Wszoły u kur potocznie nazywane przez hodowców wszami kurzymi, stanowią powszechny problem wśród hodowców drobiu, wymagając skutecznych działań w celu ochrony zdrowia i dobrostanu ptaków. W tym obszernym przewodniku przyjrzymy się szczegółowo wszom kurzym, rozpoczynając od ich budowy i cyklu życiowego, a kończąc na zróżnicowanych metodach zwalczania tego uciążliwego pasożyta.
Wszoły, znane także jako Mallophaga, to bezskrzydłe owady pasożytnicze, przystosowane są do pasożytniczego trybu życia. Bytują one na skórze i sierści zwierząt zarówno na ptakach, jak i na ssakach. Wszy kurze nie pasożytują na człowieku. Pasożyty te najczęściej spotykane są przez hodowców drobiu, ponieważ owady te upodobały sobie w szczególności drób. Dość często wszoły nazywane są piórojadami i sierściojadami.
Długość ich ciała waha się od 0,35 do 10 mm, są grzbietowo-brzusznie spłaszczone, wydłużone lub owalne i pokryte włoskami oskórkowymi. Posiadają one dość dużą i szeroką głowę, małe oczy i aparat gębowy, którym pobierają kęsy piór, naskórka i płynów ustrojowych. Odnóża wszoł zakończone są jednym lub dwoma pazurkami, które służą do podtrzymywania się na żywicielu. Warto pamiętać, że dorosłe pasożyty są szare, żółte lub czarne.
Wszy pasożytują na ptakach, żywiąc się piórami, komórkami naskórka i krwią. Cykl życiowy wszoła obejmuje stadium jaja (gnidy), nimfy i osobniki dorosłe. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, wszoły mogą znacząco wpływać na zdrowie ptaków i ogólną wydajność hodowli drobiu.