Hodowla zagrodowa

Domowa inkubacja jaj

Domowa inkubacja jaj staje się coraz bardziej popularna wśród hodowców. Domowa produkcja drobiu zapewnia zdrowe ekologiczne produkty oraz przynosi satysfakcję z przydomowego gospodarstwa. Przy niewielkim nakładzie można wyhodować pisklęta z własnych jaj lub z jaj ze sprawdzonego źródła. Pierwszym krokiem do inkubacji jest zakup inkubatora.. Na rynku dostępne są inkubatory do hobbystycznej domowej inkubacji w przystępnych cenach.

Wybór inkubatora

Na stronie sklepu dostępne są różne rodzaje inkubatorów, różniące się rodzajem wyposażenia ułatwiającym proces inkubacji:

W przypadku inkubatorów bez wyświetlacza temperatury lub/i wilgotności należy zaopatrzyć się w termometr i higrometr w celu kontroli prawidłowych parametrów inkubacji. W ofercie dostępne są również tace do inkubacji jaj np. bażancich i przepiórczych. Inkubator zawierający wyświetlacz temperatury, wilgotności, z tacą do półautomatycznego obrotu jaj oraz ze zbiornikiem zewnętrznym do nalewania wody - będzie najbardziej wygodnym inkubatorem do domowej inkubacji, tj. IBATOR HOME.

 

Przygotowanie jaj

Najlepiej zaopatrzyć się w jaja z własnej produkcji albo od sprawdzonego dostawcy lub z zarejestrowanych ferm czy też wylęgarni aby uniknąć wad genetycznych i zakażeń chorobowych. Jaj nie należy myć przed inkubacją. Zaleca się dezynfekować jaja aby były wolne od wirusów i bakterii by nie przenosić chorób na pisklęta. W tym celu możemy zastosować preparat Virkon S lub Ecocid S o szerokim zakresie działania: bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym, rozpylając roztwór za pomocą opryskiwacza ręcznego. W celu wyeliminowania czynników chorobotwórczych zaleca się dezynfekcję inkubatora oraz pomieszczenia w którym będzie usytuowany inkubator. Świeże jaja można zbierać przez okres 7 dni i magazynować w temperaturze 10-15 stopni C zachowując wysoką wilgotność na poziomie 75-80%. Do inkubatora należy wkładać jaja nie uszkodzone, średniej wielkości, wydłużone i z jednym żółtkiem.

Rozpoczęcie inkubacji

Na kilkanaście godzin przed włożeniem jaj, należy włączyć inkubator i sprawdzić poprawność jego działania. Ułożyć jaja na tacy - ostrym końcem jaja w dół. Jaja kurze należy obracać minimum 2 razy dziennie (np. rano w prawo, wieczorem w lewą stronę) przez 18 dni, następnie wyjąć jaja z tacy i przełożyć na dno inkubatora i przez kolejne 3 dni klucia - nie obracać jaj.

Temperatura i wilgotność

Bardzo ważnym elementem prawidłowej inkubacji jest zachowanie odpowiedniej wilgotności, temperatury i wentylacji. Czynniki te mają ogromny wpływ na ilość i jakość piskląt. Inkubatory mają fabrycznie zaprogramowaną temperaturę 37,7 stopni C która jest dedykowana do inkubacji jaj wielkości kurzych, kaczych, bażancich czy też przepiórczych. Jeżeli planujemy inkubować jaja dużych wielkości jak indycze, gęsie, pawie a także gołębie, najlepiej zaopatrzyć się w inkubator z pilotem, którym można będzie obniżyć temperaturę do 37,2 stopnia C. Inkubatory wyposażone są w 2 kanaliki do napełniania wodą. Jeden kanalik uzupełniamy lekko ciepłą wodą w I fazie, natomiast obydwa kanaliki uzupełniamy wodą w II fazie, tj ostatnie 3 dni klucia aby podwyższyć wilgotność do 55-60%. Za niska lub za wysoka wilgotność spowoduje obumarcie embrionów i zmniejszenie wydajności lęgów. W instrukcji dołączonej do inkubatora znajduje się tabela dotycząca odpowiednich parametrów Jaja kurze: temperatura 37,7 - 38,1 stopnia C, wilgotność od 1 do 18 doby (I faza) 55-60% 19-21 doba (II faza- klucie) 70%

Prześwietlanie jaj

Po 7 dniach inkubacji zaleca się prześwietlić jaja owoskopem, w celu wyeliminowania nie zalężonych jaj. Jaja należy prześwietlać spokojnie i delikatnie aby nie urwać zakończeń nerwowych (nie należy potrząsać jajkami). Prześwietlanie powinno przebiegać sprawnie aby uniknąć spadku temperatury (1 jajko ok 2 minuty). Jeżeli nie widać siateczki czerwonych żyłek znaczy że jajko nie zostało zapłodnione i należy je usunąć z inkubatora, aby zepsute jajko nie wydzielało gazów szkodzących pozostałym jajkom. W 14 dniu inkubacji zaleca się powtórzyć prześwietlanie jaj i usunąć jajka, w których obumarły zarodki (niekiedy przez wady genetyczne). Następnie w 18 dniu inkubacji należy prześwietlić jaja i odłożyć jaja bez zarodka. Na tym etapie będzie widoczne ruszające się pisklęta oraz połączenia nerwowe na skorupce. Jaja z ciemną krwistą plamą należy odłożyć

Klucie piskląt

W 18 dniu inkubacji należy wyjąć jaja z tacy do półautomatycznego obrotu i po prześwietleniu ułożyć jaja w pozycji leżącej w na siatce inkubatora. Od tego momentu jaj nie obraca się. Od 19 do 21 doby następuje klucie piskląt. Skuteczna inkubacja powinna wynosić około 70%. Po około 1 dniu od wyklucia, gdy pisklę wyschnie i będzie miało puszyste opierzenie - można je przełożyć do odchowalnika z promiennikiem. W początkowych dniach można podawać gotowane, rozdrobnione żółtka jajek, paszę dla piskląt od "0" do 2 miesięcy oraz zapewnić stały dostęp do wody w poidle.

Komentarze
Search engine powered by ElasticSuite