Hodowla Kaczek Pekin w celach zarobkowych to ciekawy pomysł na biznes. Analizując dane statystyczne hodowla kaczek cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Widać to nie tylko po wolumenie sztuk dostarczanych do ubojni ale i po zainteresowaniu konsumentów. Kaczka Pekin niegdyś chowana głównie w celach eksportowych, dziś zajmuje stałe miejsce na naszym rodzimym rynku. Widać ofertę tuszek w sklepach dyskontowych i w restauracjach gdzie zajmuje w menu pozycję dania pretendującego do miana potrawy wykwintnej. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie przekłada się na poziomie produkcji drobiarskiej. Jest coraz więcej hodowców, którzy chcą spróbować i przebranżowić się na hodowlę kaczki mięsnej czyli popularnej kaczki brojler. Swoje kroki w kierunku kaczki Pekin kierują także początkujący, którzy produkcję drobiarską chcieli by rozpocząć właśnie od hodowli kaczek. Do podjęcia wyzwania zachęcają także kontraktatorzy zajmujący się koordynacją procesu: od wstawienia piskląt po odbiór odchowanych ptaków i transport do ubojni. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na szereg pytań i naświetlić temat chowu kaczek na kontrakt. Ostatecznej analizy tego zagadnienia oraz odpowiedzieć na pytanie: jaka jest opłacalność hodowli kaczek. Wierzymy, że każdy chętnie podejmie dyskusje o kaczce Pekin i aspektach hodowlanych. Szczególnie przyciągniemy osoby, które rozpoczynają lub chcą rozpocząć produkcje drobiarską i związać się z tym tematem na dłużej.

Spis treści [ukryj]

  Budynki do hodowli kaczek

  Infrastruktura jest podstawą każdej hodowli i podobnie jest przy chowie kaczek. Wiele osób jest zdania, że Kaczka Pekin jest odporna i wytrzymała, oraz nie ma wymagań. To nieprawda - chcąc osiągnąć dobre wyniki produkcyjne i w ostatecznym rezultacie dodatni bilans przychodów do kosztów, musimy zapewnić im jak najlepsze warunki. Najlepsi drobiarze wiedzą, że pieniądze zainwestowane w dobrostan zwierząt zwracają się z nawiązką. Kaczka chowana w dobrych warunkach to lepsze przyrosty, mniejsze upadki i większy zysk. Budynki inwentarskie dla kaczek są tańsze i można je zaadoptować z istniejących stodół lub wiat, ale należy zrobić to w sposób przemyślany. Najbardziej wydajny jest podział hodowli na etap odchowu i etap tuczu. Pod te dwa etapy przygotować kaczniki, odpowiednio: odchowalnie i tuczarnie.

  Odchowalnia dla kaczek

  Jest to budynek inwentarski zoptymalizowany pod chów kaczki przez pierwsze 2 tygodnie życia. Dla 10 000 kaczek przewiduje się powierzchnię około 500-600m2. Podstawą odchowalni kaczek jest kontrola klimatu czyli wydajne ogrzewanie i precyzyjnie pracująca wentylacja. Nie umniejszając roli, karmideł, poideł i oświetlenia to właśnie klimat jaki zapewnimy małym kaczuszkom w pierwszych dniach życia odgrywa główną rolę. W odchowalni dla kaczek najlepiej sprawdza się wentylacja kominowa z wlotami powietrza na ścianach bocznych. Aktualnie najbardziej popularne metody ogrzewania to nagrzewnice gazowe z zamkniętą komorą spalania. Każdy typ ogrzewania będzie dobry, który da się precyzyjnie sterować i da możliwość ogrzania budynku odchowalni do temperatury 35oC.

  Pisklęta Kaczki Pekin w odchowalni

  Poidła dla kaczek w odchowalni

  Pojenie w pierwszych dniach życia w hodowli kaczek odgrywają jedna z głównych ról. W zależności od tego jakim systemem pojenia dysponujemy i który preferujemy, w odchowalni montowane są linie pojenia kropelkowe lub dzwonowe.

  • Linie pojenia dla kaczek z poidełkami kropelkowymi (najlepiej sprawdzają się poidełka kropelkowe C360). Każde poidełko powinno być opatrzone miseczką okapową dużą. Miseczka nie jest niezbędna dla kaczek jednak znacznie redukuje marnowanie wody i potrzeby ścielenia. Na pierwsze 3 dni życia warto założyć dodatkowe poidełka startowe, które dają jeszcze lepszy dostęp do wody dla słabszych sztuk. Zalecana ilość to 1 poidełko kropelkowe na każde 18 kaczek, do tego poidełka startowe 1 sztuka na każde 100 kaczuszek.
  • Poidła dzwonowe - do odchowalni kaczek najlepiej sprawdzają się poidła dzwonowe z balastem standardowe. Mają płytką miseczkę i można je opuścić bardzo nisko - praktycznie mogą stać na ściółce. Miseczka i stały dostęp do lustra wody to zaleta, na którą wskazują starzy wytrawni hodowcy kaczek. Stanowczo odradzamy montowanie poideł dzwonowych z głęboką misą, które idealne są do tuczu kaczki w późniejszym okresie życia. Pamiętajmy, że mała kaczuszka naturalnie umie pływać ale jeżeli wskoczy do głębokie miski szybko zamęczy się i wyziębi. Zalecana ilość to 1 poidło dzwonowe na każde 120 piskląt kaczych.
  • Poidła odwracalne - Każdy hodowca powinien dysponować dodatkową pulą poideł odwracalnych dla kaczek. Należy je traktować jako interwencyjne lub dostawiane na czas wstawienia zapobiegawczo. Pisklęta kacze często przebywają daleką drogę z wylęgarni do fermy hodowlanej, nierzadko z drugiego końca Europy. Po wstawieniu muszą się napić i należy im zapewnić jak najlepszy dostęp do wody pitnej. Sugerowana ilość dodatkowych poideł odwracalnych to 1 poidło na każde 200 sztuk kaczek, najlepiej sprawdzają się tutaj poidła odwracalne 10l z uchwytem.
  Młode kaczki w odchowalni przy poidłach

  Karmidła w odchowalni

  System karmienia w odchowalni jest tak naprawdę ważny dla hodowcy. Kaczka naje się z każdego karmidła o odpowiednio dużym korytku, a dla hodowcy ważna jest ergonomia pracy. Najlepiej sprawdzają się karmniki CODAF uniwersalne, które są podstawowymi karmnikami dla kaczek. Jeżeli nie posiadamy jeszcze systemu karmienia bardzo popularne są ręczne karmidła zasypowe typu HELIOS. Zalecana ilość karmideł to 1 karmnik na 50-60 kaczek, ujmując to bardziej precyzyjnie zaleca się 1,8cm długości misy na 1 sztukę wstawionego pisklęcia.

  Oświetlenie w hodowli kaczek Pekin

  Chów kaczek nie wymaga specjalnych zabiegów jeżeli chodzi o oświetlenie w kaczniku, nalży jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach, które wpływają na dobrostan i ułatwiają hodowlę. Generalnie większość hodowców nie różnicuje dnia i nocy - kaczki mają światło 24h na dobę. Ważne jest jednak zmniejszanie natężenia światła wraz z wiekiem i przyrostem kaczek. Więcej o natężeniu światła w na poszczególnych etapach odchowu znaleźć można w dziale odchów dzień po dniu.

  • Lampy dla kaczek - dobrze aby posiadały mleczne klosze lub mleczne źródła światła i zapewniały jak najbardziej równomierny rozkład na posadzce kacznika.
  • Barwa światła - Jak dla większości zwierząt inwentarskich najlepsze jest ciepłe światło o barwie około 3000K.
  • Regulacja natężenia - To ważna funkcja każdego oświetlenia inwentarskiego. Podobnie jak w hodowli brojlerów czy indyków dobrze mieć możliwość łatwej regulacji natężenia światła przez płynne ustawianie mocy. Jeżeli dysponujemy oświetleniem sprzężonym z komputerem produkcyjnym ten będzie sterował lampami zgodnie z zadaną krzywą oświetlenia.
  • Oświetlenie LED - Aktualnie nie poleca się ani nie stosuje innego oświetlenia dla drobiu, niż oprawy oświetleniowe z żarówkami lub świetlówkami LED, głównie z racji niskiego zużycia energii elektrycznej.
  Poidła dzwonowe i karmidła Codaf, przy nich młode kaczki

  Tuczarnia dla kaczek

  Drugi etap chowu kaczek, czyli tucz najoptymalniej przeprowadzać w tanich w budowie i wyposażeniu budynkach inwentarskich. Dla 10 000 przewiduje się około 1200m 2. Budynki do tuczu nie muszą mieć ogrzewania ani wentylacji. Najczęściej mają formę wiaty z otwieranymi ścianami na zasadzie kurtyn. Wiata dla kaczek musi chronić je przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi: nadmiernymi chłodami i upałami. Powinna być łatwo dostępna do obsługi - głównie ścielenia i codziennych inspekcji zootechnicznych. Bardzo ważny jest dach tuczarni dla kaczek, który latem musi izolować od upalnego słońca i nie może się nagrzewać. Zimą s kolei powinien zatrzymywać minimum ciepła pochodzącego ze ściółki oraz ciepła, które ptaki same oddają. Dobrze jest przewidzieć metodę przeganiania kaczek z odchowalni do tuczarni na zasadzie korytarza lub bieżni przepędowej, tak by nie trzeba było przewozić ptaków z budynku do budynku w klatkach, narażając je w ten sposób na niepotrzebny stres.

  Nowo wybudowana wiata do tuczu Kaczki Pekin

  Kurtyny wentylacyjne unoszone w górę

  Kurtyny ścienne inwentarskie to idealny system do hodowli kaczek na etapie tuczu końcowego. Odpowiedni projekt wiaty z uwzględnieniem otwartych ścian bocznych sprawdza się idealnie. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi by budynek najlepiej stał w miejscu przewiewnym, tak by po opuszczeniu zasłon możliwy był samoczynny przepływ powietrza napędzany siłami natury. Z naszego doświadczenia warto wymurować murek oporowy do wysokości około 150cm, a pozostała przestrzeń zasłaniana będzie kurtyną ścienną. Sama kurtyna inwentarska powinna otwierać się od góry do dołu i dobrze aby sterowana była z centralnego sterownika klimatycznego, który zamknie lub otworzy kurtynę kiedy zmienią się warunki atmosferyczne. Odpowiednio wykonane kurtyny są trwałe i bezobsługowe. Jeżeli zostaną dobrze przemyślane możemy całkowicie zrezygnować z jakiejkolwiek wentylacji mechanicznej, nie potrzeba też montować mieszaczy powietrza.

  Kurtyna ścienna - na wiacie do tuczu kaczek

  Wyposażenie inwentarskie wiaty dla kaczek

  Jak już wspomnieliśmy wyposażenie inwentarskie w tuczarni kaczek sprowadza się do pojenia, karmienia i oświetlenia. Poidła kropelkowe zalecamy dokładnie takie same jak w odchowalniku dla kaczek, ale nie ma konieczności montażu miseczek okapowych. Jeżeli decydujemy się na poidła dzwonowe to do tuczu świetne są dzwonowe poidła bez balastowe z głęboką misą RIM-100, kaczki dobrze z nich piją. Zaleca się montaż minimum 1 karmidło na każde 100 kaczek. Wiata dla kaczek powinna mieć system karmienia, na tym etapie chowu kaczki pobierają dużą ilość paszy i roznoszenie jej ręcznie wymaga dużego nakładu na robociznę. Jeżeli rozważamy montaż karmników automatycznych to również standardowy Codaf będzie najlepszy.

  Jakie oświetlenie dla kaczek?

  Bardzo dobrym systemem oświetlenia dla kaczek są oprawy LED 8W osadzone na przewodzie płaskim. Całość zasilana z regulatora oświetlenia EPU 1500. System ten jest tani i łatwy do samodzielnego montażu. Można go zamontować samemu, a co ważniejsze powyższe oprawy LED można zasilać bezpośrednio z gniazdka 240V. Czyli na początku możemy zakupić sam przewód i oprawy, a regulator dokupić w przyszłości. Dla większości budynków inwentarskich dla kaczek, zarówno odchowalni jak i tuczarni wystarcza 1 oprawa 8W na 20m 2 posadzki.

  Odchów kaczek dzień po dniu

  Pisklęcia kacze po przywiezieniu z wylęgarni potrzebują optymalnych warunków. By wstawienie przebiegło bez problemów, a małe kaczuszki szybko się zaadoptowały do nowych warunków wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Jest bardzo ważne by natychmiast po rozpuszczeniu zaczęły pić i pobierać paszę. Budynek musi być dokładnie wygrzany i odpowiednio pościelony, pamiętajmy że grube pościelenie słomą jest bardzo ważne. Nie dopuszczalne jest pozostawianie dołków w słomie gdzie małe kaczuszki będą odczuwały zimno od posadzki - będą się w tym miejscu zbijać w kupki i dusić nawzajem. Temperaturę w budynku mierzymy zawsze od razu nad ściółką! Taką jaką odczuwają małe kaczuszki, a nie my gdzie dla nas punktem odniesienia jest wysokość głowy. Pierwsze 3 dni po wstawieniu są najważniejsze, kaczuszki muszą być pod stałym nadzorem. Powinny być ruchliwe i w miarę równomiernie rozkładać się na posadzce. Warto raz na jakiś czas przejść dookoła odchowalni i trochę „je ruszyć” - poklaskać w dłonie, od razu wstaną, ruszą się, dostaną impuls do picia i jedzenia.

  Kaczkom ścielimy tak by zapewnić im komfort, zazwyczaj trzeba przewidzieć podścielanie słomą co drugi dzień. Należy zachować dobrą proporcje pomiędzy ogrzewaniem, wentylacją i ścieleniem. Dla kaczek nie trzeba stosować zaawansowanych metod sterowania klimatem. Jeżeli jest mokro - trzeba pościelić, jak w powietrzu czuć wyraźnie amoniak trzeba zwiększyć wentylację, ogrzewanie zaś musi być tak dobierane przez sterownik klimatu by utrzymać zadaną temperaturę. W momencie wstawienia piskląt na odchowalni powinniśmy utrzymywać temperaturę 32,5 OC, trzeba tutaj uważać gdyż podniesienie temperatury ułatwi odchów jednak może spowodować otępienie kaczuszek i małe przyrosty, które spowodują dużo problemów w późniejszym etapie chowu. Przez pierwsze trzy tygodnie życia czyli czas pobytu w odchowalni temperaturę codziennie zmniejszamy o około 1 OC tak by w 21dniu zejść do około 15 OC.

  Oświetlenie rozpoczynamy od 100% natężenia w momencie wstawienia i zmniejszamy systematycznie nawet do 30% na koniec odchowu. Z oświetleniem trzeba nabrać odrobiny doświadczenia, dużo zależy także od konstrukcji budynku, wysokości, koloru ścian itp. Generalnie trzeba obserwować stado i jeżeli zauważamy objawy agresji zmniejszamy natężenie światła, nie zmniejszamy go jednak radykalnie gdyż mniejsza ilość światła uspokoi kaczki, jednak będą one mniej ruchliwe i będą wolniej rosły. Warto przyjąć zasadę, że zmniejszamy natężenie tyle ile jest to potrzebne i robimy to małymi kroczkami.

  Kaczki Pekin pod wiatą do tuczu

  Przeganianie do tuczarni

  W zależności od przyjętej metodologii chowu, kaczki przeganiamy do tuczarni czyli np. pod wiatę w okolicach 3-go tygodnia życia. Oczywiście tuczarnia musi być przygotowana i pościelona. Na moment przenoszenia warto zadbać o komfort termiczny by nowe miejsce miało podobną temperaturę i kaczki nie odczuwały szoku termicznego. Wielu hodowców przygotowując stado na ten moment profilaktycznie podaje witaminę C do picia co uspokaja hodowane kaczki i sprawia, że łatwiej przyjmują stres i adaptują się w nowych warunkach. Dobrze przeprowadzone przenosiny to takie gdzie kaczki po krótkiej chwili cieszą się nową czystą ściółką, piją z poideł i chętnie jedzą paszę.

  Obcinanie pazurków u kaczek

  Coraz mniej hodowców praktykuje tą czynność, która wykonywana jest w okolicach 4go tygodnia życia. Pazurki u kaczek obcina się głównie w celu zapobiegania podrapaniom podczas wyłapywania na transport do ubojni. Kaczki wtedy będąc w stresie wskakują jedna na drugą i drapią się po grzbiecie. Obniża to wartość tuszki i może powodować potrącenia od kontraktu. Podrapana tuszka nie może być sprzedana w całości tylko musi być rozebrana na elementy. Zasadę i konieczność obcinania pazurków u kaczek ustala się z kontraktatorem. Pazurki obcina się nożyczkami tak by przeprowadzić to sprawnie i wygodnie. Są wyspecjalizowane grupy, które parają się usługowym obcinaniem pazurków, wiedzą jak to sprawnie i dobrze wykonać. Idealnie obcięte pazurki nie krwawią i nie ma większego ryzyka zakażeń. Przed obcinaniem należy jednak dokładnie pościelić obiekt by zminimalizować możliwość infekcji.

  Najczęściej zadawane pytanie o hodowlę kaczek

  Duże zainteresowanie hodowlą kaczek wiąże się z dużą ilością pytań, na które osoby rozważające rozpoczęcie tej produkcji chcieliby uzyskać odpowiedź. Mamy nadzieję że powyższy artykuł odpowiedział na wiele z nich. Nie podejmowaliśmy tematu paszy dla drobiu ani szczegółowego żywienia kaczek gdyż ten temat należy konsultować z mieszalnią pasz lub dostawcą koncentratów paszowych. Kwestie leczenia i suplementowania także pozostawiamy wyspecjalizowanym lecznicom weterynaryjnym. Na wiele pytań odpowie też firma kontraktująca lub jej przedstawiciele. My pozostajemy do dyspozycji w dziedzinie zootechniki, służymy swoim doświadczeniem zebranym w trakcie wykonywania tysięcy inwestycji realizowanych w Polsce i za granicą. Zawsze chętnie doradzimy i odpowiemy na wszystkie nurtujące Państwa zapytania.

  Czy hodowla kaczek jest trudna?

  Hodowla kaczek jest najłatwiejszą z produkcji drobiarskich . Wynika to z faktu, iż Kaczki Pekin są mało wymagające i utrzymuje się je w stosunkowo małym zagęszczeniu. Wymaga jednak proporcjonalnie największego nakładu pracy fizycznej i odpowiedniej infrastruktury inwentarskiej. Najefektywniejszy jest podział budynków na odchowalnie kaczek i tuczarnie w proporcji 2:5 czyli np. 200m2 odchowalni na 500m2, dopuszcza się także inne kombinacje pomieszczeń inwentarskich. Hodowla kaczek wymaga też podstaw wiedzy i doświadczenia.

  Kontraktowa Hodowla Kaczek pierwsze dni w odchowalni

  Jak długo trwa tucz - ile rosną kaczki?

  Tucz Kaczki Pekin trwa 6 tygodni - tak długo rosną kaczki by osiągnąć wagę ubojową około 3,5kg masy ciała. Okres ten może nieco się różnić i przedłużyć do 7 tygodni w zależności od konkretnej rasy i linii genetycznej. Sama ubojnia bardzo często decyduje jaki termin uboju jest właściwy. Ale przyjmuje się za najbardziej optymalny czas od wstawienia do uboju na 45 dni. W tym czasie kaczka jest wstanie zrealizować najlepszy przyrost przy najmniejszym poborze paszy. Przyjmuje się że po 7 tygodniach kaczka Pekin już nie rośnie a tylko generuje koszty utrzymania. Reasumując, każdy dzień po 7. tygodniu to strata dla hodowcy, w którym koszt spożytej paszy jest większy niż przychód z przyrostu tuszy.

  Tucz kontraktowy kaczek czyli kaczki na kontrakt

  Hodowla Kaczek w Polsce opiera się głównie na zasadach kontraktacji. Chów kaczek na kontrakt jest główną formą układu biznesowego ubojnia - hodowca. Mamy wiele firm podpisujących kontrakty z rolnikami i prześcigających się w ofertach. Głównie ma tutaj znaczenie pewna forma regionalizacji. Transport żywca drobiowego jest kosztowny i planowanie kontraktacji kaczek raczej odbywa się w ten sposób, by ferma drobiu znajdowała się w rozsądnych granicach od ubojni. O kontrakt na chów kaczek można zapytać w firmie CEDROB, AMI, Drosed, Polfex lub innych koordynatorów na swoim terenie. Mało kto pozwala sobie na hodowlę kaczek na wolny rynek, jak to jest np. w przypadku brojlera kurzego. Podpisując kontrakt na tucz kaczki Pekin najczęściej zapewniane są hodowcy pisklęta, pasza, wsparcie zootechniczne i weterynaryjne, a co najważniejsze odbiór żywca i transport do ubojni. Prowadząc produkcję drobiarską czyli chów kaczki na kontrakcie mamy zapewnioną stabilność hodowli w czasie, pewnego odbiorcę i dający się przewidzieć zysk.

  Opłacalność chowu kaczek - czy to się opłaca?

  Tucz kaczek jest opłacalnym zajęciem, wymaga podstawowej infrastruktury zootechnicznej czyli budynków inwentarskich. Każdy aspekt kluczowy jak własna słoma czy siła robocza jest dodatkową korzyścią, która obniża koszty i pozwala na lepszy zwrot z produkcji. Przy dobrze prowadzonej hodowli kaczek mamy pewność stałego stabilnego dochodu. Nie bez znaczenia jest także duża ilość obornika kaczego będącego produktem ubocznym, którego możemy albo sprzedać lub rozrzucić u siebie na polu obniżając koszty nawożenia. Na hodowlę kaczek decyduje się wiele osób nie związanych z produkcją drobiarską, a zajmujących się jedynie uprawą. Tucz kaczek to świetna dywersyfikacja przychodów gospodarstwa i naturalne rozszerzenie struktury produkcji rolnej.

  Tucz Kaczki na rusztach

  Ścielenie u kaczek jest pracochłonne i należy je wykonywać regularnie. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest hodowla kaczek na rusztach. Początkowo ta metoda produkcji miała wielu zwolenników jednak problemy, z którymi wiąże się ta metodologia sprawiły, że powoli drobiarze, którzy mimo poniesionych inwestycji na zakup i montaż rusztów swoich kacznikach zaczęli się z tego typu chowu wycofywać. Pierwszy tucz po wstawieniu rusztów dla kaczek jest doskonały, ptaki są zdrowe i czyste, nie ma problemów z chorobami, a przyrosty są wyśmienite. Problemy przychodzą z czasem. Należy przed podjęciem decyzji o zakupie skonsultować ten pomysł z kontraktatorem kaczek gdyż nie wszystkie ubojnie chcą odbierać kaczki z rusztów. Dodatkowo z czasem wzrasta zachorowalność i mnożą się patogeny. Z fermy kaczek, które utrzymywane są na ruszcie jest większa presja brzydkich zapachów, narastają lokalne konflikty sąsiedzkie i protesty lokalnej społeczności.

  Kaczki hodowane na rusztach w kurniku