Porady dla hodowców Ptaszyniec kurzy

Alert! Nie podawaj tego swoim kurom!

Plaga ptaszyńca nie odpuszcza. Małe czerwone robaki opanowały kurniki, wypijając krew z kur. Ptaki padają jeden po drugim, kurniki pustoszeją. Hodowcy rozkładają ręce i poszukują skutecznych rozwiązań. Panika związana z robakami na kurach sprawiła, że hodowcy zaczęli szukać metod, które nie są przeznaczone dla kur, próbując wszelkich dostępnych środków, aby powstrzymać inwazję ptaszyńców. W desperacji stosują różne preparaty chemiczne i domowe sposoby, które mogą być niebezpieczne zarówno dla ptaków, jak i dla ludzi. Alarmujemy, by do zwalczania ptaszyńca wykorzystywać tylko i wyłącznie środki dedykowane dla ptaków, bez karencji na jaja i mięso, które spożywane są przez człowieka. Hodowco! Bądź odpowiedzialny i pamiętaj, że popularna tabletka na pchły dla psów do zwalczania ptaszyńca, nie jest dobrym wyborem i może nieść wiele negatywnych dla zdrowia skutków.

Ptaszyniec kurzy w kurniku, po czym poznać?

media url="Photos/kury_wydziobane.jpg" kury wydziobane przez ptaszyńca

Czerwone robaki na kurach to objaw świadczący o obecności ptaszyńca. Pchły kurze są bardzo małe i często bywają niezauważalne gołym okiem. Ich miejscem bytowania są przede wszystkim zakamarki i szczeliny. Żerowanie ptaszyńca rozpoczyna się po zmroku, kiedy to pasożyty wyruszają atakować kury, wypijając z nich krew. Wchodząc do kurnika ptaszyniec u ludzi jest również odczuwalny, ponieważ małe robaczki skaczą po ciele człowieka. Największy stopień aktywności ptaszyńca przypada na okres letni, kiedy to temperatury są bardzo wysokie, co sprzyja szybkiemu rozmnażaniu się pasożytów. Inwazja ptaszyńca w kurniku bywa wtedy zauważalna gołym okiem, ponieważ gromadzą się one w skupiskach. Zimą ptaszyniec bywa uśpiony, ale nie powinna być uśpiona czujność hodowcy. Warto przez cały rok stosować pułapki na ptaszyńca, które monitorują jego obecność i pozwalają szybko działać, w sytuacji gdy pchły kurze pojawią się w kurniku.

Jak rozpoznać ptaszyńca na kurach?

Obecność ptaszyńca na kurach niesie bardzo wiele negatywnych skutków w hodowli. W konsekwencji prowadzi do mniejszej ilości znoszonych jaj, anemii ptaków, która często prowadzi do śmierci. Stada zaatakowane ptaszyńcem są niespokojne i często obserwowane są w nich agresywne i kanibalistyczne zachowania, które potęgowane są stresem i śladami krwi na ciele ptaków.

Objawy ptaszyńca na kurach

  • zauważalne małe czerwone robaki na skórze, szczególnie pod skrzydłami,
  • uszkodzenia skóry, które widoczne są m.in. na nogach,
  • wypadanie piór,
  • niepokój i osowiałość ptaków, które mogą wydziobywać sobie pióra, lub przyjmować skuloną pozycję.

Bravecto na ptaszyńca, czy można podawać kurom ?

kury hodowla przydmowa

Tabletka Bravecto to bardzo skuteczny środek do zwalczania pcheł i kleszczy u zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Dzięki zawartości substancji aktywnej fluralaner, Bravecto zapewnia długotrwałą ochronę przed tymi pasożytami butującymi na ciele zwierząt, eliminując je i zapobiegając ich ponownemu pojawieniu przez długi okres. Taka sama substancja zawarta jest w środku na ptaszyńca Exzolt, który dedykowany jest typowo dla ptaków. Warto jednak zaznaczyć, że Bravecto nie jest przeznaczone do stosowania u kur. Wszelkie badania i testy dotyczące zarówno skuteczności i bezpieczeństwa tego środka prowadzone były wyłącznie na psach i kotach. Nie ma dostępnych danych na temat bezpieczeństwa stosowania Bravecto u drobiu, którego hodowla jest ściśle powiązana z przemysłem spożywczym. Stosowanie nieprzetestowanych środków na kurach może nie tylko wpłynąć na ich zdrowie, ale również na bezpieczeństwo produktów spożywczych pochodzących od tych zwierząt. Wielu weterynarzy na pytanie odnośnie okresu karencji na jajka po Bravecto, udziela odpowiedzi, że jest ona dożywotnia. Bravecto posiada zupełnie inne substancje pomocnicze, aniżeli Exzolt. Brak badań i testów nad stosowaniem Bravecto u kur oznacza, że nie można określić potencjalnych skutków ubocznych ani poziomu pozostałości substancji aktywnych w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja czy mięso. W związku z tym, stosowanie Bravecto na ptaszyńca jest nieodpowiedzialne i może być bardzo niebezpieczne.

Jak pozbyć się ptaszyńca z kurnika?

środki na ptaszyńca ex-mite fermo

Zwalczanie ptaszyńca i pasożytów z kurnika powinno odbywać się przy wykorzystaniu dedykowanych preparatów, które są w pełni bezpieczne dla ptaków. Przy stosowaniu jakichkolwiek środków dla kur należy zwracać uwagę na fakt, że spożywamy produkty pochodzące od drobiu tj. mięso i jaja. Hodowcy muszą zatem postępować odpowiedzialne, tak by nie wyrządzić krzywdy sobie, jak i innym konsumentom, którym odsprzedają produkty ze swojego gospodarstwa. Na rynku jest wiele środków, które doskonale radzą sobie i zwalczają inwazję pasożytów w kurniku i na ptakach, a także zapobiegają ponownemu bytowaniu pcheł na kurach. Preparaty na ptaszyńca serii Ex-Mite są skuteczną metodą walki, która nie tylko je zwalcza, ale również odstrasza i zapobiega ich ponownemu pojawieniu się. Warto zaznaczyć, że podstawą jest przede wszystkim higiena w kurniku, a zwalczanie ptaszyńców i pasożytów nie jest jednorazowym zabiegiem. Dezynfekcja i sprzątanie w kurniku powinny być rutyną, a do tego celu doskonale sprawdza się Sandezia oraz ziemia okrzemkowa, w której to kury uwielbiają się kąpać.

Podsumowanie

Hodowcy zwalczając pasożyty muszą postępować racjonalnie i odpowiedzialnie, biorąc pełną odpowiedzialność za to, co podają swoim ptakom. Ważne jest, aby stosować wyłącznie sprawdzone i bezpieczne środki do walki z ptaszyńcem, na które nie występuje karencja na jajka i mięso, lub dla których okres karencji jest jasno określony przez producenta. Nie można pozwolić sobie na używanie nieprzebadanych preparatów, nawet jeśli zawierają one substancje aktywne używane w leczeniu innych zwierząt. Należy mieć na uwadze, że każdy środek ma inne substancje pomocnicze, dlatego każdy preparat musi być dokładnie przebadany pod kątem swojego przeznaczenia, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno zwierząt, jak i produktów spożywczych pochodzących od nich. Odpowiedzialne podejście do zwalczania ptaszyńców i innych pasożytów jest kluczowe dla zdrowia ptaków i konsumentów, dlatego hodowcy powinni zawsze wybierać środki zatwierdzone i rekomendowane przez ekspertów.

Komentarze
Search engine powered by ElasticSuite