Systemy pojenia

Poidła dzwonowe dla brojlerów

Hodowla brojlerów wiąże się z masową produkcją drobiu przeznaczoną na ubój. Celem każdego hodowcy jest jak najszybsze utuczenie ptaka, czy to kury, kaczki lub indyka, który będzie mógł opuścić fermę. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie ptakom optymalnych warunków, w których to będą mogły one rosnąć i rozwijać się.

Budując system pojenia dla brojlerów należy wybrać rodzaj poideł automatycznych, które to zostaną użyte. Na rynku można znaleźć kilka typów poideł dzwonowych. Różnią się one budową oraz wydajnością. będąc podwieszone na lince, działają na zasadzie grawitacyjnej. Problem może powstać, jeżeli chcemy napoić młode kurczaki krótko po wykluciu - ścianka poidła może okazać się zbyt wysoka. W tym celu stworzone poidło automatyczne dla brojlerów od pierwszego dnia życia.

Kurczaki Kurczaki

Poidło dla młodych brojlerów charakteryzuje się niską wysokością ścianki wynoszącą 15 mm, dzięki czemu pisklaki bez problemu mogą pobierać z niego wodę. Poidło łączy się z zasobnikiem za pomocą węża 7 mm. Poziom w poidle regulowany jest poprzez wbudowany pływak, który odpowiednio odcina i otwiera dopływ wody. Całość została wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Średnica poidła to ok. 22 cm. Parametry poidła sprawiają, że jest ono idealne dla młodych brojlerów hodowanych w systemie fermowym.

Inną propozycją automatycznych poideł dzwonowych dla młodych ptaków są poidła typu BELL. Poidła te posiadają niską ściankę misy o wysokości jedynie 15 mm, dzięki czemu pisklaki posiadają komfortowy dostęp do wody. Poidło dzwonowe dla brojlerów typu BELL nie różni się znacząco od innych modeli poideł dzwonowych. Poidło wyposażono w balast, który nadaje mu stabilność. Połączenie z systemem pojenia następuje poprzez łącznik rury z poidłem dzwonowym. Poziom napływającej wody kontrolowany jest grawitacyjnie poprzez zawór. Praktyczną rzeczą jest dodanie kratki osłonowej, która powstrzymuje kurczęta przez wchodzeniem do misy poidła i rozchlapywaniem wody.

Kolejne z poideł dla brojlerów to poidło dzwonowe UNI - Ital - również przeznaczone jest do łączenia z rurą systemową PCV za pomocą specjalnego siodełka oraz węża fi 7 mm. Dużą zaletą poidła jest w budowany balast, który nadaje mu większą stabilność, chroniąc tym samym przed rozlewaniem wody. Średnica poidła to 38 cm, dlatego też szacuje się, że na jedno poidło automatyczne dla drobiu tego typu przypadać może od 60 do 90 ptaków. Wysokość ścianki misy to 25 mm. Warto zaznaczyć, że do każdego poidła dołączono linkę do podwieszenia oraz ślizgacz do łatwej regulacji wysokości, na jakiej znajduje się poidło.

Ostatnim z polecanych poideł dzwonowych dla brojlerów jest poidło Standard. Jest to uniwersalne poidło dzwonowe, które sprawdza się nie tylko w hodowli brojlerów, ale i bażantów lub perlic. Montaż poidła następuje w identyczny sposób jak w wymienionych już poidłach dzwonowych. Poidło dzwonowe dla brojlerów Standard wyposażone zostało w balast stabilizujący. W komplecie posiada ono również linkę oraz ślizgacz. Produkt wykonany z tworzywa sztucznego, dozowanie wody następuje rzecz jasna w sposób automatyczny.

Czas na kilka słów na temat wymagań technicznych w stosunku do poideł dzwonowych. Należy pamiętać, że poidła dzwonowe przystosowane są do pracy na niskim ciśnieniu wody wynoszącym od 0,4 do 0,6 bara. Ważne jest też, aby poidła dzwonowe były czyszczone przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Komentarze