Porady dla hodowców Hodowla zagrodowa

Choroby wątroby u kur - objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie.

Wątroba pełni wiele bardzo istotnych funkcji w organizmie. Stanowi ona filtr dla potencjalnie niebezpiecznych związków i substancji, które są przez nią wiązane i wydalane. Wątroba magazynuje również duże stężenia składników odżywczych we krwi, a następnie, w miarę potrzeb organizmu, uwalnia je. Narząd ten produkuje żółć, jest magazynem krwi oraz doskonale pełni rolę termoregulacyjną. Ten wielofunkcyjny narząd stanowi część układu pokarmowego i przyczynia się do wielu przemian metabolicznych. Każde działanie wątroby wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego ważne jest dbanie i zapobieganie chorobom wątroby u kur. Wątroba ptaków jest stosunkowo duża i składa się z dwóch płatów. U drobiu domowego na prawym płacie znajduje się pęcherzyk żółciowy, z którego żółć transportowana jest do dwunastnicy. Jest to ważny proces metaboliczny. Choroby wątroby u kur mogą być bardzo niebezpieczne dla całego organizmu ptaka i nieść za sobą wiele przykrych skutków, dlatego ważne aby umieć dbać o tak istotny organ Naszych ptaków.

Spis treści [ukryj]

  SCHORZENIA WĄTROBY U KUR

  Wątroba kur bywa wtórnie zmieniona przy większości chorób pasożytniczych i zakaźnych oraz przy nieprawidłowym żywieniu ptaków. Rzadko proces chorobowy obejmuje samą wątrobę. Spotyka się to przy jednostronnym żywieniu paszami pochodzenia zwierzęcego. Stan zapalny tego narządu prowadza do zwyrodnienia tłuszczowego, które powodują, że wątroba staje się żółta, krucha i miękka. W konsekwencji następuje pęknięcie narządu i krwotok wewnętrzy, wskutek czego dochodzi do śmierci. Przy zaburzeniach czynności wątroby często stwierdza się żółtaczkę, która objawia się żółtym zabarwieniem tkanek, zwłaszcza błon śluzowych. Następuje to przez przedostanie się do krwiobiegu nadmiaru barwnika żółci. Zdarzają się również przypadki, w których w przewodach żółciowych kur znajdują się kamienie żółciowe.

  Zmiany na wątrobie u kur

  CHOROBY WĄTROBY U KUR NIOSEK

  Problemy z wątrobą u kur niosek mogą być spowodowane niewłaściwym żywieniem, infekcjami lub toksynami. Objawy chorób wątroby często mogą być trudne do zauważenia, ale obejmują zmiany koloru skóry, zmiany w zachowaniu, spadek nieśności lub ogólny spadek kondycji. Zapobieganie chorobom wątroby wiąże się głównie z odpowiednią dietą i unikaniem stresu.

  Oto najczęściej występujące choroby wątroby u kur niosek:

  • Lipidoza wątroby – nadmierne gromadzenie tłuszczu w wątrobie,
  • Zatrucia mykotoksynami – toksyny wytwarzane przez grzyby w zanieczyszczonych paszach,
  • Zapalenie wątroby – infekcje bakteryjne,
  • Wirusowe zapalenie wątroby – choroby wirusowe,
  • Niedobory żywieniowe – niewłaściwa dieta.

  BIAŁE PLAMY NA WĄTROBIE U KUR

  Plamista choroba wątroby – SLD powoduje znaczne straty w produkcji jaj oraz śmiertelność kurcząt. Choroba ta wywoływana jest przez bakterię Campylobacter hepaticus. Ptaki zakażają się drogą pokarmową i kolonizowane przez bakterie jest jelito cienkie, na każdym jego odcinku zwiększając swoją liczebność. Choroba ta jest trudna w rozpoznaniu. W badaniach sekcyjnych można zaobserwować znaczne powiększenie jelita cienkiego oraz białe plamy na jelitach i wątrobie.

  Drugą trudną do rozpoznania chorobą jest syndrom dużej wątroby i śledziony – BLS, choroba wywoływana jest przez wirusa. Schorzenie nie jest nagłe i gwałtowne, nasila się stopniowo. Obserwujemy powolny wzrost upadków w stadzie. W badaniu sekcyjnym zaobserwować można powiększenie wątroby i śledziony, krwisty płyn w jamie brzusznej i strzępki krwi w nim pływają, często pojawiają się także czerwone lub białe plamy na wątrobie.

  Chora wątroba kury

  PRZYCZYNY CHORÓB WĄTROBY U KUR

  Główną przyczyną schorzeń wątroby u kur jest złe żywienie. Karmienie kur, które nie mają dużych możliwości ruchowych, wysokoenergetyczną paszą prowadzi do nadmiernego odkładania się tłuszczu w wątrobie co niszczy jej strukturę, osłabia naczynia krwionośne i utrudnia jej prawidłowe funkcjonowanie. Może to doprowadzić do ogólnej kruchości wątroby, pęknięć i powstawania krwiaków. Do kruchości wątroby może doprowadzić również zbyt szybki wzrost ptaków oraz za częste stosowanie antybiotyków. Powyższe stany może potęgować zbyt wysoka temperatura oraz za niski poziom wapnia w paszy. Słaba kondycja tego narządu jest skutkiem wielu chorób i może zaburzyć działanie całego organizmu. Dlatego ważne jest dbanie i zapobieganie wszelkiego rodzaju problemom związanym z wątrobą. Każdy właściciel drobiu powinien umieć rozpoznać objawy świadczące o tym, że coś jest nie tak ze zdrowiem kur.

  CHOROBY WĄTROBY U KUR – OBJAWY

  Pierwszymi objawami mogącymi świadczyć o chorobie wątroby u kur jest niechętne pobieranie wody i paszy oraz ogólna apatia. Hodowca może zaobserwować również bladość grzebienia i dzwonków. Do późniejszych objawów zaburzeń pracy wątroby należy, na przykład żółtaczka, objawiająca się żółtawym odcieniem tkanek i błon śluzowych. Zmiany sekcyjne takie jak powiększenie wątroby oraz krwisty płyn w jamie brzusznej sugerują ukrytą chorobę jaką jest BLS, czyli syndrom dużej wątroby i śledziony. Szybkie zauważenie objawów choroby pomaga w jej zdiagnozowaniu oraz późniejszym leczeniu. Dlatego ważne jest aby hodowcy drobiu obserwowali swoje kury i w miarę możliwości, szybko wdrożyli odpowiednie leczenie.

  JAK ZAPOBIEGAĆ CHOROBOM WĄTROBY U KUR?

  Zapobieganie chorobom wątroby u kur najłatwiej rozpocząć od prawidłowej diety. Odpowiednio dobrana pasza, zwłaszcza pod względem wartości energetycznej, zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu w wątrobie. Warto również zadbać o jakość i czystość podawanej paszy. Czysta pasz, wolna od wszelkich zanieczyszczeń i grzybów minimalizuje ryzyko zakażenia i zatrucia się kur, a to z kolei chroni je przed wieloma groźnymi skutkami. Częsta dezynfekcja i czyszczenie kurników i ściółki również pomogą w zapobieganiu powstawania ognisk chorób. Warto wprowadzić do żywienia witaminy dla kur oraz zioła, które są świetną metodą alternatywnego leczenia. Preparat Suplexan Hepa świetnie chroni i pomaga regulować pracę wątroby i trzustki. Suplementacja jest szczególnie zalecana w czasie tuczu i zmian dawek paszy. Środek pobudza wydzielanie żółci, zwiększa apetyt i wpływa na lepsze wykorzystywanie paszy.

  Kury nioski na trawie

  LECZENIE CHORÓB WĄTROBY U KUR

  Leczenie wykrytej już choroby powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem weterynarii. Powinien on zdiagnozować dokładną przyczynę choroby oraz dobrać odpowiednie leki. Wcześnie wykryte choroby wątroby u kur da się wyleczyć i zapobiec ich rozprzestrzenianiu. Oprócz wdrożonego leczenia trzeba zadbać również o prawidłową, jakościową dietę i dobrostan zwierząt. Ważna jest także higiena kurników i dezynfekcja ich alby minimalizować ryzyko pojawienia się toksyn mogących wywoływać stany zapalne wątroby kur. W ostrych przypadkach niestety leczenie może nie przynieść efektów i choroba doprowadzi do śmierci. Dlatego ważna jest profilaktyka, a w przypadku pojawienia się schorzeń, odpowiednia diagnostyka i leczenie.

  CHOROBY WĄTROBY U KUR – PODSUMOWANIE

  Choroby wątroby u kur mogą być spowodowane wieloma rzeczami. Głównym czynnikiem wywołującym schorzenia tego narządu jest nieprawidłowo dobrana dieta, która powoduje nadmierne odkładanie się tłuszczu w wątrobie co w konsekwencji jest bardzo niebezpieczne dla kur. Hodowcy drobiu powinni mieć wiedzę na temat żywienia kur oraz dbać o dobrostan tych zwierząt aby zminimalizować szanse na zachorowania.

  Komentarze