Aktualności Porady dla hodowców

Pierwsza pomoc dla kur. Co powinno znaleźć się w kurzej apteczce?

Nawet zdrowe ptaki od czasu do czasu wymagają szczególnej troski i opieki ze strony hodowcy. Drobne skaleczenia, kontuzje, niestrawności czy infekcje mogą sprawić, że ptaki nie będą w stanie zadbać o siebie. W takich momentach niezbędna staje się pomoc człowieka – w pierwszej kolejności hodowcy, który jako ich opiekun, ma obowiązek zatroszczyć się o zdrowie swoich podopiecznych. By odbyło się to sprawnie podpowiadamy, co powinno znaleźć się w tzw. kurzej apteczce – czyli zestawie pierwszej pomocy dla kur. Jak wiemy nieszczęśliwe wypadki, czy też choroby najczęściej zdarzają się w weekendy i święta, kiedy to pomoc specjalisty często jest mocno ograniczona bądź niemożliwa. Posiadanie podstawowych narzędzi i preparatów np. na biegunki u kur, pasożyty, katar czy kichanie pozwalają zapobiec rozwojowi infekcji, złagodzić ich skutki i poczuć się ptakom lepiej.

Jak poznać, że kura jest chora?

kura na ręce

Diagnozowanie kur bywa trudne ze względu na ich naturę. Są to zwierzęta łowne, które na przestrzeni lat ewoluowały. Maskują one wszelkiego rodzaju obrażenia i choroby, tak by nie stać się atakiem drapieżnika. Okazywanie słabości w stadzie nie jest również dla ptaków sprzyjające, gdyż często tracą swoją pozycję w hierarchii i to właśnie na nich skupione są ataki agresji, a nawet kanibalizmu. Jak zatem poznać, że kura jest chora? Pierwszym objawem, jest osowiałość oraz brak energii, które powinny dać hodowcy do myślenia, że ptak może potrzebować pomocy. Jeśli są to obrażenia mechaniczne, często można zauważyć je gołym okiem, jednakże w sytuacjach chorób bakteryjnych lub wirusowych sprawa może wydawać się znacznie trudniejsza. W pierwszej kolejności chorego ptaka należy odizolować od reszty stada. Jest to kluczowe i niezwykle ważne postępowanie, które z dużym prawdopodobieństwem pozwoli ochronić resztę stada przed chorobą. Izolatka dla chorych kur nie musi być profesjonalną klatką szpitalną, wystarczy ciepłe i ustronne miejsce, w którym zwierzę będzie mogło być kontrolowane. Do tego celu doskonale sprawdzają się odchowalniki dla kur.

Domowy zestaw pierwszej pomocy dla kur.

Ważne jest, by kurza apteczka była dobrze zaopatrzona, tak aby umożliwić hodowcy szybkie reagowanie na różnego rodzaju problemy u ptaków – zarówno urazy mechaniczne, skaleczenia, jak i złe samopoczucie wynikające z choroby, obecności pasożytów, czy zatrucia. W zestawie pierwszej, domowej pomocy dla kur powinny znaleźć się między innymi środki do dezynfekcji ran, które pomogą w oczyszczeniu i zabezpieczeniu uszkodzonej skóry. Warto także mieć pod ręką opatrunki, bandaże, plastry oraz taśmę klejącą, które przydadzą się przy opatrywaniu skaleczeń i złamań. Dla zapewnienia szybkiej reakcji na infekcje, w apteczce powinny znaleźć się również preparaty na kaszel, biegunkę, pasożyty, a także probiotyki wspomagające układ pokarmowy kur. Przydatne będą też witaminy i suplementy diety, które pomogą wzmocnić organizm ptaków, zwłaszcza w okresach osłabienia lub stresu.

Co warto mieć w apteczce dla kur?

domowa apteczka dla kur
  • Spray ze srebrem dla zwierząt – do dezynfekcji ran,
  • Spray z aluminium dla zwierząt – do leczenia drobnych skaleczeń i zadrapań,
  • Usztywniacz rehabilitacyjny do nóg – stosowany w przypadku złamań,
  • Osłonka na dziób – w sytuacji wzmożonej agresji pojedynczych osobników,
  • Spray na rany atakowanych zwierząt – np. Canibal stop, który ma gorzki smak i zniechęca inne ptaki do dziobania,
  • Preparat na charczenie i kaszel kur - np. OctaFarm Max, który korzystanie wpływa na górne drogi oddechowe,
  • Elektrolity i probiotyki – pozwalają wrócić do formy po przebytej infekcji, zapobiegają odwodnieniom,
  • Środek odrobaczający dla kur – np. Parastop, który nie ma karencji na jaja i mięso,
  • Węgiel drzewny – do zahamowania biegunek u kur,
  • Środek na ptaszyńca kurzego – np. Drink Ex-Mite, który podaje się ptakom do wody,
  • Środek do dezynfekcji powierzchni - np.Virkon S, który działa bakterio i wirusobójczo, a co ważne może być stosowany w obecności zwierząt,
  • Nożyczki i pinceta – do usuwania obcych ciał i cięcia bandaży,
  • Bandaże i gaziki – do opatrywania ran,
  • Rękawiczki jednorazowe – dla higieny podczas zabiegów.

Kaszel, kichanie, charczenie kur - jak szybko pomóc kurze?

Jeśli Twoja kura ma problemy z górnymi drogami oddechowymi, prawdopodobnie się przeziębiła. Warto mieć w apteczce ziołowy preparat dla kur OctaFarm Max, który działa szybko i skutecznie – łagodzi kaszel, kichanie, charczenie, a także ułatwia oddychanie. Kuracje ziołowym lekarstwem warto zastosować dla całego stada, chcąc uniknąć rozrostu infekcji. Jest to niedrogi, a bardzo skuteczny i wydajny preparat, który nie tylko łagodzi i hamuje infekcje, ale również wzmacnia ptaki. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto dbać o odporność kur, podając im Octafarm Max lub inne preparaty na katar, kichanie i charczenie kur, a także naturalne dodatki paszowe w postaci czosnku, pokrzywy czy drożdży paszowych.

Złamana, zwichnięta noga - jak opatrzyć kurę?

opatrzenie złamanej nogi kur

Kości kur, podobnie jak innych zwierząt mogą ulec złamaniu. Urazy najczęściej obejmują nogi, skrzydła, a także pazury. Kura w ciągu dnia wykonuje wiele czynności na nogach, dlatego są one podatne na obrażenia. Chociażby przytrzaśnięcie pazura, czy niefortunne zeskoczenie z grzędy mogą skończyć się urazem, efektem którego będzie kulawienie kury. Kolejną przyczyną jest również niewłaściwa ściółka, na skutek której na pazurach i opuszkach mogą tworzyć się małe pęcherzyki, powodujące ból podczas poruszania się. Jednak nie tylko urazy mechaniczne sprawiają, że kura utyka. Tego powodem mogą być również pasożyty w ciele, które zaburzają koordynację ruchową. Jak zatem pomóc kurze? W pierwszej kolejności należy znaleźć i potwierdzić źródło bólu, delikatnie sprawdzając kurę. Jeśli jest to złamanie – należy udać się do lekarza weterynarii lub samodzielnie wykonać szynę dla kur. Tworzy się ją przy użyciu drewnianych patyczków i bandaża, które mają stabilizować nogę. Można skorzystać również z gotowych usztywniaczy rehabilitacyjnych, w celu unieruchamiania złamanej kończyny. Warto mieć tego typu przyrząd w kurzej apteczce, dzięki któremu będziemy mogli szybko opatrzyć złamanie kury.

Jak zwalczyć pasożyty u kur?

pasożyty u kur

Pasożyty kur, ale również innych ptaków, dzielą się wewnętrzne i zewnętrzne. Zarówno jedne i drugie stanowią duże zagrożenie dla kur, powodując dyskomfort, niepokój i złe samopoczucie. By zwalczyć pasożyty wewnętrzne należy zastosować środek Parastop. Jest to naturalny środek odrobaczający dla kur, dzięki któremu pozbędziemy się nicieni, tasiemców, pierwotniaków z rodzaju eimerii, bez konieczności wyrzucania jajek. Brak karencji sprawia, że jajka i mięso można spożywać bez obaw. Drugą grupę stanowią roztocza, a wśród nich ptaszyniec kurzy, który jest pasożytem zewnętrznym. Bytuje on na kurach, wypijając ich krew, co prowadzi do anemii, spadku nieśności, agresywnych zachowań i wielu innych negatywnych skutków. By zwalczyć ptaszyńca, czyli tzw. pchły kurze, należy działać sprawdzonymi preparatami, na które roztocza się nie uodporniły. Jednym ze sprawdzonym środkiem na pchły kur jest Drink Ex-Mite, który podaje się kurom do wody. Ptaszyniec spożywa preparat wraz z krwią kury, przez co nie jest zdolny wrócić do kryjówki. Hodowca dzięki tej sytuacji może z łatwością usunąć go z kurnika, najlepiej poprzez spalenie ptaszyńca, który gromadzi się w widocznych skupiskach w postaci czarnych kulek.

Agresja w stadzie kur może prowadzić do śmierci.

bażant w osłonce na dziób

Agresywne zachowania wśród kur są problemem szczególnie wielkostadnych hodowli, ale nie tylko. Etiologia tego schorzenia może mieć rożne podłoża, ale wśród najczęstszych wymienia się zbyt duże zagęszczenie na małej powierzchni, brak zielonek i składników mineralnych. Agresja objawia się już w początkowym okresie chowu kur, gdzie pisklęta dziobią sobie nogi, na których pojawia się krew. Dorosłe kury najczęściej dziobią się w okresie pierzenia, wydziobując sobie wzajemnie pióra. Często dochodzi do przebicia powłok brzusznych i dziobania wnętrzności, co prowadzi do śmierci ptaka. Gdy zauważymy pierwsze ataki agresji ważne jest, by zabezpieczyć zranionego ptaka, w miarę możliwości usunąć z niego krew, tak by nie potęgowała dalszej agresji. Należy zabezpieczyć rany i wypsikać kurę specjalnym preparatem o gorzkim smaku, który zniechęci do dalszego dziobania. Agresorowi z kolei należy założyć osłonkę na dziób, dzięki której nie będzie mógł już atakować. Dietę kur warto urozmaicić o środki przeciwko agresji, a także dziobak, czyli kamień z minerałami.

Podsumowanie

Dobrze zaopatrzona apteczka dla kur jest niezbędna w każdej hodowli. Umożliwia ona szybką reakcję na urazy i dolegliwości u ptaków. Powinna zawierać środki do dezynfekcji, opatrunki, preparaty na infekcje, witaminy oraz narzędzia, takie jak osłonki na dzioby, usztywniacz weterynaryjny. Ważnym elementem jest również telefon do zaufanego lekarza weterynarii, który w razie potrzeby udzieli profesjonalnej porady. Hodowcy muszą pamiętać również o izolacji chorego ptaka od reszty stada, w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób. Dzięki takiej apteczce można skutecznie pomóc wyzdrowieć kurom.

Komentarze