Poidła dla drobiu
Woda jest tym czynnikiem, który jest niezbędny w życiu każdego człowieka oraz żywego stworzenia. Hodowcy drobiu zdają sobie zapewne sprawę z tego, iż zapewnienie ptakom dostępu do czystej i świeżej wody, jest jednym z ważniejszych elementów produkcji drobiu. W kategorii poideł dla drobiu można znaleźć szeroką gamę produktów niezbędnych w pojeniu kur, kaczek, gęsi, indyków bażantów czy przepiórek. Dobór właściwego rodzaju pojników dla drobiu zależny jest od ich przeznaczenia oraz miejsca gdzie będą stosowane.
Przeznaczenie poideł i miejsce ich stosowania
Fermy drobiu, czy duże hodowle będę korzystały z profesjonalnych, zautomatyzowanych systemów pojenia kropelkowego bądź dzwonowego. Wynika to z dużej skali produkcji oraz specyfiki działalności, gdzie automatyzacja jest wręcz wskazana. Mniejsi hodowcy drobiu zagrodowego oraz ptaków ozdobnych, amatorzy i hobbyści zdecydują się na podawanie płynów przy użyciu dedykowanych do tego celu poideł tradycyjnych, czy automatycznych obsługiwanych ręcznie.
Oferta dostępnych poideł dla drobiu w tym kur kaczek indyków i innego drobiu wykonana jest z tworzywa sztucznego. Pojnik składa się z misy tworzącej podstawę poidła oraz zasobnika gdzie uzupełnia się płyny. Pomimo prostego przeznaczenia i funkcjonalności tematyka poideł dla ptaków jest dość złożona.
Dobierając właściwe poidło należy wziąć pod uwagę:
gatunek ptaków (kury, kaczki, gęsi, indyki, bażanty oraz drobne ptactwo ozdobne np. papugi, kanarki, gołębie itp.)
wiek ptaków - pisklęta, drób dorosły
wielkość stada,
rodzaj hodowli (zagrodowa, klatkowa, fermowa
funkcjonalność poidła dla drobiu,
Poidła dla kur
W asortymencie poideł dla drobiu każdego gatunku można wyodrębnić poidła dla kur. Poidła dla kur w większości wykonane są z odpornego na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne tworzywa sztucznego.
Poidła dla kur - rodzaje:
poidła odwracalne (syfonowe),
poidła wiadrowe,
poidła zbiornikowe automatyczne
systemy pojenia kropelkowego
W hodowli kur sprawdzą się poidła odwracalne, bądź wiadrowe, z których woda wydobywa się w sposób grawitacyjny. Uniwersalne poidło odwracalne znajdzie zastosowanie w każdym kurniku. Poidło składa się z misy oraz zbiornika na wodę montowanego na specjalne zaczepy. To właśnie do misy w sposób grawitacyjny wydobywa się woda z zasobnika. Wąska miseczka uniemożliwia ptakom wejście do poidła, dzięki czemu woda pozostaje świeża i czysta. Zróżnicowanie rozmiarów i pojemności pozwala to na dobranie właściwego poidła w hodowli zarówno młodych jak i starszych ptaków, z uwzględnieniem wielkości stada. Dla piskląt czy kurcząt wystarczy poidło odwracalne o pojemności 0,75 l - 1,5 l. Dla starszych ptaków czy kur niosek można zastosować poidło o większej pojemności np. 5-10 litrów z wygodnym uchwytem do przenoszenia.
Stały dostęp do wody dla kur niosek zapewnia również poidła wiadrowe. Pójniki dla kur z pokrywką są łatwe w obsłudze, w uzupełnianiu płynów oraz w dezynfekcji całego poidła. Woda do misy poidła zlewa się automatycznie, a pływak znajdujący się wewnątrz poidła zapobiega przed przelewaniem się wody. Sprawia to że poidło wiadrowe jest bezpieczne w stosowaniu nawet dla kilkudniowych piskląt. Poidło wiadrowe można doposażyć w nóżki, co uniemożliwi ptakom wejście do misy z wodą, dzięki czemu woda pozostaje stale czysta.
W chowie klatkowym oraz przy dużej ilości niosek czy brojlerów, na każdym etapie odchowu idealnym rozwiązaniem będzie kropelkowy system pojenia. Woda jest wówczas rozprowadzana prosto z sieci przy użyciu reduktora ciśnienia bądź bezpośrednio z zasobnika na wodę w sposób grawitacyjny. Niplowe poidła kropelkowe obsłużą większą ilość niosek, czy brojlerów, dostarczając wodę w sposób automatyczny. Miseczki okapowe zamontowane pod każdym z poideł kropelkowych ochronią ściółkę bądź ruszta przed zbędnym rozlewaniem wody, co pozwoli utrzymać higieniczne warunki bytowania ptaków.
Poidła dla kaczek
W chowie kaczek często znajda zastosowanie poidła wykorzystywane w pojeniu kur, jednak w większych pojemnościach. Z uwagi a fizjologię tych ptaków, blaszkowy dziób, należy wybierać poidła odwracalne z szerszą rynienką i o większej pojemności. Idealnie sprawdzi się również poidło automatyczne o pojemności 15 litrów, poidła wiadrowe z pływakiem, bądź poidła zbiornikowe na stojaku , które znajdują się w naszej ofercie. Woda w tych poidłach dozowana jest na zasadzie różnicy ciśnień, a pojemny zasobnik zapewnia wodę na dłuższy czas. W przypadku kaczek można również stosować system pojenia kropelkowego podobnie jak u niosek, lub poidła dzwonowe.
Poidła dla gęsi
Kompletny system pojenia młodych kaczek i gęsi znajdujący się w naszej ofercie, sprawdzi się przy odchowie ptaków tego gatunku. Zestawy tego typu sprawdzą się szczególnie w małych hodowlach przydomowych. Woda znajdująca się w zasobniku, jest rozprowadzana w sposób grawitacyjny do specjalnie przygotowanych miseczek, przy pomocy węża o średnicy fi 10. Ten automatyczny system pojenia pozwala na oszczędność czasu oraz zapewnia dostęp do wody pitnej dla około 30 ptaków. W pojeniu gęsi polecamy szczególnie system poideł dzwonowych z balastem Rim-200 i bez balastu Rim-100 . Poidła o głębokich miseczkach umożliwiają swobodny pobór wody dużym ptakom, takim jak kaczki, gęsi czy indyki. Woda w tym systemie pojenia może być doprowadzana prosto z sieci wodnej lub z zasobnika i rozprowadzona przy użyciu węża gumowego fi 7. Automatyczny system pojenia gęsi jest łatwy w obsłudze i dezynfekcji, a jedno poidło może obsłużyć kilkanaście ptaków.
Poidła dla indyków
Indyki to jedne z większych ptaków, a ich hodowla wymaga zastosowania odpowiednich poideł. W pojeniu indyków, podobnie jak w przypadku gęsi, sprawdzą się poidła zbiornikowe na stojaku. Zbiornik o pojemności 30 lub 50 litrów zapewni wystarczającą ilość wody dla większej ilości ptaków chowanych w zagrodzie. Poidło na stojaku jest wyższe, a woda spływająca do miseczki uzupełnia się automatycznie wraz z jej ubywaniem. Poidła dzwonowe Rim-200 z balastem będą idealnym rozwiązaniem przy większym stadzie, gdyż jedno poidło jest w stanie obsłużyć do 12 indyków, a poziom wody reguluje się automatycznie. Obciążenie w postaci balastu oraz głęboka miseczka sprawią, że poidło dzwonowe będzie stabilne, co zapobiega niekontrolowanym stratom wody. Dodatkową zaletą dzwonów jest łatwość ich obsługiwania oraz automatyczne dozowanie wody, co pozwoli hodowcy zaoszczędzić wiele czasu.
Poidła dla bażantów
W hodowli bażantów pomocny będzie kompletny system pojenia miseczkowego, gdzie woda zgromadzona w zbiorniku jest uzupełniana automatycznie. Zasobnik posiada wyjście na wąż fi 10, którym rozprowadzany jest płyn do poszczególnych poidełek. Jest to dobre rozwiązanie w szczególności przy większej ilości bażantów. Rozmieszczone miseczki wydzielają stanowiska poboru wody pitnej, a cały system pozwala na oszczędność czasu dla hodowcy. W pojeniu bażantów znajdą oczywiście zastosowanie uniwersalne poidła odwracalne, wiatrowe czy zbiornikowe, gdzie woda uzupełnia się automatycznie w miarę jej ubywania. Prosta obsługa, łatwość monitorowania oraz uzupełniania stanu płynów, pochwyt umożliwiający przenoszenie poidła w dowolne miejsce, to główne zalety poideł syfonowych.
Pojenie innego drobiu
W chowie klatkowym drobiu ozdobnego, przepiórek, kuropatw i innych ptaków sprawdzi się system pojenia kubeczkowego. Zasobnik posiada wygodne mocowanie do dowolnej kraty zgrzewanej. Transparentny zbiornik umożliwia monitorowanie poziomu ubywającej wody. Poidełko kubeczkowe montowane na zasobniku posiada języczek pływakowy, który uruchamia napływ wody po jego naciśnięciu przez ptaka, co zapobiega jej przelewaniu. Poidła kubeczkowe z pływakiem mogą być rozmieszczone w klatkach i podłączone wężem fi 10 do dowolnego zasobnika z wodą co pozwala na automatyzację systemu pojenia przy większej hodowli klatkowej drobiu.
Cechy dobrego poidła dla drobiu
Wybierając poidło dla drobiu należy zwrócić szczególną uwagę na jego przeznaczenie oraz funkcjonalność. Dobre poidło dla różnych gatunków ptaków cechuje:
Jakość wykonania - powinno być wykonane z dobrej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na trudne warunki atmosferyczne, oraz uszkodzenia mechaniczne.
W chowie ściółkowym najlepiej sprawdza się uniwersalne poidła odwracalne oraz dzwonowe, w systemie klatkowym polecamy system system pojenia kropelkowego.
Poidła o niższej pojemności stosuje się przy odchowie piskląt i młodych kurcząt, gdyż pobierają mniejsze ilości wody. Poidełko dla kurczaków ma niższą krawędź misy, która ułatwia swobodny pobór wody małym ptakom, są bezpieczne w użytkowaniu.
Poidło z zasobnikiem - poidło ze zbiornikiem wody zapewnia stały dostęp do wody. Dodatkowo zbiornic mocowany do podstawy poidła pozostawia stosunkowo wąską rynienkę do której wydobywa się płyn. Takie rozwiązanie uniemożliwia ptakom wejście do poidła i zabrudzenie wody , dzięki czemu długo pozostaje czysta. Wąska rynienka stanowi również zabezpieczenie przed przypadkowym utopieniem się piskląt w misie z wodą.
Transparentny zbiornik na wodę dostarcza informacji na temat konieczności uzupełniania płynów.
Grawitacyjne uzupełnianie wody w poidle - woda jest uzupełniana samoczynnie wraz z jej ubywaniem i wypijaniem przez ptaki. Woda nie przelewa się, co zapobiega niepotrzebnym stratom wody oraz zapobiega zbędnemu zalewaniu ściółki.
Sposób uzupełniania wody oraz łatwość w czyszczeniu i dezynfekowaniu poideł.
Poidła dla kaczek i gęsi oraz indyków powinny mieć głębszą misę, tak aby umożliwić im swobodny pobór wody,
Wygodny uchwyt do przenoszenia - to atrybut zapewniający komfortową obsługę poidła przez hodowcę oraz pozwalający na jego ewentualne podwieszenie zwłaszcza w przypadku ptactwa ozdobnego.