Słownik pojęć

Inkubator do jaj kurzych

Inkubator do jaj kurzych - pot. wylęgarka dla drobiu. Inkubator, to urządzenie wykorzystywane w procesie sztucznych lęgów ptactwa gospodarskiego oraz ptaków ozdobnych. Inkubator pozwala na wyhodowanie w domowych warunkach młodych piskląt: kur, kaczek, indyków, bażantów, pawi, gęsi czy innych ptaków ozdobnych oraz dzikich. Dzięki sztucznym lęgom hodowca sztucznie zwiększa populację swojego stada, zaczynając od jaja. Inkubator do jaj kurzych może być urządzeniem dla hobbystów i małych hodowców drobiu, pozwalającym na inkubację jaj w domowych warunkach. Inkubator może mieć również profesjonalne zastosowanie na skalę przemysłową (wylęgarnie drobiu, duże hodowle).

Inkubator do jaj kurzych

Wielkość hodowli oraz specyfika jej działalności pozwala na określenie rodzaju wykorzystywanego inkubatora. Długość procesu inkubacji przy zastosowaniu inkubatora zależy od gatunku inkubowanych jaj ptaków.

Rozróżnia się inkubatory:

  • Inkubator prosty do domowych lęgów - z reguły posiada ustawienia fabryczne w zakresie temperatury, bez możliwości jej regulacji, obracanie jaj układanych na siatce następuje ręcznie.
  • Inkubator półautomatyczny - wylęgarka jaj kurzych pozwalająca na sztuczną inkubację w domowych warunkach, gdzie wszystkie jaja ułożone w koszyczkach obraca się jednocześnie ruchem jednej ręki. 
  • Inkubator automatyczny - wylęgarka zarówno dla hobbystycznych jak i profesjonalnych lęgów. Urządzenie w pełni zautomatyzowane. Komputer zarządza temperaturą i wilgotnością, natomiast za obracanie jaj odpowiada silnik. Wszystkie jaj w jednym czasie zmieniają swoje ułożenie.
  • Inkubator przemysłowy - pozwala na inkubację nawet kilkuset jaj danego gatunku ptaków w jednym czasie na skalę przemysłową.

Wybierając inkubator należy szczególnie się zastanowić jak wielkie lęgi chce się prowadzić i jaka ilość jaj będzie każdorazowo inkubowana. Do domowych lęgów dostępne są inkubatory od 7 do kilkuset jaj w zależności od gatunku ptaków. Inkubowane jaja przebywają w wylęgarce aż do zakończenia procesu klucia i osuszenia piskląt. Następnym etapem będzie przełożenie piskląt do odpowiedniego odchowalnika, gdzie znajdą idealne warunki do dalszego rozwoju i wzrostu.

Komentarze