Szeroka oferta inkubatorów dostępnych na rynku, wcale nie oznacza, że któryś z nich będzie w pełni odpowiadał naszym wymaganiom. W takim wypadku, istnieje alternatywa, a mianowicie budowa własnego aparatu do wylęgu. Istnieje wiele komponentów konstrukcyjnych, które możemy dowolnie dobierać, tak by całość spełniła nasze oczekiwania. Poniżej znajdują się opisy podstawowych podzespołów do inkubatorów.

Post Contents [hide]

  Termoregulato Termoregulato

  Obudowa

  Obudowa inkubatora powinna zostać wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które zapewni stabilną izolację termiczną oraz będzie łatwe w dezynfekcji. Warto dodać, że dobrym pomysłem jest zamontowanie w pokrywie transparentnego okienka, które pozwoli na obserwację przebiegu procesu inkubacji. Poza tym, ważne jest, aby w obudowie znalazły się również otwory, dzięki którym odprowadzany będzie nadmiar dwutlenku węgla, wraz z innymi szkodliwymi oparami.

  Grzałka

  W warunkach naturalnych, kura wysiadując jaja, zapewnia im niezbędne ciepło potrzebne do prawidłowego rozwoju zarodka. Podczas inkubacji w aparacie lęgowym, za funkcję tą odpowiedzialna jest grzałka. Stanowi ona podstawowy komponent grzewczy każdego urządzenia do wylęgu. Zasadnicza moc wyjściowa tego elementu to 100W. Jest to jednak wartość względna, gdyż na rynku dostępne są różne grzałki, począwszy od kształtu, a skończywszy na mocy i typie budulca. Najczęściej są one wykonane z elastycznych materiałów, tak by było je można łatwo dopasować do kształtu i wymiarów danego urządzenia. Materiały z których zwykle wyrabia się grzałki to aluminium oraz stop miedzi.

  Wentylator

  Podczas procesu inkubacji nie należy zapominać o przepływie świeżego powietrza, który zapewnić może tylko wydajny wentylator. W połączeniu z grzałką, wiatrak tworzy system wentylacyjno-grzewczy, który odpowiada za równomierne rozprowadzanie ciepła po całej komorze lęgowej. Znamienny wpływ na płynność obiegu powietrza ma profilowanie skrzydeł. Łopaty, wygięte pod odpowiednim kątem, efektywnie mieszają i rozpraszają powietrze. Wentylatory różnią się od siebie konstrukcją, która może być otwarta (wiatrak bezosłonowy) lub zamknięta (urządzenie w obudowie). W celach ochronnych, przy konstrukcji otwartej, warto zamontować specjalną kratkę, która osłaniałaby skrzydła wirującego wentylatora.

  Taca do obrotu jaj

  Manualne obracanie jaj nie wpływa negatywnie na inkubację pod warunkiem, że nie trwa zbyt długo. W warunkach naturalnych kura również opuszcza gniazdo np. w celu pożywienia się. Dlatego też, taca do obrotu jaj, co prawda nie należy do niezbędnych elementów wyposażenia inkubatorów, jednakże jej stosowanie wiąże się z licznymi korzyściami. Po pierwsze, tace dzięki swoim wyprofilowanym otworom, zabezpieczają jaja przed uszkodzeniami. Poza tym, znacznie zwiększają komfort pracy poprzez automatyzację obracania jaj. Dzięki temu, hodowca jest w stanie zaoszczędzić dużą ilość cennego czasu, a jego praca jest mniej uciążliwa. Przy kwestii tacy należy wspomnieć o dwóch trybach obrotu jaj - tryb pół-automatyczny (za pomocą kluczyka) oraz tryb automatyczny (silnik podłączony do zasilania). Dodatkowo, niektóre modele tac posiadają wymienne przystawki, dzięki czemu możliwa jest inkubacja jaj mniejszych rozmiarów.

  Taca do jajek Taca do jajek

  Termoregulator

  Jeżeli zależy nam na precyzyjnym nastawie temperatury, powinniśmy wyposażyć nasz inkubator w specjalny moduł termoregulacyjny. Jest on sprzężony z grzałką, dzięki czemu możemy zaprogramować temperaturę z jaką ma ona pracować. Optymalna temperatura inkubacji to 38oC. Należy wziąć pod uwagę fakt, że moduł potrzebuje czasu na ustabilizowanie temperatury, dlatego nie należy obawiać się, jeżeli na początku temperatura będzie się różnić od tej ustawionej. Co więcej, powyższe urządzenie steruje pracą grzałki - wyłącza ją po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, oszczędzając tym samym pobór energii.

  Dodatkowe wyposażenie

  Każdy aparat lęgowy można rozbudować o dodatkowe elementy, ułatwiające i usprawniające pracę podczas procesu wylęgu. Jednym z nich jest higrokontroler - elektroniczny moduł, który może sterować dowolnym elementem, kontrolującym wilgotność m.in. grzałką bądź elektrozaworem. Dodatkowo, w połączeniu z pompą wilgotności sprawuje pełną kontrolę nad odpowiednim stopniem wilgoci wewnątrz inkubatora. Co więcej, w wypadku gdy nasza konstrukcja nie zawiera termoregulatora, możemy zakupić termometr analogowy, bądź cyfrowy, w celu monitorowania poziomu temperatury. Ostatnim przedmiotem, który przyda się każdemu hodowcy ptaków jest owoskop, zwany także prześwietlarką. Za jego pomocą, możemy określić czy zarodek wewnątrz jaja rozwija się prawidłowo.

  Reasumując, budowa własnego aparatu do wylęgu nie należy do najłatwiejszych, jednakże nie jest też zbyt skomplikowana, jeśli posiadamy podstawowe informacje na temat idei inkubowania. Jeżeli zależy nam na stworzeniu urządzenia całkowicie odpowiadającemu naszym oczekiwaniom, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu go skonstruować.