Ptaszyniec kurzy Polecane

Jak sprawdzić czy w kurniku jest ptaszyniec

Ptaszyniec kurzy, znany także jako pluskwy kurze, to problem dotykający wielu hodowców drobiu. Istnieje kilka różnych sposobów walki z ptaszyńcem - metody chemiczne (np. preparat Harmonix Red Mite) i fizyczne (ziemia okrzemkowa na ptaszyńca). Zwalczanie ptaszyńca u kur to proces, który trzeba niestety powtarzać co jakiś czas, szczególnie gdy obserwujemy wzrost temperatury. Jednak w jaki sposób sprawdzić czy ptaszyniec jest w kurniku? Najlepszym sposobem sprawdzenia obecności ptaszyńca w budynkach inwentarskich jest pułapka do wykrycia na ptaszyńca kurzego FER-Mite Trap, wyprodukowana przez FERMO.

Spis treści [ukryj]

  Ptaszyniec u ptaków Ptaszyniec u ptaków

  Pułapka monitorująca na ptaszyńca kurzego

  Wykrycie świerzbowców ptasich polega na zastawieniu pułapki w pomieszczeniach dla drobiu nocą, po zgaszeniu światła. Pułapki na ptaszyńca należy zastawić w zacienionych miejscach, w pobliżu gniazd, szczeliny podłóg i miejscach z zakamarkami. Pułapka na ptaszyńca kurzego oczywiście może być stosowana w obecności zwierząt. Produkt ten jest całkowicie bezpieczny, nie zawiera w sobie żadnych związków chemicznych. Ptaszyniec kurzy, pod osłoną nocy, wychodzi ze swoich kryjówek i chętnie wchodzi pułapki na pluskwy kurze FER-Mite Trap.

  Pułapka na ptaszyńca Pułapka na ptaszyńca

  Pułapki na ptaszyńca - instrukcja stosowania

  1. Rozłóż pułapki w kurniku w miejscach, gdzie występują szpary i zakamarki – także w pobliżu gniazd ptaków.

  2. Zapisz daty oraz numery pułapek w celu ich łatwej lokalizacji.

  3. Pozostaw pułapki w kurniku na 48 h.

  4. Następnie zbierz pułapki i spakuj je w osobne worki strunowe.

  5. Włóż do zamrażarki worki z pułapkami na 48h. Następnie wyjmij wkład z pułapki i sprawdź zawartość.

  Pamiętaj, aby sprawdzać obecność ptaszyńca wśród ptaków co najmniej raz w miesiącu. Dzięki temu możliwe będzie szybsze zareagowanie na te roztocza. Wybrane sposoby zwalczania ptaszyńca kurzego będą skuteczniejsze, ponieważ nie pozwolimy na większy rozwój tych stawonogów.

  Moje kury mają ptaszyńca - co robić ?

  Jeżeli zauważysz czarno-czerwone, drobne pasożyty, powinieneś podjąć jak najszybsze kroki do pozbycia się tego roztocza drobiu. Te małe pasożyty mają zły wpływ na wszelkie ptaki, niezależnie od położenia obiektu. Zagrożone są różne gatunki ptaków m. in. kurczaki, indyki, kaczki jak i gołębie czy bażanty. Główne zagrożenia wynikające z obecności ptaszyńca w hodowli drobiu to m. in. wysokie spadek nieśności jaj, anemia, wzrost agresji, brak apetytu, spadek wagi ptaków. Ptaszyniec kurzy to problem, który należy jak najszybciej zwalczyć.

  Kura w kurniku Kura w kurniku

  Skuteczne metody zwalczania ptaszyńca u ptaków

  Wśród najlepszych sposobów walki z ptaszyńcem wyróżniamy między innymi:

  • Oprysk na ptaszyńca Harmonix Red Mite - preparat ten może być stosowany w obecności zwierząt w formie oprysku. Zabieg oprysku należy wykonać dwukrotnie w odstępie ok. 7 dni. Co ważne, preparat Harmonix Red Mite nie posiada substancji czynnej, dzięki czemu ptaszyniec (oraz inne pasożyty i owady jak kleszcze, karaluchy, pchły, wszy. muchy, prusaki), nie są w stanie się na niego uodpornić. Dowiedz się więcej i odwiedź nasz .

  • Ziemia okrzemkowa, która ma różne zastosowanie m. in. posypka bezpośrednio na ptaki, sucha kąpiel ptaków, posypka ściółki.

  Ptaszyniec kurzy - profilaktyka

  Wśród zalecanych czynności, które zmniejszają prawdopodobieństwo, że pojawi się ptaszyniec kurzy wśród ptaków, polecamy przede wszystkim prewencyjne stosowanie ziemi okrzemkowej w pomieszczeniach, gdzie przebywają ptaki. Ważne jest również sprawdzanie obecności tych roztoczy poprzez stosowanie pułapek monitorujących FER-Mite Trap co najmniej raz w miesiącu, a w okresach letnich - raz na 2 tygodnie. Dzięki temu, wymienione wcześniej metody zwalczania ptaszyńca kurzego będą skuteczniejsze.

  Komentarze