Hodowla zagrodowa

Inkubator dla początkujących - jaki inkubator do jaj wybrać?

Jesteś hodowcą drobiu i marzysz o powiększeniu swojej hodowli? Zastanawiasz się, jak wygląda proces sztucznych lęgów? Nie wiesz od czego zacząć i jaki inkubator wybrać? W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania, które nurtują pasjonatów drobiu.

Spis treści [ukryj]

  OD CZEGO ZALEŻY UDANA INKUBACJA?

  Udane sztuczne lęgi zależą w głównej mierze od dwóch czynników: jaj lęgowych oraz wylęgarki – czyli urządzenia, w którym inkubujemy jaja. Każdy hodowca, który ma ochotę spróbować inkubacji jaj w domowych warunkach musi zdać sobie sprawę, że nie z każdego jajka wykluje się pisklę. Skuteczność inkubatora do jaj waha się w granicach 80-97% przy założeniu, że wszystkie poszczególne etapy inkubacji przeprowadzone są prawidłowo z zachowaniem najwyższej staranności. Hodowca, który inkubuje jaja w wylęgarce powinien odpowiednio dbać o jaja w inkubatorze, kontrolując podstawowe parametry wylęgarki jakimi są temperatura oraz wilgotność, a także obrót jaj.

  wyklute pisklę

  JAKI INKUBATOR DO JAJ JEST NAJLEPSZY?

  Angażując środki pieniężne nie tylko w sprzęt do inkubacji, ale również w jaja lęgowe i energię elektryczną chcemy dokonać jak najlepszego wyboru wylęgarki do jaj. Nic w tym dziwnego, że każdy hodowca chce uzyskać satysfakcjonujący wynik ze sztucznej inkubacji, który przełoży się na duży procent wyklutych, zdrowych piskląt. Tylko najlepsze inkubatory do jaj dają gwarancję powodzenia i wysoki procent wylęgu

  Pierwszy inkubator na jaja do wylęgu piskląt powinien być dla hodowcy przede wszystkim prosty i zrozumiały w obsłudze. Mowa tutaj o kontroli trzech podstawowych parametrów jakimi są: temperatura, wilgotność oraz obrót jaj. Najlepszym wyborem na pierwsze lęgi jest inkubator iBator Home 60, znany również jako inkubator Cleo 5. Jest to plastikowy inkubator, który pełni jednocześnie funkcję inkubatora oraz klujnika, a więc hodowca nie musi posiadać dwóch osobnych urządzeń. Wylęgarka Cleo 5 wyposażona została w wentylator oraz grzałkę, które utrzymują odpowiednie warunki wewnątrz komory lęgowej.

  Każdy inkubator iBator Home 60 posiada konstrukcję, która pozwala przeprowadzić skuteczne lęgi. Wewnątrz inkubatora znajduje się grzałka, wentylator, kratka do klucia, a także podstawa z wyprofilowanymi kanalikami na wodę. Pokrywa inkubatora wykonana w przezroczystym kolorze, dzięki któremu hodowca widzi, co dzieję się wewnątrz wylęgarki. Każdy z modeli Cleo 5 można wyposażyć w tacę do półautomatycznego obrotu jaj różnej wielkości: kurzych, bażancich lub przepiórczych. Inkubator jest domyślnie zaprogramowany na temperaturę 37,8oC, która jest optymalna do wylęgu jaj kurzych. W przypadku lęgów innych jaj, temperaturę można w łatwy sposób zmienić.

  inkubator home 60 bez wyświetlacza

  DOMOWA WYLĘGARNIA DO JAJ INKUBATOR HOME 60

  Inkubator iBator Home 60 jest podstawową, bazową wersją inkubatora. Jest to wylęgarka, która nie posiada wyświetlacza, tacy półautomatycznej oraz pojemnika do dolewania wody. Model ten sprawdza się dla hodowców, którzy chcą samodzielnie obracać jaja oraz uzupełniać wodę wewnątrz komory. Inkubator pozwala pomieścić ok. 60 jaj kurzych. Posiada domyślnie ustawioną temperaturę na poziomie 37,8oC.

  INKUBATOR DO JAJEK CLEO5 Z WYŚWIETLACZEM – NAJLEPSZY INKUBATOR IBATOR HOME 60

  inkubator cleo 5 z wyświetlaczem

  Inkubator iBator Home60, który nazywamy również inkubator Cleo 5 jest najlepszym wyborem na pierwsze lęgi. Jest to rekomendowany przez nas inkubator, który jest łatwy w obsłudze i daje duże zadowolenie z lęgów.

   Ta wylęgarka do jaj posiada:
  • wyświetlacz temperatury i wilgotności, który pozwala kontrolować najważniejsze parametry inkubacji,
  • tacę do półautomatycznego obrotu jaj, która sprawia, że jednym ruchem ręki wszystkie jaja zmieniają swoje położenie,
  • pojemnik na wodę na zewnątrz, która pozwala na łatwe jej uzupełnienie wewnątrz komory lęgowej, bez potrzeby otwierania pokrywy inkubatora.

  Wymienione wyżej funkcjonalności zapewniają hodowcy przede wszystkim wygodne lęgi. Musi on jednak pamiętać o uzupełnianiu wody, obrocie jaj oraz kontrolowaniu parametrów.

  inkubator IBATOR automatyczny

  INKUBATOR DO JAJ HOME60 Z TACĄ AUTOMATYCZNĄ

  Inkubator automatyczny do jaj jest rekomendowanym wyborem, dla osób, które nie chcą pamiętać o regularnym obrocie jaj. W automatycznej wylęgarce jaja cały czas rotują i zmieniają swoje położenie. Inkubator ten nie posiada jednak wyświetlacza temperatury i wilgotności, dlatego warto doposażyć go w termohigrometr lub higrometr do inkubatora oraz termometr do inkubatora.

  INKUBATOR BOROTTO – WYLĘGARKA Z MOŻLIWOŚCIĄ PODŁĄCZENIA POMPY WILGOTNOŚCI

  Wielu hodowców przeprowadzających lęgi po raz pierwszy już od samego początku oczekuje bardziej zaawansowanych urządzeń do inkubacji jaj. Dobrym wyborem będą inkubatory marki Borotto, które mają wiele funkcjonalności. Podobnie jak inkubatory iBator Home 60 występują one w różnych wersjach: półautomat, automat, a także różna pojemność jaj inkubatora.

  inkubator borotto z pompą wilgotności
   Do najważniejszych udogodnień inkubatorów Borotto należą:
  • możliwość podłączenia pompy wilgotności i ustawienia zadanej wilgotności, jaka ma panować wewnątrz komory,
  • możliwość inkubacji różnych gatunków jaj jednocześnie, ze względu na uniwersalną tacę z różnymi rozmiarami koszyczków na jajka,
  • możliwość łatwej zmiany temperatury wewnątrz komory lęgowej, dzięki przyciskom + i – znajdujących się na obudowie.

  PODSUMOWANIE

  Pierwsza sztuczna inkubacja jaj dla hodowcy jest dużym wyzwaniem połączonym z ekscytacją. Ważne jest, by odpowiednio się do niej przygotować, wybierając dobre jaja oraz zakupując sprzęt, który pozwoli osiągnąć jak najlepsze efekty z inkubacji. Rekomendowany przez nas najlepszy inkubator do jaj, to wylęgarka Cleo 5 z wyświetlaczem, która jest prosta w obsłudze, funkcjonalna oraz pozwala uzyskać bardzo dobre wyniki w postaci zdrowych piskląt. Ważne jest, by wybierać inkubatory europejskiej produkcji, które posiadają dostęp do części zamiennych w przypadku awarii czy uszkodzenia oryginalnych komponentów. Takim właśnie inkubatorem jest inkubator iBator Home 60, który polecamy na pierwsze sztuczne lęgi.

  Komentarze