Natalia Łapot

Natalia Łapot
Natalia Łapot
Specjalista ds. Systemów Zootechnicznych / Produkt Manager

Mgr Natalia Łapot pasjonuje się hodowlą zwierząt i otoczenia z nią związanego. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego na kierunku Zarządzanie oraz Finanse i Rachunkowość Biznesu. Posiada bogate doświadczenie w branży hodowli zwierząt, a także umiejętności zarządzania produktami, które pozwalają jej tworzyć skuteczne strategie rozwoju. Zawsze gotowa do działania, z uśmiechem na twarzy i otwartością na potrzeby klientów. Z pasją służy pomocą w doborze najlepszego wyposażenia gospodarstwa oraz rozwiązania problemów.

Kury Nioski - Hodujesz kury? Musisz to wiedzieć!
Hodowla zagrodowa

Kury Nioski - Hodujesz kury? Musisz to wiedzieć!

Hodowla kur w Polsce ma bogatą historię i stanowi istotny element życia wiejskiego oraz gospodarki rolnej. Coraz więcej mieszkańców miast również zaczyna interesować się hodowlą kur, tworząc swoje własne mini-gospodarstwa nawet w miejskich warunkach np. w przydomowych ogrodach lub ogródkach działkowych. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na hodowlę kur. Jaja i mięso to z pewnością nie jedyny powód, dla których ludzie hodują kury. Niewątpliwie hodowla ptaków to także pasja i sposób na kontakt z naturą, z której czerpie się przyjemność i satysfakcję. Hodowla przydomowa kur i innych ptaków może odbywać się na dwa główne sposoby: własna hodowla od jajka do dorosłego ptaka, poprzez utworzenie własnego mini gospodarstwa, którego prowadzenie przynosi wiele radości, ale też wymaga olbrzymiej wiedzy, czasu, pasji i niestety obarczone jest możliwością niepowodzenia. Drugą - najprostszą formą, jest zakup odchowanych ptaków, którym stworzymy odpowiednie warunki i będziemy korzystać z dobrodziejstwa hodowli z własnego ekologicznego wybiegu. Tworzeniem własnego mini gospodarstwa od jaja zajmiemy się w innym artykule, dziś skupimy się na łatwiejszej formie rozpoczęcia własnej hodowli, czyli kupujemy odchowany inwentarz. Istnieje wiele sposobów na zakup kur: można je nabyć na lokalnych targowiskach i jarmarkach, profesjonalnych fermach drobiu, a także poprzez internetowe platformy ogłoszeniowe. Kupno kur niosek obarczone jest jednak pewnym ryzykiem, gdyż ptaki mogą być chore, mieć pasożyty, lub w skrajnych przypadkach nieuczciwy sprzedawca może nam sprzedać stare kury. Na co warto zwrócić zatem uwagę kupując ptaki, jakie rasy wybrać? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w artykule.

Czytaj więcej
Jak pozbyć się szczura? Karma dla psa sposobem na szczura.
Porady dla hodowców Zwalczanie szkodników

Jak pozbyć się szczura? Karma dla psa sposobem na szczura.

Szczury i myszy to gryzonie, które od wieków towarzyszą ludzkości. Ich obecność jest zauważalna szczególnie jesienią i zimą, kiedy to szukają ciepłego schronienia. Walka ze szczurami i myszami to nieustanne wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się zarówno mieszkańcy terenów wiejskich, jak i miast. Choć na pierwszy rzut oka wydają się niewinne, niosą ze sobą poważne zagrożenia. Gryzonie są trudne do zwalczenia ze względu na swoją płochliwość i zdolność do szybkiego przystosowywania się do nowych warunków. Co więcej, bardzo szybko się rozmnażają, przez co kontrola nad ich populacją jest niezwykle trudna. Skuteczny sposób na pozbycie się szczurów i uporczywych myszy jednak istnieje, o czym przekonasz się czytając artykuł. Karma dla psa i profesjonalny zestaw do zwalczania szczurów i myszy, to przepis, dzięki któremu wytępisz gryzonie ze swojego gospodarstwa.

Czytaj więcej
Kuna w domu - sposoby walki z kuną
Zwalczanie szkodników

Kuna w domu - sposoby walki z kuną

Jeśli masz problem z kunami w tym artykule dowiesz się, w jaki sposób możesz go rozwiązać. Kuny to bardzo przebiegłe stworzenia, które są utrapieniem dla wielu osób. Uprzykrzają życie osobom prywatnym w budynkach mieszkalnych, a także hodowcom dziesiątkując ptaki czy inne małe zwierzęta hodowlane. Kuna domowa upodobała sobie również samochody, w których chętnie przegryza kable. Szkody wyrządzone przez kuny są bardzo poważne i kosztowne, a także niebezpieczne. Warto zatem zwalczać kuny, gdy tylko spostrzeżemy się, że ten problem dotyczy również nas.

Czytaj więcej
Jak wysłać żywe ptaki kurierem?
Aktualności Hodowla zagrodowa

Jak wysłać żywe ptaki kurierem?

Wysyłka towarów za pośrednictwem kurierów i usług pocztowych stała się codziennością, ułatwiając przemieszczanie się przedmiotów i dokumentów między miejscami. Dla hodowców ptaków, możliwość bezpiecznej i skutecznej wysyłki ptaków to bardzo ważna kwestia, która pozwala m.in. na rozwój hodowli poprzez zakup czy sprzedaż ptaków. To, co kiedyś było trudnym wyzwaniem, dziś staje się coraz bardziej dostępne i bezproblemowe dzięki nowym technologiom i specjalistycznym usługom.

Czytaj więcej
Jak zwalczyć muchy w oborze, chlewni, kurniku, stajni?
Dezynfekcja, deratyzacja, dezynsekcja Gospodarstwo

Jak zwalczyć muchy w oborze, chlewni, kurniku, stajni?

Hodowla zwierząt gospodarskich często wiąże się z obecnością uporczywych much i innych owadów. Wraz ze wzrostem wiosennych temperatur problem narasta i trwa aż do jesieni. W oborach, chlewniach oraz stajniach panują niemalże idealne warunki rozmnażania i żerowania much - jest wilgotno, ciepło, a pożywienia jest pod dostatkiem. Obecność much w budynkach gospodarskich niekorzystnie wpływa na hodowlę zwierząt. Muchy są nosicielami wielu chorób. Mają zdolność do przenoszenia patogenów - chorób grzybiczych, wirusów oraz bakterii. Dziennie są w stanie przemieszczać się do 10 km roznosząc patogeny nie tylko wśród stada, ale również pomiędzy sąsiadującymi gospodarstwami. Insekty powodują stres wśród zwierząt oraz osób obsługujących gospodarstwo. Obsiadują one zwierzęta, a złuszczający się naskórek krów czy koni traktują jako pożywienie. Sytuacja ta jest bardzo stresująca dla zwierząt. Muchy działają drażniąco na zwierzęta, uniemożliwiając im odpoczynek czy swobodne pobieranie paszy.

Czytaj więcej
Posts loader