Słownik pojęć

Ptaszyniec kurzy

Ptaszyniec kurzy (gatunek roztocza) - trudny do wyeliminowania pasożyt bytujący wśród ptaków i innych zwierząt. Ptaszyniec kurzy najczęściej atakuje kury oraz inne gatunki drobiu (indyki, bażanty, przepiórki, gołębie, ptaki ozdobne i dzikie). Problem ptaszyńca dotyka zarówno duże fermy drobiu, gdzie w inwazyjny sposób niesie straty wśród ptaków, jak i małe przydomowe gospodarstwa hodowlane. Ten uciążliwy pasożyt pojawia się wiosną i atakuje do jesieni, jednak bez  pokarmu w postaci krwi ptaków może przetrwać nawet do 8 miesięcy.

Ptaszyniec kurzy

Ptaszyniec kurzy to pasożyt, który atakuje kury w porze ich spoczynku, żywiąc się przede wszystkim krwią ptaków. Wychodzi z kryjówki tylko po to by pożywić się krwią ptaków, po czym chowa się w głębokie szczeliny w celu rozpoczęcia procesu lęgowego. Stado dotknięte plaga ptaszyńca kurzego, charakteryzuje się:

  • Osłabieniem organizmu.
  • Brak apetytu oraz zaburzenia przemiany materii ptaków.
  • Spadek nieśności jaj nawet o 30%.
  • Wypadające pióra z ranami przypominającymi świerzb.
  • Ataki agresji i kanibalizmu wśród drobiu.
  • Śmierć najsłabszych osobników oraz mocno porażonych piskląt.

Jedynym sposobem na zwalczanie uciążliwego ptaszyńca kurzego będzie stosowanie oprysków powierzchni kurnika, ze szczególnym uwzględnieniem szczelin, pęknięć oraz zakamarków. W tym celu najlepiej stosować preparaty dedykowane na zwalczanie ptaszyńca kurzego, a nie ogólnych pasożytów. Popularnym sposobem stosowanym zwłaszcza w przydomowych gospodarstwach jest sucha kąpiel ptaków przy użyciu ziemi okrzemkowej. Ten naturalny preparat wykazuje właściwości niszczące powłoki ptaszyńca kurzego, doprowadzając do jego śmierci i zmniejszenia plagi pasożytów.

A czy ptaszyniec kurzy oddziałuje na ludzi? Warto nadmienić, że ptaszyniec bardzo często przechodzi na nogi oraz odzież, a tym samym przedostaje się do domu.
Komentarze