Karol Owczarek

Karol Owczarek
Karol Owczarek
Specjalista ds. Systemów Zootechnicznych / CEO

Mgr inż. Karol Owczarek specjalizuje się w projektowaniu systemów zootechnicznych i nadzoruje realizacje związane z wyposażeniem ferm drobiu. Absolwent Politechniki Poznańskiej, po ukończeniu kierunku: Mikroprocesorowe Systemy Sterowania i obronie tytułu Magistra Inżyniera kontynuował edukację na Politechnice Wrocławskiej rozwijając dziedzinę bezpieczeństwa systemów informatycznych. W czasie wieloletniego doświadczenia zawodowego w Fermo i współpracy najlepszymi firmami z Europy i Świata dołączył do działu innowacji w Fermo projektując rozwiązania zakresu optymalizacji procesów i podnoszenia dobrostanu zwierząt. Od początku ukierunkowany na współpracę producentami i ludźmi związanymi z produkcją drobiu.

Pluskwy domowe -  jak rozpoznać i zwalczyć larwy, jaja i dorosłe
Porady dla hodowców Zwalczanie szkodników Dezynfekcja, deratyzacja, dezynsekcja

Pluskwy domowe - jak rozpoznać i zwalczyć larwy, jaja i dorosłe

To mały, płaski owad żywiący się krwią, głównie ludzką. Dorosłe osobniki pluskwy ludzkiej mają owalny kształt, osiągają około 5-7 mm długości i są brązowo czerwone po nakarmieniu. Pluskwy są nocnymi szkodnikami, co oznacza, że najaktywniejsze są w nocy, kiedy ich gospodarze śpią. Pluskwy nie przenoszą chorób na ludzi, ale ich ukąszenia mogą powodować swędzenie, zaczerwienienie i niekiedy reakcje alergiczne.

Czytaj więcej
Hodowla Kaczek Pekin na tucz
Porady dla hodowców

Hodowla Kaczek Pekin na tucz

Hodowla Kaczek Pekin w celach zarobkowych to ciekawy pomysł na biznes. Analizując dane statystyczne hodowla kaczek cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Widać to nie tylko po wolumenie sztuk dostarczanych do ubojni ale i po zainteresowaniu konsumentów. Kaczka Pekin niegdyś chowana głównie w celach eksportowych, dziś zajmuje stałe miejsce na naszym rodzimym rynku. Widać ofertę tuszek w sklepach dyskontowych i w restauracjach gdzie zajmuje w menu pozycję dania pretendującego do miana potrawy wykwintnej. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie przekłada się na poziomie produkcji drobiarskiej. Jest coraz więcej hodowców, którzy chcą spróbować i przebranżowić się na hodowlę kaczki mięsnej czyli popularnej kaczki brojler.

Czytaj więcej
Paliki i słupki pastucha - jakie wybrać?
Ogrodzenia elektryczne

Paliki i słupki pastucha - jakie wybrać?

Paliki to jeden z podstawowych elementów pastuchów elektrycznych przeznczonych do ochrony upraw, wypasu bydła czy też dozorowania psów. Ich oferta jest bardzo szeroka, zarówno pod kątem ceny jak i materiału, z którego zostały wykonane. Dla osoby nieobeznanej w temacie ogrodzeń elektrycznych, czyli kogoś kto chce zbudować je pierwszy raz w życiu mnogość rodzajów palików może przysporzyć zawrotów głowy. Warto poznać wszystkie rodzaje, tak by zastosować je w odpowiednim miejscu i w odpowiedni sposób. Zawsze naszym celem jest skompletowanie i zakupienie trwałego - skutecznego pastucha elektrycznego. W tym artykule poruszymy wszystkie kwestie związane ze słupkami. Postaramy się wytłumaczyć w jaki sposób je używać, jak dobrze kupić i nie przepłacić.

Czytaj więcej
Wapń i Fosfor w diecie drobiu
Hodowla zwierząt

Wapń i Fosfor w diecie drobiu

Wapń i fosfor odgrywają kluczową rolę w budowie kości i metabolizmie organizmu kur. Wapń stanowi około 2% masy ciała, z czego 99% znajduje się w szkielecie, a reszta w płynach ustrojowych i tkankach miękkich. U kur niosek duże ilości wapnia jest wykorzystywana do tworzenia skorupy jaja. Około 90% fosforu w organizmie związane jest z budową kości. Optymalne proporcje wapnia i fosforu w kościach drobiu hodowlanego wynosi zawsze 2:1 i ustala się w ciągu pierwszych czterech tygodni życia ptaka.

Wapń zawarty w paszy jest absorbowany w przewodzie pokarmowym, choć nie zawsze w pełni. Karma powinna zawierać odpowiednie ilość wapna w każdym stadium życia. Dlatego jednym z podstawowych składników diety kur domowych jest kreda pastewna. Proces absorpcji wapna jest regulowany przez obecność innych związków, takich jak szczawiany i fityniany, które mogą utrudniać przyswajanie jonów wapnia.

Czytaj więcej
Pastuchy elektryczne – czy jest się czego bać?
Ogrodzenia elektryczne Hodowla zwierząt

Pastuchy elektryczne – czy jest się czego bać?

Ogrodzenie elektryczne są powszechnie stosowane na terenie całej Europy. Często możemy natknąć się na nie na spacerach poza miastem. Dla mieszkańców wsi groźnie wyglądająca tabliczka „Uwaga Ogrodzenie elektryczne” nie jest niczym nowym, jednak dla mieszkańców miast bywa ona często dużym zaskoczeniem i powodem do obaw - ale czy słusznie? W tym artykule postaramy się przybliżyć temat pastuchów elektrycznych i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czytaj więcej
Search engine powered by ElasticSuite