Paliki to jeden z podstawowych elementów pastuchów elektrycznych przeznczonych do ochrony upraw, wypasu bydła czy też dozorowania psów. Ich oferta jest bardzo szeroka, zarówno pod kątem ceny jak i materiału, z którego zostały wykonane. Dla osoby nieobeznanej w temacie ogrodzeń elektrycznych, czyli kogoś kto chce zbudować je pierwszy raz w życiu mnogość rodzajów palików może przysporzyć zawrotów głowy. Warto poznać wszystkie rodzaje, tak by zastosować je w odpowiednim miejscu i w odpowiedni sposób. Zawsze naszym celem jest skompletowanie i zakupienie trwałego - skutecznego pastucha elektrycznego. W tym artykule poruszymy wszystkie kwestie związane ze słupkami. Postaramy się wytłumaczyć w jaki sposób je używać, jak dobrze kupić i nie przepłacić.

Spis treści [ukryj]

  Rodzaje palików do pastucha elektrycznego.

  Różne paliki pastucha

  Zadaniem słupków jest utrzymywanie przewodów pastucha będących pod napięciem na odpowiedniej wysokości co oznacza, że inną długość palika do pastucha będziemy potrzebowali dla różnych zwierząt. Do wygrodzenia padoku dla konie, które wymagają stosunkowo wysokiego ogrodzenia użyjemy innego słupka niż dla krów wypasanych na łące. Jeżeli konstruujemy ogrodzenie ochrony uprawy kukurydzy przed dzikami potrzebować będziemy palików, które łatwo wbijemy, a po sezonie szybko zdemontujemy. Zupełnie inaczej postąpimy gdy będziemy budować stałe ogrodzenie, które ma stać wile lat. To samo dotyczy materiałów. Jeżeli będziemy montować pastucha jednorazowo i potem nie będzie nam potrzebny to użyjemy najtańszych podzespołów. Na ogrodzenie, które będzie montowane i demontowane kilka razy w roku przez wiele lat na pewno chętniej wydamy więcej pieniędzy. Dlatego paliki pastucha przyjęło się klasyfikować względem materiału, z którego zostały wykonane.

  Paliki plastikowe – z tworzywa sztucznego

  Najpopularniejszy rodzaj palików plastikowych wykonanych z jednego odlewu z tworzywa sztucznego z wtopionym grotem stalowym do wbicia w ziemię. Rynek oferuje mnogość tego typu słupków różniących się kolorami, wysokością i materiałem, z którego zostały wykonane.

  Paliki plastikowe - Zalety tego rozwiązania:

  • niska cena – za kilka złotych możemy mieć gotowy kompletny palik
  • nie potrzebujemy specjalnych izolatorów gdyż paliki posiadają już gotowe uchwyty na wielu wysokościach do prowadzenia, drutu lub taśmy
  • niezwykła łatwość montażu - wbijamy w grunt i gotowe

  Po za zaletami paliki posiadają jedną podstawową wadę – są mało stabilne. tak więc należy je traktować jako paliki pośrednie. Czyli stosujemy je w miejscach gdzie nie ma sił wyginających a palik ma podtrzymywać przewody na odpowiedniej wysokości. Paliki te wykonane są bowiem z polipropylenu o różnej czystości co sprawia, że tańsze wykonane są regranulatu, a droższe z czystego polipropylenu. Znaczenie ma tez grubość i konstrukcja samego palika. Tańszy palik to wątła konstrukcja, a droższy to stabilny profil z przemyślanymi przetłoczeniami. Do wyboru mamy też wiele kolorów, możemy dobrać wizualnie co będzie dla nas lepsze – co bardziej sprawdzi się w naszym ogrodzeniu. Użytkowo najlepiej sprawdzą się dobrej jakości paliki w kolorze białym – dobry materiał to odporność na działanie promieni słonecznych.

  Paliki drewniane

  Słupki drewniane do pastucha to nic innego jak solidne kołki z drewna. W naszej ofercie posiadamy mocne toczone słupki drewniane o trzech grubościach. Stosowane są najczęściej w ogrodzeniach stałych gdzie zależy nam na stabilności. Należy pamiętać, że do palików tych koniecznie należy dokupić izolatory do słupków drewnianych, czyli samo wkręcalne. Paliki drewniane są niezastąpione jak o słupki narożnikowe, początkowe i stojące przy przejściach bramowych. Usytuowanie w tych miejscach zapewnią naszemu ogrodzeniu elektrycznemu żądaną stabilność. Jeżeli nie zależy nam na ładnym wyglądzie, słupki te możemy zastąpić zwykłymi żerdziami drewnianymi lub stemplami, ważne by były mocne i stabilne.

  Paliki z włókna szklanego

  Są do bardzo profesjonalne i wytrzymałe słupki do pastucha, wykonane na bazie pręta z włókna szklanego. Bardzo mocne i trwałe, charakteryzują się niezwykłą żywotnością i sprężystością. Niestety nie ma nic za darmo, za jakości idzie tez wyższa cena a poza tym konieczne jest uzbrojenie ich w specjalne izolatory. Paliki te mają jedynie szpic, stopkę ułatwiająca wbijanie w ziemię i kapturek. Do tych słupków posiadamy w ofercie różne rodzaje izolatorów. Plusem jest to, że możemy montować ich dowolną liczbę na dowolnych wysokościach. Reasumując paliki z włókna szklanego to ekskluzywne rozwiązanie, bardzo trwałe i wytrzymałe.

  Inne słupki, paliki i kołki do pastuchów

  Poza wymienionymi powyżej palikami istnieje wiele różnych rozwiązań jak słupki z rurek, kątowników, regranulatów pochodzących z recyklingu. Możemy też wykorzystać każde inne dostępne rozwiązanie jak słupki prefabrykowane betonowe czy rury PCV. Zachęcamy do zapoznania się z oferta naszych izolatorów – modeli jest bardzo dużo nadawać się będą do każdego najbardziej zmyślnego palika. Pamiętajmy tez, że za słupek mogą nam posłużyć inne konwencjonalne ogrodzenia, mury, drzewa itp. Do pastucha możemy także używać każdego rodzaju tyczek i kiji – nie ma w tym zakresie ograniczeń. Odradzamy jedynie domowych rozwiązań na zasadzie kija lub tyczki owiniętego folią. Jeżeli decydujemy się już na takie wynalazki koniecznie zaopatrzmy je w oryginalne izolatory do pastucha. Impuls elektryczny z elektryzatora ma nawet kilkanaście tysięcy volt i z pewnością pokona nawet grubą folię szczególnie podczas deszczowych dni i cały pastuch przestanie działać.

  Jaka jest różnica miedzy palikiem, a słupkiem pastucha elektrycznego?

  Zasadniczo palik i słupek to dokładnie to samo. Nie ma żadnej różnicy i obie te nazwy wskazują to samo urządzenie. Zwyczajowo w różnych stronach Polski używa się jednej lub drugiej nazwy. Na Podlasiu gdzie pastuchów elektrycznych używa się najwięcej zwykło się mówić „palik”, ale jeżeli zapytamy o słupek każdy będzie wiedział o co chodzi. Taka ciekawostka: patrząc na statystyki wyszukiwania na naszej stronie nieco więcej osób szuka palików do pastucha niż słupków.

  Czy kolor palików ma znaczenie?

  Dostępna jest cała gama kolorów palików do pastucha elektrycznego. Od maskujących w kolorze khaki do jaskrawo żółtych i pomarańczowych. Pamiętajmy że słupek też jest częścią ogrodzenia tak więc dobrze aby był widoczny dla zwierząt i ludzi. Najbardziej uniwersalne i najtańsze są paliki polipropylenowe białe. Budując np. padoki dla koni możemy użyć akcentu kolorystycznego by wizualnie oddzielić jeden od drugiego.

  Jakie paliki najlepiej użyć do budowy pastucha?

  Przy doborze palików kierujmy się zasadą. W miejscach działania dużych sił czyli na narożnikach i przy przejazdach używamy mocnych, stabilnych kołków – najlepiej palików drewnianych. Na tych słupach naciągnięte będą przewody - one przyjmą największe naprężenia. Pozostałe paliki będą miały za zadanie utrzymanie drutów i taśm na odpowiedniej wysokości. Idealnie się sprawdzą paliki z tworzywa lub z włókna szklanego.