczniejszych sposobów na szpaki. Odpowiednio dobrane oczka sprawiają, że sieci stanowią osłonę przed ptakami, ale nie ograniczają dostępu promieni słonecznych. Lekkie, a zarazem mocne siatki na drzewka owocowe ochronią również warzywa i inne rośliny przed ptakami i niektórymi rodzajami szkodników. Szeroka oferta różnych rodzajów siatek, które różnią się materiałem, rozmiarem oczek, trwałością oraz sposobem montażu pozwalają dobrać rozwiązanie szyte na miarę własnych potrzeb.
SIATKI NA PTAKI - DO OCHRONY DRZEW OWOCOWYCH
Z roku na rok ptaków jest coraz więcej - co potwierdzają sadownicy. Nic więc dziwnego, że wyrządzają coraz większe szkody w uprawach sadowniczych. Szpaki opanowują nie tylko duże sady wiśniowe czy czereśniowe, ale także drzewka owocowe w przydomowych ogródkach. Siatki na ptaki to jedyne skuteczne i 100% pewne rozwiązanie, które zabezpieczy owoce przed zjedzeniem przez szpaki. Atrakcyjność świeżych, słodkich i błyszczących na słońcu soczystych owoców przyciąga, szpaki, drozdy i kosy z całej okolicy. Inne metody odstraszania takie jak odstraszacze zapachowe i dźwiękowe dawno już przestały działać. Szpaki nawet nic nie robią sobie ze strachu na wróble ustawionego wysoko na czereśni, czy petard hukowych, do dźwięku których zdążyły się dawno przyzwyczaić. Niech sadownika nie zmylą szpaki na trawniku, odżywiają się one małymi insektami, ale przede wszystkim owocami, które stanowią dla nich doskonałe urozmaicenie diety. Nie ma innego rozwiązania na ptaki w sadzie, jak tylko założenie odpowiednich siatek na drzewa.
SIATKA NA CZEREŚNIE - SKUTECZNA OCHRONA PRZECIW SZPAKOM
Szpaki to najgorszy szkodnik na czereśniach. Jak mówią działkowcy – porządna siatka na szpaki to jedyne słuszne rozwiązanie problemu, w które warto zainwestować środki. Ceny czereśni w ostatnich latach są bardzo wysokie, dlatego warto o nie zawalczyć i zabezpieczyć drzewka, by móc cieszyć się smakiem tych dorodnych owoców. W maju, gdy czereśnie dojrzewają zbiega się to z dorastaniem pierwszego miotu młodych drozdowatych. Szpaki, drozdy i paszkoty całymi tabunami atakują sady czereśni, wiśni i innych owoców miękkich. Tak na prawdę w ciągu godziny są w stanie zniszczyć wszystkie owoce. Są tak wygłodniałe, że jedynie permanentna, mechaniczna przeszkoda, jaką stanowi siatka zarzucona na drzewka, może uchronić plony. Osłony na szpaki są lekkie i łatwe do założenia. Sprzedawane w wymiarach kwadratu o boku 5m, 7,5m, 10m, 15m.
SIATKA NA DRZEWA CZEREŚNI - PARAMETRY
Siatki do tego celu muszą przewidywać ataki najmniejszych i młodych ptaków, w tym także wróbli i mazurków. Mały mazurek czy sikorka nie zje dużej ilości owoców, ale nakłuwa dziobem dużą ilość czereśni wiśni, czy nawet twardych jabłek. Owoce takie gniją i nie nadają się do konsumpcji, a tym bardziej sprzedaży. Siatki na drzewa w sadzie mają małe oczka ~15x15 mm, tak by nawet najmniejsze ptaszki nie miały możliwości zniszczenia owoców. Wyróżnia się dwa rodzaje siatek na ptaki - dziane oraz siatki wykonane z tworzywa sztucznego. Pierwsze z nich przypominają plecioną sieć, która jest elastyczna, dzięki czemu siatkę łatwiej jest naciągnąć na wysokie i okazałe drzewa. Należy pamiętać, że siatka na czereśnie nie może być ciężka i musi swobodnie przez nią docierać światło i powietrze, tak by zapewnić prawidłowy wzrost i dojrzewanie owoców. Z kolei siatka plastikowa Protektor to rozwiązanie przeznaczone do ochrony całych rzędów drzewek i krzewów owocowych, które najczęściej montuje się na uprzednio przygotowanej konstrukcji. Nie wyklucza się jednak narzucenia siatki plastikowej na drzewko. Jest ona jednak mniej elastyczna i może być trudniejsza w montażu.
JAKI WYMIAR SIATKI NA CZEREŚNIE PRZECIW PTAKOM? I OD CZEGO ON ZALEŻY?
Planując zakup siatki na drzewo czereśni, dobrze jest pamiętać o dwóch istotnych parametrach. Pierwszym z nich jest wielkość oczka, która uniemożliwi przedostanie się przez nie nawet niewielkich ptaszków np. wróbli. Szerokość jednego ogniwa siatki - oczka powinna wynosić nie więcej niż 2,5 centymetra, w przeciwnym razie będzie ona znacznie mniej skuteczna. Drugim ważnym wymiarem jest wielkość samej płachty, najczęściej kwadratowej, która musi być dostosowana do wysokości drzewa. Jeżeli bowiem kupimy jej zbyt mało, to może się okazać, iż nie będziemy w stanie osłonić całej rośliny. Natomiast doliczenie pewnego zapasu (np. około 10%), da nam margines bezpieczeństwa, ułatwiając tym samym montaż oraz chroniąc przed dodatkowymi kosztami, czyli zakupem kolejnej - większej osłony.
Jak zatem dobrać wymiar siatki na czereśnie? Najczęściej minimalną wielkość płachty siatki wylicza się, korzystając ze wzoru: wysokość drzewka czereśni *2 +4m. Przykładowo, jeżeli nasze drzewo owocowe ma wysokość 3 metry, to wykorzystując wzór 3*2+4=10m, potrzebujemy minimum płachty o wymiarach 10x10 metrów, z doświadczenia doradzamy jednak Państwu zakup nieco większej ilości siatki na czereśnię, choćby na wypadek lekkiego niedoszacowania wysokości rośliny .
JAK ZAŁOŻYĆ SIATKĘ NA DRZEWKO CZEREŚNI?
Siatkę na czereśnie najlepiej i najłatwiej zakładać w pogodne i bezwietrzne dni. Jest ona bardzo lekka, dlatego podmuchy wiatru mogą powodować utrudnienia w montażu. Dzięki małym oczkom siatkę łatwo nasuwa się po liściach. Dla małych – niskich drzewek zakładanie siatki na ptaki nie stanowi problemu. Wyzwaniem mogą okazać się duże i stare drzewa czereśni, które są bardzo okazałe, zarówno ze względu na swą wysokość, jak i rozłożystość.
Montaż siatki na dużym drzewie czereśni:
- Najlepiej zakładać siatkę w 3 osoby.
- Do dwóch rogów (na końcach jednego boku) siatki na ptaki przywiązać sznurki by dwie osoby mogły za nie ciągnąć w celu nasuwania siatki na drzewo czereśni.
- Dwie osoby będąc szeroko rozstawionymi ciągną siatkę na drzewo.
- Trzecia osoba dysponująca długą tyczką systematycznie narzuca naciąganą siatką ponad najwyższe gałęzie.
- Na koniec siatkę spadającą na ziemię stabilizujemy obkładając kilkoma kamieniami.
SIATKA NA DRZEWA OWOCOWE SZNURKOWA
Siatka sznurkowa na ptaki, nosząca miano siatki dzianej jest bardzo lekka i można ją zakładać na drzewka owocowe bezpośrednio na gałęzie. Opiera się ona na liściach, nie powodując uszkodzeń i nie osłabiając rośliny. Gęsta siatka na drzewa owocowe przystosowane jest do bezpośredniego montażu na pojedyncze rośliny lub całe rzędy drzewek. Siatka ta nie wymaga konstrukcji do jej montażu, ale oczywiście może być montowana na uprzednio przygotowanych wysięgnikach. Splot sznurków przy tkaniu siatki jest układany w ten sposób, by jak najmniej haczyć się o liście lub owoce. Co ważne, siatka dziana jest wzmocniona i odpowiednio zabezpieczona filtrami UV, dzięki czemu doskonale sprawdza się w warunkach zewnętrznych z wysokim nasłonecznieniem. Może być stosowana do użytku profesjonalnego, czyli zabezpieczenia dużych sadów, jak i hobbystycznie chroniąc przydomowe drzewka.
ODSTRASZACZE NA SZPAKI CZY SIATKA? CO I DLACZEGO WARTO WYBRAĆ?
Straszaki szpaków, do których zaliczamy tradycyjne kukły, armatki hukowe czy też inne emitowane dźwięki bywają skuteczne, jednak ptaki bardzo szybko się do nich przyzwyczają. Warto wybrać siatkę na szpaki, ze względu na gwarancję ochrony drzewek owocowych. Co więcej siatki są wielokrotnego użytku, co oznacza że po zakończonym owocowaniu siatkę można zdjąć i przechować do kolejnego sezonu. Siatki na szpaki są również humanitarne, nie krzywdzą one w żaden sposób ptaków i nie powodują uszczerbków na ich zdrowiu. Ze względu na swą uniwersalność sprawdzają się zarówno w sadach przemysłowych, na ogródkach działkowych, zabezpieczając nie tylko czereśnie, ale również wiśnie, truskawki, aronie, maliny, borówki i inne przysmaki szpaków.
SIATKA NA BORÓWKI - CZYLI JAK ZABEZPIECZYĆ KRZEWY PRZED INWAZJĄ PTAKÓW
Ptaki są głównymi szkodnikami plantacji borówek, malin i jagód kamczackich. Z racji dużych obszarów, jedynym rozwiązaniem pozbycia się problemu szpaków, sikorek i innych ptaków niszczących owoce są specjalne siatki. Siatka ochronna na krzak borówki wykonana jest z polipropylenu, czyli tworzywa sztucznego, które cechuje się lekkością, a zarazem wytrzymałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Podobnie jak siatka na czereśnie, ma ona małe oczka uniemożliwiające ptakom dziobanie owoców. Siatki na borówkę amerykańską występują w rolkach o szerokości 4,8 m i różnych długościach, tak by plantatorzy mogli dostosować wymiar do wielkości swoich upraw. Rzędy krzewów borówki są niskie, a więc montaż siatki nie stanowi problemu. Instaluje się ją na specjalnych wysięgnikach bądź zarzuca na borówkę, a do zbioru owoców jedynie unosi się siatkę do góry, a następnie opuszcza. Wielu plantatorów stosuje również standardowe siatki na ptaki produkowane na czereśnie. Siatki te są lekki i tanie.
SIATKA NA WINOGRONA PRZECIW PTAKOM
Duże winnice w sposób zorganizowany radzą sobie z dzikimi ptakami. Winogrona uprawiane do celów konsumpcyjnych często całorocznie przykryte są siatkami rozłożonymi na specjalnych konstrukcjach. Siatki na winogrona zabezpieczają przed ptakami, ale pełnią też funkcję cieniującą i chronią przed gradem. W domowym i działkowym użytku potrzebujemy doraźnej ochrony, czyli siatki na winorośl chroniącej przez atakiem szpaków. Siatka ta montowana jest na czas dojrzewania, a po zbiorze owoców demontowana. Do hobbystycznego celu używa się tych samych siatek co na czereśnie, czyli dzianych lub polipropylenowych.
JAK ZABEZPIECZYĆ TRUSKAWKI PRZED PTAKAMI?
Ptaki powodują duże zniszczenia również w uprawie truskawek. Aby zabezpieczyć truskawki należy użyć lekkiej siatki na ptaki z drobnym oczkiem, dokładnie takiej jak stosuje się na czereśnie. Bardzo ważne jest, by siatka była lekka, co zapewni swobodne dojrzewanie owoców. Siatkę na truskawki należy luźno rozłożyć na grządkach i krzewach. Siatka jest całkowicie bezpieczna dla roślin, a także łatwa instalowaniu i demontowaniu na czas zbiorów truskawek. Co ważne, pomimo swej lekkości jest bardzo wytrzymała i odporna na trudne warunki atmosferyczne, a także wilgoć.
INNE ZASTOSOWANIA SIATEK SZNURKOWYCH NA PTAKI
Siatki są szeroko stosowane na ogródkach działkowych i ogródkach przydomowych. Poza ochroną przed ptakami, które niszczą owoce używane są także do ochrony altanek i miejsc odpoczynku. Irytujące jest, gdy chcemy zrobić grilla ze znajomymi, a krzesła i stoły są zabrudzone przez ptasie odchody. Siatkę na szpaki z powodzeniem można użyć też jako doraźne zabezpieczenie mienia. Swoje zastosowanie znajdują również jako siatki na oczka wodne. Sprawdzają się szczególnie jesienią, kiedy to duży problem stanowią spadające do oczek wodnych i stawów liście. Pamiętajmy jednak, że siatki sznurkowe są wykonane głównie z lekkiego polipropylenu, który nie nadaje się do długotrwałego używania na zewnątrz, dlatego należy je demontować na okres zimowy.