Identyfikacja zwierząt, zwłaszcza trzody chlewnej, bydła, owiec i kóz to jeden z obowiązków hodowców tych zwierząt. Obowiązek ten wynika z zapisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Wiąże się on nie tylko z zapewnieniem bezpieczeństwa pochodzenia żywności, ale również zwiększa efektywność zarządzania hodowlą. System znakowania zwierząt gospodarskich obejmuje takie czynności jako kolczykowanie, tatuowanie, które dotyczy przede wszystkim bydła, trzody chlewnej, owiec, kóz, królików, ale również innych zwierząt. By założyć kolczyk dla bydła warto wykorzystać kolczykownicę, która ułatwi i przyspieszy kolczykowanie. Z kolei na zrobienie tatuażu pozwoli tatuownica. Hodowcy mogą prowadzić również wewnętrzną identyfikację stada, dla własnej wygody i sprawniejszego zarządzania inwentarzem. Do tego celu stosuje się m.in. spray do znakowania zwierząt, kolorowe kredki i obroże z numerami.
Podstawy znakowania zwierząt gospodarskich
Znakowanie zwierząt gospodarskich polega na nadawaniu unikalnych identyfikatorów poszczególnym osobnikom. Praktyka ta jest kluczowa w celu zapewnienia bezpieczeństwa i jakości mięsa oraz innych produktów pochodzących z hodowli. Oznaczenie zwierząt daje pewność co do pochodzenia mięsa, pozwala śledzić historię życia zwierzęcia od momentu urodzenia do uboju. Jest to niezwykle istotne zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Identyfikacja zwierząt hodowlanych umożliwia monitorowanie warunków hodowlanych inwentarza, a także ich diety i zdrowia, co wpływa na jakość produktów dostarczanych na rynek. Kolczykowanie czy tatuowanie zwierząt pozwala również na sprawne zarządzanie populacją stada, monitorowanie liczebności, kontrolowanie rozmnażana, zapewniając jednocześnie dobrostan i optymalizację produkcji. Ułatwia również codzienne zarządzanie stadem, gdyż identyfikacja zwierząt z kolczykami jest szybsza i bardziej precyzyjna. Sprawne rozpoznanie i selekcja inwentarza jest niezwykle ważna m.in. podczas wystąpienia choroby, gdzie zdrowe osobniki trzeba oddzielić od zarażonych, a także podczas zabiegów weterynaryjnych tj. szczepienia.
W zależności od gatunku zwierząt stosuje się różne sposoby ich znakowania.
- Znakowanie świń – tatuaż na grzbiecie lub obu małżowinach usznych, kolczyk w lewej małżowinie usznej.
- Znakowanie bydła, owiec i kóz – kolczyki na obu małżowinach usznych
- Znakowanie królików i innych zwierząt futerkowych – tatuaż wykonany przy użyciu tatuownicy zausznej lub kolczyki
- Znakowanie drobiu (w tym kur, bażantów, indyków, gęsi), gołębi oraz ptaków ozdobnych – obrączki do znakowaniu ptaków
Posiadacz zwierzęcia jest zobowiązany do jego oznakowania i zgłoszenia tego faktu w ARiMR:
- W terminie do 7 dni od dnia urodzenia zwierzęcia – dotyczy bydła.
- W terminie do 180 dni od urodzenia zwierząt – dotyczy owiec i kóz.
- Bezzwłocznie w przypadku świń, a fakt ten należy zgłosić nie później jak przed dniem opuszczenia siedziby stada przez zwierzę gospodarskie.
Kolczykownice i kolczyki
Asortyment znajdujący się w naszej ofercie umożliwia dostęp do kolczyków agencyjnych zgodnie z wytycznymi ARiMR jak również czystych kolczyków wykorzystywanych do znakowania zwierząt, według własnych potrzeb hodowcy. Składając zamówienie na kolczyki agencyjne koniecznie należy podać indywidualny nr gospodarstwa obejmujący 14 znaków.
Do znakowania bydła, kóz, czy danieli udostępniamy kolczyki gładkie w kilku odsłonach kolorystycznych. Do znakowanie królików, zajęcy i innych gryzoni polecamy natomiast kolczyki podłużne do małżowiny usznej, plastikowe bądź metalowe numerowane od 1 do 100.
Kolczykowanie zwierząt odbywa się przy użyciu różnego rodzaju kolczykownic, które również znajdują się w tej kategorii. Kolczykownica wyposażona w igłę wykorzystywana do identyfikacji bydła, czy owiec umożliwi sprawne zamocowanie kolczyków w małżowinie usznej zwierzęcia. W ofercie naszego sklepu znajdują się również zapasowe igły do kolczykownicy uniwersalnej oraz popularnej kolczykownicy primaflex.
W znakowaniu zwierząt stosuje się również spraye oraz kredki znakujące. Tego typu produkty w zróżnicowanej kolorystyce również znajdują się w ofercie naszego sklepu internetowego.
Tatuowanie zwierząt
Tatuowanie zwierząt jest prostym i chętnie stosowanym sposobem identyfikacji zwierząt hodowlanych, zwłaszcza świń i królików. Zwierzęta powinny posiadać numer identyfikacyjny zgodny z siedzibą stada, naniesiony na grzbiecie, szynce lub małżowinie usznej.
Rozróżnia się:
- Tatuownice uderzeniowe, gdzie tatuaż nanosi się poprzez jednokrotne uderzenie w skórę zwierząt i pozostawienie identyfikatora przy użyciu tuszu.
- Tatuownice zaciskowe - stosowane przy znakowaniu prosiąt, królików i psów poprzez zaciśnięcie na małżowinie usznej i pozostawienie tatuażu z danymi identyfikacyjnymi zwierząt.
Obrączkowanie ptaków jest metodą znakowania drobiu, gołębi, czy ptaków ozdobnych. Odbywa się poprzez nałożenie odpowiedniego rozmiaru obrączki na kończynę ptaka. Obrączkowanie drobiu odbywa się na potrzeby statystyczne i informacyjne hodowcy, co pozwoli na wyodrębnienie ptaków na tle całego stada. Rozróżnia się obrączki spiralne, zatrzaskowe, aluminiowe czy numerowane. Dobierając obrączki znakujące należy sugerować się gatunkiem ptactwa oraz sposobem ich nakładania.
Przeznaczenie obrączek:
- Znakowanie przepiórek i piskląt – obrączki 6 mm
- Znaczniki dla gołębi – obrączki 8 mm
- Znaczniki dla bażantów – obrączki 12 mm
- Znakowanie kur – obrączki 16 mm
- Znakowanie kur dużych ras oraz pawi – obrączki 18 mm
- Znaczniki dla gęsi – obrączki 20 mm
- Znaczniki dla indorów – obrączki 25 mm
- Aluminiowe obrączki do znakowania ptaków 2,5 mm – 12 mm
Znaczniki identyfikacyjne ptaków wykonane są z aluminium lub tworzywa odpornego na trudne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Różnorodna kolorystyka, oraz sposób zakładania na nogę ptaka, umożliwią hodowcy szeroki wybór spośród asortymentu.