Blog

Poradnik o inkubacji
Porady dla hodowców

Poradnik o inkubacji

W tym miejscu znajdziecie Państwo wszelkiego typu informacje niezbędne do prawidłowego przebiegu inkubacji jaj. Poniższy poradnik zawiera zbiór wskazówek, które mogą okazać się pomocne na początku przygody z aparatami lęgowymi. Mamy nadzieję, że będą one przydatne i nakreślą Państwu prawidłowy obraz tego jakże ważnego procesu.

Czytaj więcej
TOP 5 usprawnień w hodowli kur, które ułatwią Ci pracę
Porady dla hodowców Hodowla zagrodowa

TOP 5 usprawnień w hodowli kur, które ułatwią Ci pracę

Współczesna przydomowa hodowla kur, choć czerpie z tradycyjnych metod chowu, coraz bardziej koncentruje się na rozwiązaniach, które ułatwiają życie hodowcy. Nowoczesne technologie pozwalają spędzać mniej czasu na codziennych obowiązkach związanych z drobiem. Automatyczne systemy karmienia i pojenia, a także samoczynne otwieranie i zamykanie drzwi w kurniku, to tylko niektóre z ułatwień, które sprawiają, że opieka nad ptakami, nie jest aż tak czasochłonna jak dawniej. Przydomowe kurniki stają się coraz bardziej samowystarczalne, a praca człowieka ogranicza się do minimum. Wprowadzenie odpowiednich usprawnień nie tylko skraca czas i wysiłek związany z codzienną obsługą, ale także poprawia dobrostan ptaków, dzięki którym jesteśmy w stanie uzyskać wyższe korzyści z hodowli np. w postaci większej ilości znoszonych jaj.

W dzisiejszych czasach praca na etacie już nie jest przeszkodą w hodowli, o czym przekonała się pani Malwina, która na co dzień zajmuje się księgowością w dużej firmie w województwie dolnośląskim. W artykule przedstawiamy pięć praktycznych rozwiązań, które pomogły młodej księgowej kontynuować pasję swojej mamy – jaką jest przydomowa hodowla kur.

Czytaj więcej
Inwazja myszy w Polsce. Są praktycznie wszędzie.
Zwalczanie szkodników

Inwazja myszy w Polsce. Są praktycznie wszędzie.

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy zakładamy ciepłe swetry i buty, a w ręce trzymamy i gorącą herbatę z miodem i cytryną. Jest to również okres, kiedy to myszy i inne gryzonie szukają schronienia i chętnie wprowadzają się do naszych domów i piwnic. Ich obecność wywołuje nie tylko panikę, zaniepokojenie, ale także wiąże się ze stratami materialnymi i zagrożeniami dla zdrowia. Myszy przegryzają kable, niszczą elewację, meble, zanieczyszczają żywność i pozostawiają po sobie odchody, których zapach bywa nie do zniesienia. Szkody wyrządzają również w samochodach – uszkadzają przewody, a nawet wygryzają styropian z dziecięcych fotelików. Co zatem zrobić by uniknąć inwazji myszy? Dlaczego są one aż tak groźne? Na te pytania odpowiemy w artykule.

Czytaj więcej
Pierwsza od ponad 40 lat wystawa gołębi i drobiu w Kaliszu!
Aktualności

Pierwsza od ponad 40 lat wystawa gołębi i drobiu w Kaliszu!

W dniach 11-13 października 2024 w Kaliszu odbyła się Pierwsza Kaliska Wystawa Rasowych Gołębi, Drobiu i Drobnego Inwentarza. Wydarzenie prezentujące najpiękniejsze ptaki powróciło ponownie do najstarszego miasta w Polsce po ponad 40 latach. Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia było Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców na czele z prezesami: Jakubem Ordonem i Damianem Ludwickim. Wystawa przyciągnęła tysiące odwiedzających, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski i Europy.

Czytaj więcej
Jak zrobić poidło dla kur? 6 prostych kroków do wymarzonego pojnika!
Porady dla hodowców Hodowla zagrodowa

Jak zrobić poidło dla kur? 6 prostych kroków do wymarzonego pojnika!

Pojenie drobiu to podstawa czynność, za którą odpowiedzialny jest hodowca. Woda jest niezbędna ptakom do egzystencji. Już 4 dniowy brak wody prowadzi od odwodnienia i śmierci dorosłych kur, a w przypadku piskląt okres ten znacznie się skraca, powodując liczne upadki w stadzie. Do pierwszych symptomów świadczących o odwonieniu kur należą m.in. zapadnięte oczy, widoczne ścięgna na nogach, ogólne osłabienie, apatia, suchy i blady dziób, a także luźne i odbarwione biegunki. Znaczenie w hodowli ma nie tylko ilość, ale również jakość wody, która powinna być świeża i czysta. Do podawania wody ptakom w hodowli służą poidła. Są to zbiorniki, które mogą przybierać różne formy: syfonów, wiader, miseczek, korytek. Istnieją również automatyczne pojniki i linie pojenia, które znacznie ułatwiają pracę hodowcom. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak zrobić poidło dla kurcząt, które napoi dużą ilość ptaków jednocześnie, bez rozlewania i zabrudzania wody.

Czytaj więcej
Inwazja karaluchów – dlaczego pojawiają się w domu i jak im zapobiegać?
Dezynfekcja, deratyzacja, dezynsekcja Gospodarstwo

Inwazja karaluchów – dlaczego pojawiają się w domu i jak im zapobiegać?

Prawie każdy z nas zna karaluchy lub o nich słyszał. Karaluchy to robaki, które niemal w każdym wzbudzają obrzydzenie, przerażenie oraz mobilizują do podejmowania szybkich działań związanych z ich eliminacją. Preferują ciepłe, wilgotne, nie wietrzone miejsca i zakamarki oraz charakteryzują się dużą skalą łatwego rozprzestrzeniania. Ponadto posiadają zdolność przetrwania w ekstremalnych warunkach i są trudne w zwalczaniu, dlatego nie ma co się dziwić że wzbudzają powszechną odrazę. Stanowią poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, gdyż są najczęstszym nośnikiem chorób pasożytniczych i odzwierzęcych. Jak zatem rozpoznać, czy mamy karaluchy w domu i stoczyć z nimi skuteczną walkę? O tym w poniższym artykule.

Inwazja karaluchów dlaczego są tak groźne
Czytaj więcej
Posts loader
Search engine powered by ElasticSuite