Kastracja zwierząt jest zabiegiem weterynaryjnym polegającym na usunięciu lub zablokowaniu narządów płciowych, co skutkuje bezpłodnością. Zabieg ten u zwierząt hodowlanych przynosi wiele korzyści zarówno dla zwierząt jak i dla właściciela. Korzyści wynikające z wykastrowania to, na przykład: kontrola rozrodu, poprawa jakości mięsa, spokojniejsze zachowanie zwierzęcia.
Przy kastracji bydła, owiec i innych zwierząt hodowlanych wyróżnia się dwie metody tego zabiegu: krwawą i bezkrwawą. Najczęściej wybieraną metodą jest ta bezkrwawa, ponieważ zabieg nie powoduje otwartej rany, jest bezbolesny i nie ma po niej żadnych większych powikłań.
KASTRACJA ZWIERZĄT METODĄ BEZKRWAWĄ
Do przeprowadzenia bezkrwawej kastracji zwierząt, zwykle używa się kleszczy Burdizzo, którymi ściska się powrózki nasienne przez około 1 minutę każdy. W celu zwiększenia skuteczności tego zabiegu można wykonać tą czynność w dwóch różnych miejscach. Po dobrze wykonanym zabiegu, zwierzę powinno być bezpłodne po około 2 – 3 tygodniach. Czas kastracji jest krótki, a zwierzę nie wymaga specjalnej opieki ani rehabilitacji. W zależności od wielkości, cęgi kastracyjne będą przeznaczone dla różnych gatunków zwierząt.
EMASKULATOR – KLESZCZE KASTRACYJNE
Emaskulator to specjalne weterynaryjne narzędzie najczęściej używane do ubezpładniania. Zadaniem kleszczy kastracyjnych jest zaciśnięcie powrózka nasiennego zwierzęcia, przy jednoczesnym oderwaniu jąder w sposób bezbolesny. Końcówka narzędzia zapewnia pewny i stabilny chwyt narządów rozrodczych oraz ich przecięcie, nie powodując przy tym krwawienia. Narzędzie wykonane jest w sposób umożliwiający szybkie otwieranie i zamykanie kleszczy. Każdy emaskulator nadaje się do wielokrotnej sterylizacji. Po każdym użyciu narzędzie powinno być dokładnie myte, dezynfekowane oraz sterylizowane, by zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo i uchronić je przed zakażeniami.
GUMKI DO BEZKRWAWEJ KASTRACJI
Gumki do kastracji wykonane są z mocnej, elastycznej gumy. Sposób ich użycia jest niezwykle prosty – wystarczy nałożyć ją u nasady worka mosznowego zwierzęcia. W ten sposób powodujemy zaciśnięcie nasieniowodu, co w konsekwencji spowoduje bezpłodność. Do zakładania gumek kastracyjnych służy elastator, który pozwala na odpowiednie naciągnięcie krążka i ułatwia jego aplikacje. Stosowanie specjalnych gumek dosterylizacji jest w pełni humanitarne i bezpieczne. Użycie tego sposobu sterylizacji zapewnia szybkie i bezpieczne pozbawienie płodności zwierzęcia. Jest to metoda często wybierana przez hodowców ze względu na prostotę wykonania.
KASTRACJA BYKÓW
Kastracja byka metodą bezkrwawą polega na zmieżdżeniu nasieniowodów za pomocą specjalnych narzędzi. Powoduje to w konsekwencji zanik jąder. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w wieku 2 – 6 miesięcy. Po zabiegu można zaobserwować obrzęk jąder, a następnie ich całkowity zanik. Czas zaniku jąder zależy od wieku kastrowanego zwierzęcia. Kastrację u starszych buhajów zaleca się przeprowadzenie dwukrotnego zaciśnięcia nasieniowodu w około centymetrowym odstępie. W okresie do 4 tygodni, po prawidłowo wykonanym zabiegu, jądra nie będą już pełnić swojej funkcji. Zabieg ubezpładniania powinien być wykonywany wysterylizowanymi narzędziami.
KASTRACJA ŚWIŃ I PROSIĄT
Kastracja świń to zabieg polegający na nacinaniu moszny, podwiązywaniu lub odcinaniu jąder. Najczęściej wykonuje się ten zabieg u prosiąt, można to robić już od 7 dnia życia. Sterylizacja prosiąt pozwala na zahamowanie niechcianego rozmnażania się zwierząt. Zabieg powinien odbywać się za pomocą odpowiednich narzędzi oraz w bezpiecznych warunkach. Dlatego ważne jest odpowiednie oczyszczenie okolicy, w której będzie wykonywany zabieg oraz dokładne przygotowanie narzędzi do przeprowadzenia trzebienia. Po każdym zabiegu specjalistyczny sprzęt powinien być umyty, osuszony, a następnie zdezynfekowany. Jest to bardzo ważne by nie przyczynić się do powstawania zakażeń.
ZABIEG KASTRACJI ZWIERZĄT – KORZYŚCI?
Kastracja jest procedurą znacznie przyczyniającą się do utrzymania dobrostanu zwierząt i bezpieczeństwa hodowców. Im wcześniej wykonamy zabieg, tym jest to mniejszy stres dla zwierzęcia. Jedną z podstawowych korzyści wynikających z wykonywania zabiegu pozbawienia płodności jest złagodzenie temperamentu zwierząt, zapewniając sobie zwiększone bezpieczeństwo. Kolejną zaletą kastracji jest unikanie niepożądanych kojarzeń i niechcianego potomstwa. Dla hodowców ważną korzyścią jest również polepszona jakość mięsa oraz większy zysk ze sprzedaży zwierzęcia. Biorąc pod uwagę zalety tego zabiegu jest ona zalecana wszystkim hodowcom.