Blog

Poradnik o inkubacji
Porady dla hodowców

Poradnik o inkubacji

W tym miejscu znajdziecie Państwo wszelkiego typu informacje niezbędne do prawidłowego przebiegu inkubacji jaj. Poniższy poradnik zawiera zbiór wskazówek, które mogą okazać się pomocne na początku przygody z aparatami lęgowymi. Mamy nadzieję, że będą one przydatne i nakreślą Państwu prawidłowy obraz tego jakże ważnego procesu.

Czytaj więcej
Pryszczyca – niepozorna ale śmiertelnie niebezpieczna choroba. Co powinieneś wiedzieć i jak się przygotować?
Porady dla hodowców

Pryszczyca – niepozorna ale śmiertelnie niebezpieczna choroba. Co powinieneś wiedzieć i jak się przygotować?

W związku z doniesieniami o potwierdzonym przypadku pryszczycy u wołów domowych w Niemczech i to zaledwie 70 km od granicy z Polską, Główny Inspektorat Weterynarii oraz Główny Inspektorat Sanitarny wydają ostrzeżenia dla naszego kraju. Ta niepozorna, a zarazem śmiertelnie niebezpieczna i zaraźliwa choroba bydła i innych gatunków zwierząt z pewnością niepokoi wielu hodowców z Niemiec i Polski. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć informacje dotyczące objawów, rozprzestrzeniania i zagrożeń jakie ze sobą niesie pryszczyca.

Czytaj więcej
Pisklęta w zimie. Jak przygotować się na zimowe wylęgi?
Porady dla hodowców

Pisklęta w zimie. Jak przygotować się na zimowe wylęgi?

Pisklęta najczęściej wykluwają się wiosną, ale dość popularny staje się również zimowy odchów. Nowoczesne technologie – tj. inkubatory do jaj, pozwalają na wylęg kurcząt w dowolnym momencie, przez cały rok. Zdarza się również, że kwoka siedzi na jajkach zimą, z dużym sukcesem owocującym zdrowymi kurczętami. Kluczowe dla całej sytuacji jest zapewnienie jednak odpowiednich warunków nowo wyklutym pisklętom. Dorosłe ptaki są bardziej odporne na niskie temperatury, natomiast pisklęta, ze względu na swoją delikatność, mają problemy z przetrwaniem zimowych chłodów i wymagają o wiele większej opieki. Wyhodowanie piskląt zimą pozwala cieszyć się wiosną dobrze odchowanymi kurami, które będą nieść jajka wcześniej. Zapewniając odpowiednie warunki w okresie zimowym, pisklęta mają czas na pełny rozwój, co przekłada się na ich zdrowie, oraz zbudowanie odporności i wydajności na okres wiosenny. Kurczęta wychowane zimą szybciej adaptują się do warunków atmosferycznych w naturze. Jak zatem prawidłowo zorganizować zimowy odchów piskląt? Praktyczne wskazówki przedstawimy w naszym artykule.

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc dla kur. Co powinno znaleźć się w kurzej apteczce?
Aktualności Porady dla hodowców

Pierwsza pomoc dla kur. Co powinno znaleźć się w kurzej apteczce?

Nawet zdrowe ptaki od czasu do czasu wymagają szczególnej troski i opieki ze strony hodowcy. Drobne skaleczenia, kontuzje, niestrawności czy infekcje mogą sprawić, że ptaki nie będą w stanie zadbać o siebie. W takich momentach niezbędna staje się pomoc człowieka – w pierwszej kolejności hodowcy, który jako ich opiekun, ma obowiązek zatroszczyć się o zdrowie swoich podopiecznych. By odbyło się to sprawnie podpowiadamy, co powinno znaleźć się w tzw. kurzej apteczce – czyli zestawie pierwszej pomocy dla kur. Jak wiemy nieszczęśliwe wypadki, czy też choroby najczęściej zdarzają się w weekendy i święta, kiedy to pomoc specjalisty często jest mocno ograniczona bądź niemożliwa. Posiadanie podstawowych narzędzi i preparatów np. na biegunki u kur, pasożyty, katar czy kichanie pozwalają zapobiec rozwojowi infekcji, złagodzić ich skutki i poczuć się ptakom lepiej.

Czytaj więcej
Twoje kury mogą chorować przez te błędy – sprawdź jak je wyeliminować
Aktualności Porady dla hodowców

Twoje kury mogą chorować przez te błędy – sprawdź jak je wyeliminować

Każdy z nas popełnia błędy, co jest nieuniknioną częścią życia. Uczą one jednak, jak postępować z przeciwnościami losu, budując nasze doświadczenie i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Podobnie jest z błędami w hodowli, które często wynikają z braku wiedzy, doświadczenia, czy też niewłaściwych rad innych osób. Hodowla kur – choć z pozoru wydaje się być prosta i niezbyt skomplikowana, niesie ze sobą wiele wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się zarówno początkujący, jaki i doświadczeni hodowcy. Unikanie błędów w hodowli jest kluczem do sukcesu, który zapewni zdrowie i wydajność ptaków np. poprzez wysoką nieśność. Niewłaściwie dobrana dieta, złe warunki hodowlane, czy też lekceważenie pierwszych symptomów choroby to jedne z najczęstszych błędów hodowców, które zostaną omówione w artykule.

Czytaj więcej
Dlaczego kąpiel gołębi jest ważna dla zdrowia i dobrostanu ptaków?
Porady dla hodowców

Dlaczego kąpiel gołębi jest ważna dla zdrowia i dobrostanu ptaków?

Hodowla gołębi może być satysfakcjonującym hobby, ale także wymagającym zajęciem, które potrzebuje uwagi, cierpliwości oraz odpowiednich warunków. Gołąb to nie tylko ptak, ale także towarzysz w pasji. Gołębie, szczególnie te wykorzystywane w hodowli wyścigowej, ze względu na swoje zdolności orientacyjne, wytrzymałość i wyjątkowy instynkt, stają się bohaterami wielu pasjonujących wyścigów, gdzie liczy się nie tylko szybkość, ale także strategia i przygotowanie. To nie tylko zwierzętami domowe, ale także zawodnicy. Dzięki odpowiedniej wiedzy, poświęceniu i systematyczności można osiągnąć w tej dziedzinie bardzo dobre rezultaty, zarówno w zakresie hodowli gołębi, jak i sportowych wyczynów. Aby móc cieszyć się dobrymi wynikami, hodowca musi inwestować czas w regularny trening swoich podopiecznych, monitorować ich stan zdrowia, a także zapewnić im odpowiednie warunki do odpoczynku i regeneracji.

Czytaj więcej
Posts loader