Ptaszyniec kurzy

Domowe sposoby na ptaszyńca kurzego

Ptaszyniec kurzy dermanyssus gallinae, nazywany inaczej pchła kurza jest uciążliwym pasożytem, który żywi się krwią ptaków. Roztocze przybierają kształt owalny, posiada 4 pary odnóży, ma czerwony kolor. Ptaszyniec to gatunek roztocza, który za dnia przebywa w szczelinach, natomiast nocą atakuje zwierzęta. Ptaszyniec kurzy stanowi zagrożenie dla ptaków na każdym etapie odchowu, począwszy od piskląt po osobniki dorosłe. Ugryzienie pluskwy, a następnie wysysanie krwi przez ptaszyńca wywołuje stres i bezsenność ptaków. W przypadku kur niosek spada nieśność jaj. Ponadto powoduje spadek odporności kur i przenosi niebezpieczne wirusy, co może doprowadzić do pomoru drobiu, oraz groźne choroby, jak białaczka drobiu. Wszy drobiu przenoszą choroby i doprowadzają upadków w stadzie, szczególnie młodych ptaków. Ptaszyńce kurze są pasożytem uciążliwym i trudnym do zwalczenia. Ptaszyniec u kur potrafi przetrwać wiele miesięcy bez pożywienia nawet w niskich temperaturach.

Spis treści [ukryj]

    W zwalczaniu ptaszyńca kurzego bardzo ważna jest profilaktyka oraz systematyczność. Wszelkie działania należy podejmować w określonym czasie. Dla skutecznego zwalczania ptaszyńca warto poznać etapy jego rozwoju. Jego cykl życia jest zależny od temperatury i wilgotności. Optymalną temperaturą to 20-30°C, pełny rozwój trwa wtedy ok. 1 tygodnia, wówczas po około tygodniu nasz drób jest niczym ośrodek na wszy kurze. Samice ptaszyńca kurzego składają jaja w szczelinach, w których przebywają za dnia. Po ok. 2-3 dniach wylęgają się z nich larwy, które jeszcze nie są w stanie atakować zwierząt. Larwy ptaszyńca rozwijają się w 24-48 godzin po tym czasie są już w stanie żerować na kurach, wtedy następuje początek choroby zwierząt. Po kilku dniach ptaszyniec kurzy przybiera ostateczną formę i może się rozmnażać. Krótki cykl rozwoju sprawia, że ptaszyniec kurzy bardzo szybko buduje swoją kolonię. Pasożyt często wywołuje pomór drobiu, dlatego ważne jest zwalczanie ptaszyńca od razu gdy zauważymy problem.

    Znajomość etapów rozwoju jest bardzo ważna dla zwalczania ptaszyńca kurzego. Zabiegi należy powtarzać w odstępie 4-5 dni aby usunąć osobniki, które znajdowały się na etapie larwalnym. Tylko stosowanie się do zaleceń sprawi, że ptasznica kur zostanie zlikwidowana.

    Kura Kura

    Domowe sposoby na wszy drobiu

    Ptaszyniec kurzy zwalczanie. Domowe sposoby na zwalczanie ptaszyńca to przede wszystkim metody fizyczne. Przed podjęciem działań zwalczających pasożyty zwierzęta należy przenieść do innego pomieszczenia. Zwalczanie ptaszyńca należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia pomieszczeniai rozpocząć proces dezynfekcji kurnika. Z kurnika należy pozbyć się ściółki oraz resztek paszy, w których mogą znajdować się pasożyty. Następnie całe pomieszczenie oraz karmidła i poidła muszą być dokładnie umyte. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie zakamarki, w których bytuje ptaszyniec kurzy.

    Niestety metodami fizycznymi nie zlikwidujemy całkowicie problemu. Nawet bardzo dokładna dezynfekcja kurników nie sprawi, że z kurnika zniknie ptaszyniec kurzy. Zwalczanie domowymi sposobami przyniesie tylko częściowy efekt. Domowe sposoby na odrobaczenie kur nie są zatem skuteczne, bardziej skuteczna jest dezynfekcja kurnika przydomowego.

    Często konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków. Warto profilaktycznie stosować posypki takie jak ziemia okrzemkowa. Najskuteczniejsze są jednak metody chemiczne, czyli stosowanie oprysków likwidujących pasożyty. A więc czym zwalczyć pchły w kurniku? Występują preparaty, które można stosować nie tylko na powierzchnię ale również bezpośrednio na ptaki. Zwalczanie pluskiew wymaga cierpliwości, ponieważ pasożyt ten jest bardzo ciężki do wyeliminowania. Kompletny zestaw do zwalczania ptaszyńca skutecznie odstrasza pluskwy, dzięki zastosowaniu środków zarówno w kurniku, jak i wzmacniając ptaki od wewnątrz. Jednym ze skurecznuch metod walki z ptaszyńcem jest preparat exzolt podawany do wody kur. 

    Zaobserowowano również, że podczas inwazji ptaszyńca wzrasta kanibalizm wśród kur. Czy, zatem istnieją domowe sposoby na kanibalizm u kur? Aby, wyeliminować kanibalizm u kur, należy wpierw poznać jego przyczynę. Przyczyn może być wiele, a do najczęstszych należą tzw. pluskwy domowe, pluskwy łóżkowe. 

    W zwalczaniu ptaszyńca bardzo ważna jest również kontrola sprzętu i nowego drobiu włączanego do stada. Warto dokładnie sprawdzić czy nowe ptaki nie posiadają na sobie pasożytów. Tak samo w przypadku klatek, wytłaczanek i innego rodzaju sprzętu. Zawsze trzeba dokładnie sprawdzić czy na powierzchni nie znajduje się ptaszyniec kurzy. W przypadku nowych młodych ptaków warto przed dołączeniem ich do stada wykonać suchą kąpiel w ziemi okrzemkowej, która ograniczy ryzyko przeniesienia ptaszyńca kurzego.

    OpisZdjęcia OpisZdjęcia

    Czego nie lubi ptaszyniec kurzy

    Najlepszą temperaturą dla rozwoju ptaszyńca jest 20-30°C, jego pełny cykl rozwoju wynosi wtedy ok. 1 tydzień. Aktywność ptaszyńca zanika gdy temperatura spadnie poniżej 9°C ptaszyniec przestaje się wtedy rozmnażać. Klimatyzacja kurnika stosowana może być wówczas do obniżenia temperatury, nie zlikwiduje problemu ale wspomoże walkę z pasożytem. Niskie temperatury nie spowodują jednak, że pasożyt całkowicie zagnie. Dorosłe osobniki ptaszyńca kurzego potrafią przetrwać bez pożywienia nawet 9 miesięcy. Ptaszyniec kurzy bytuje w szczelinach i zakamarkach, dlatego gładkie powierzchnie bez szczelin utrudniają pasożytom chowanie się i rozmnażanie. Jeżeli w pomieszczeniu jest dużo potencjalnych kryjówek ptaszyńca kurzego warto rozważyć wymianę niektórych elementów kurnika na takie, których konstrukcja utrudnia pasożytom chowanie się w zakamarkach.

    OpisZdjęcia OpisZdjęcia

    Naturalne środki na pasożyty

    Popularnym środkiem do walki z ptaszyńcem jest diatomit, czyli ziemia okrzemkowa. Jest to zasypka, którą stosuje się na ściółkę, grzędy, szczeliny oraz do suchej kąpieli ptaków (moża posypywać ich ciało, bezpośrednio na skórę ptaków). Pyłek ziemi jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, jednak dla pasożytów stanowi zagrożenie przez ostre krawędzie, które przebijają powłokę pasożytów i doprowadzają do ich obumierania.

    Naturalne środki sprawdzą się jedynie przy niedużym problemie z pasożytami. W kurnikach silnie porażonych pasożytem konieczne będzie zastosowanie akarycydów. Są to chemiczne środki, które posiadają substancję aktywną paraliżującą pasożyta i doprowadzają do jego śmierci. Występują również preparaty nieposiadające substancji aktywnej. Czym pryskać kurnik? Oprysk, wykonany takim środkiem tworzy pułapkę lepową, która skutecznie unieruchamia ptaszyńca kurzego.

    Termiczne zwalczanie ptaszyńca

    Metoda termiczna polega na wytworzeniu wysokiej temperatury w kurniku, która ograniczy rozwój ptaszyńca. Metoda termiczna charakteryzuje się dużą skutecznością, ponieważ niszczy także larwy ptaszyńca. Termiczne zwalczanie pasożytów jest dość trudne do wykonania. Dla uzyskania odpowiedniego efektu należy przez 48 godzin utrzymywać w pomieszczeniu wysoką temperaturę lub wytwarzać gorącą parę wodną. Zwalczanie metodą termiczną jest skuteczne jednak osoby, które nie mają doświadczenia w stosowaniu tej metody nie powinny robić tego we własnym zakresie. Metoda termiczna niesie za sobą ryzyko pożaru.

    OpisZdjęcia OpisZdjęcia

    Czy ocet działa na ptaszyńca?

    Czy istnieją domowe sposoby leczenia kur? Zastanawiasz się, czy dezynfekcja kurnika octem przyniesie rezultat? Ocet ma intensywny charakterystyczny zapach, który jest nieprzyjemny dla takich pasożytów jak ptaszyniec kurzy. Zapach octu może jedynie ograniczać aktywność kurzych wszy, nie ma jednak właściwości insektobójczych. Użycie octu może pomóc w zwalczaniu ptaszyńca jednak nie doprowadzi do jego całkowitego zlikwidowania. Ptaszyniec kurzy jest pasożytem odpornym na wiele niekorzystnych czynników, dlatego ciężko jest go zwalczyć. Użycie prostych domowych sposobów, takich jak ocet jabłkowy, niestety nie przyniesie spodziewanego efektu. Jedyną skuteczną metodą w zwalczaniu ptaszyńca jest stosowanie przeznaczonych do tego środków zgodnie z zaleceniami.

    Wapno w ściółce - działanie

    Stosowanie wapna w ściółce ma przede wszystkim działanie wirusobójcze i bakteriobójcze. Wapno do dezynsekcji kurnika można posypać przed rozłożeniem ściółki zwiększy chłonność podłoża. Wapno posypane przed rozłożeniem ściółki zwiększy chłonność podłoża. Wapno przyczyni się do lepszego klimatu w pomieszczeniu. Obecnie rzadziej stosuje się wapno, hodowcy częściej wybierają preparaty do suchej dezynfekcji. Użycie wapna w ściółce nie jest skuteczną metodą w likwidacji ptaszyńca kurzego. Jednak wapno warto stosować na ściany. Wapno zalepia drobne szczeliny, które mogą być kryjówką dla pasożytów. Przy zwalczaniu ptaszyńca kurzego warto białkować wapnem ściany zlikwiduje się w ten sposób potencjalne miejsca jego bytowania.

    OpisZdjęcia OpisZdjęcia
    Komentarze