Szczury to gryzonie, które obok myszy są najpopularniejszymi szkodnikami, które możemy spotkać w domach. Upodobały one sobie również piwnice, magazyny, garaże, składy paszy, miejsca użyteczności publicznej. Stanowią one nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, poprzez przenoszenie chorób. Każde gospodarstwo, w którym występuje problem gryzoni, bądź istnieje ryzyko, że mogą się one pojawić, powinny posiadać trutki na szczury, które wykazują działanie biobójcze w stosunku do szkodników. Obecnie trutki na szczury występują pod rożną postacią, dlatego każdy może dobrać je według własnych preferencji: od klasycznych granulek, po nowoczesne pianki.
Trutka na szczury – jak wybrać dobrą trutkę?
Trutka na szczury zazwyczaj kojarzy nam się z rozsypanym granulatem, najczęściej w kolorze różowym, który znajduje się bezpośrednio na powierzchni lub na tackach. Taka postać trutki na szczury często budzi obawy i lęk przed przypadkowym spożyciem przez zwierzęta domowe, bądź dzieci. Obecnie istnieje wiele form trutek na szczury i inne gryzonie, które przeznaczone są do umieszczania w specjalnych karmikach deratyzacyjnych, zamykanych na kluczyk oraz oznaczonych naklejką ostrzegawczą.
Formy trutki na szczury:
- trutka na szczury w granulacie,
- trutka na szczury w paście,
- trutka na szczury w kostce,
- trutka na szczury zatrute ziarno,
- trutka na szczury w piance.
Jak pozbyć się szczura?
Szczury to inteligentne stworzenia, które zazwyczaj wędrują całą grupą. Wyróżniają się one wyjątkową ostrożnością oraz większą płochliwością aniżeli myszy. Są one jednak trudniejsze do zwalczenia i wymagają użycia mocniejszych i specjalistycznych trutek. Dobra trutka na szczury powinna mieć opóźnione działanie. Szczury zdobyty pokarm w pierwszej kolejności testują na młodych osobnikach, a następnie same go spożywają. Trutka z opóźnionym działaniem pozwala na zlikwidowanie całego stada, a nie tylko najmłodszych osobników. Gdyby działanie trucizny na szczury było natychmiastowe, dorosłe szczury straciłyby zaufanie do pożywienia (trutki) i tym sposobem likwidowane byłyby tylko młode. Szczury to również bardzo czyste stworzenia, dlatego doskonal sprawdza się dla nich trutka w piance – najsilniejsza trutka na szczury, którą należy zabezpieczyć wszystkie otwory i szczeliny. Niebieska pianka z trucizną przykleja się do szczura, które chcąc oczyścić swoje futerko spożywają ją, co prowadzi do śmierci. Warto wybierać trutki na szczury z wysoką zawartością substancji czynnej np. BROMADIOLON czy Kumatetrayl, a także wzbogaconych o gorzki dodatek, który chroni dzieci i osoby postronne przed przypadkowym spożyciem.
Szczury w kurniku
Szczury są utrapieniem wielu hodowców, szczególnie kur i drobiu ozdobnego. Są to zwierzęta wszystkożerne – żywią się głównie nasionami, roślinami oraz padliną, ale w sytuacji głodu i desperacji atakują mniejsze zwierzęta – np. kury, kaczki, bażanty, perlice. Ofiarami szczurów padają w pierwszej kolejności najsłabsze w stadzie osobniki. Atak szczurów na kury można zaobserwować po tym, iż nie zabierają one ze sobą swoich ofiar – szczur na miejscu zjada wnętrzności kury, a jej resztki zostawia.
Ochrona kur przed szczurami - stosuj jednocześnie wiele metod zwalczania szczurów!
- trutka na szczury, którą koniecznie należy umieścić w specjalnych karmnikach i stacjach na trutkę, tak by nie zatruły się ptaki,
- zabezpiecz i uszczelnij wszelkiego rodzaju otwory i szczeliny, którymi szczury mogą się przedostać do wnętrza kurnika,
- zabezpiecz okna kratą zgrzewaną,
- regularnie sprzątaj kurnik.