Blog

Poradnik o inkubacji
Porady dla hodowców

Poradnik o inkubacji

W tym miejscu znajdziecie Państwo wszelkiego typu informacje niezbędne do prawidłowego przebiegu inkubacji jaj. Poniższy poradnik zawiera zbiór wskazówek, które mogą okazać się pomocne na początku przygody z aparatami lęgowymi. Mamy nadzieję, że będą one przydatne i nakreślą Państwu prawidłowy obraz tego jakże ważnego procesu.

Czytaj więcej
Alert! Nie podawaj tego swoim kurom!
Porady dla hodowców Ptaszyniec kurzy

Alert! Nie podawaj tego swoim kurom!

Plaga ptaszyńca nie odpuszcza. Małe czerwone robaki opanowały kurniki, wypijając krew z kur. Ptaki padają jeden po drugim, kurniki pustoszeją. Hodowcy rozkładają ręce i poszukują skutecznych rozwiązań. Panika związana z robakami na kurach sprawiła, że hodowcy zaczęli szukać metod, które nie są przeznaczone dla kur, próbując wszelkich dostępnych środków, aby powstrzymać inwazję ptaszyńców. W desperacji stosują różne preparaty chemiczne i domowe sposoby, które mogą być niebezpieczne zarówno dla ptaków, jak i dla ludzi. Alarmujemy, by do zwalczania ptaszyńca wykorzystywać tylko i wyłącznie środki dedykowane dla ptaków, bez karencji na jaja i mięso, które spożywane są przez człowieka. Hodowco! Bądź odpowiedzialny i pamiętaj, że popularna tabletka na pchły dla psów do zwalczania ptaszyńca, nie jest dobrym wyborem i może nieść wiele negatywnych dla zdrowia skutków.

Czytaj więcej
Żniwa tuż tuż -  jak przygotować silos do magazynowania zbóż
Porady dla hodowców Dezynfekcja, deratyzacja, dezynsekcja Gospodarstwo

Żniwa tuż tuż - jak przygotować silos do magazynowania zbóż

Bezpieczne składowanie i magazynowanie zbóż to bardzo kluczowa kwestia dla każdego rolnika oraz przedsiębiorców i producentów z branży rolnej. Niezależnie od gatunku zbóż, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, pszenica, kukurydza, są one narażone na niekorzystne działanie bakterii, grzybów oraz szkodników podczas magazynowania. Zaniedbania związane z niewłaściwym przechowywaniem zbóż niosą za sobą straty finansowe związane z niską jakością oraz spadkiem masy składowanego zboża i stanowi zagrożenie dla życia zwierząt i ludzi. Jak dbać o silosy zbożowe, aby zachować dobrą jakość zbóż przez cały okres magazynowania? Jaką stosować profilaktykę? O tym w naszym artykule.

Czytaj więcej
Dopłaty do inwestycji zapobiegających rozprzestrzenianiu się ASF. Rusza nabór wniosków od 27 czerwca 2024 roku.
Porady dla hodowców Dezynfekcja, deratyzacja, dezynsekcja Gospodarstwo

Dopłaty do inwestycji zapobiegających rozprzestrzenianiu się ASF. Rusza nabór wniosków od 27 czerwca 2024 roku.

Afrykański pomór świń jest wysoce zakaźną chorobą wirusową, która stanowi zagrożenie dla hodowców trzody chlewnej, kół łowieckich oraz leśników. Czynnikiem odpowiedzialnym za wystąpienie choroby jest wirus ASF. Jedynym skutecznym sposobem, który jest pomocny w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się tej inwazyjnej choroby jest szeroko pojęta bioasekuracja, mająca na celu wszelkiego rodzaju zabiegi prewencyjne, które zadbają o bezpieczeństwo stada oraz inwestycji związanej z hodowlą świń. Już niebawem 27 czerwca 2024 r rusza nabór wniosków na inwestycje związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego pomoru świń, który będzie trwał do 2 sierpnia. Gdzie złożyć wniosek, na jaką kwotę dopłaty można liczyć oraz jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie do bramy dezynfekcyjnej lub do nowego ogrodzenie? O tym w naszym artykule.

Czytaj więcej
Pędraki w trawniku i ogrodzie. Skuteczne metody zwalczania larw chrabąszcza majowego.
Ogród

Pędraki w trawniku i ogrodzie. Skuteczne metody zwalczania larw chrabąszcza majowego.

Pędraki to larwy chrabąszczy majowych. Te niewielkich rozmiarów szkodniki glebowe żerują w glebie, odżywiając się korzeniami roślin. Są niewidoczne dla oka ludzkiego, gdyż znajdziemy ja na głębokości około 30 cm pod ziemią. Najłatwiej zauważyć ich obecność, obserwując słabe wschody warzyw i roślin ozdobnych. Pędraki w ogrodzie to zmora dla ogrodników i posiadaczy pięknych trawników. Dorosłe chrabąszcze majowe spotkamy w koronach drzew oraz buczące w trawie i niestety to jest niepokojący objaw, który również może sygnalizować potencjalne szkody wyrządzane przez pędraki. Jakie uszkodzenia powodują, co jedzą oraz jak zwalczać pędraki w trawie i ogrodzie? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Czytaj więcej
Komarów będzie jeszcze więcej. Sprawdzone triki przeciw komarom.
Zwalczanie szkodników

Komarów będzie jeszcze więcej. Sprawdzone triki przeciw komarom.

Komary to bardzo uciążliwe insekty, które od lat uprzykrzają życie ludzi. Ich ugryzienia często powodują ból i swędzenie, a także wywołują reakcje alergiczne w postaci widocznych bąbli. W nocy ich nieustanne brzęczenie skutecznie zaburza sen, a także wywołuje frustrację mieszkańców. Komary, szczególnie latem, są na tyle uciążliwe, że nie pozwalają na spokojne prace w ogrodzie czy zjedzenie kiełbaski przy ognisku. Ostatnimi czasy w Polsce pojawiła się panika związana z podejrzeniem występowania komarów egzotycznych, a konkretniej komarów tygrysich, które są nosicielami groźnych chorób. Wiele osób zastanawia się również, czy są kary za zabicie komarów? W artykule rozwiejemy wątpliwości na temat komarów, a także podpowiemy skuteczne metody na komary, które pomogą przetrwać nam czas ich największej aktywności.

Czytaj więcej
Posts loader