Zwalczanie szkodników

Kuna w domu - sposoby walki z kuną

Jeśli masz problem z kunami w tym artykule dowiesz się, w jaki sposób możesz go rozwiązać. Kuny to bardzo przebiegłe stworzenia, które są utrapieniem dla wielu osób. Uprzykrzają życie osobom prywatnym w budynkach mieszkalnych, a także hodowcom dziesiątkując ptaki czy inne małe zwierzęta hodowlane. Kuna domowa upodobała sobie również samochody, w których chętnie przegryza kable. Szkody wyrządzone przez kuny są bardzo poważne i kosztowne, a także niebezpieczne. Warto zatem zwalczać kuny, gdy tylko spostrzeżemy się, że ten problem dotyczy również nas.

Spis treści [ukryj]

    Czy mam kunę?

    kuna na dachu

    To pierwsze pytanie, które zadajemy sobie podejrzewając małego, niechcianego drapieżnika w naszym otoczeniu. Jak zatem sprawdzić czy mamy kunę na poddaszu? W pierwszej kolejności należy poszukać śladów kuny. Kuny to bardzo zwinne stworzenia, które w głównej mierze wspinają się po ścianie budynku i rynnach, niszcząc elewację i rury spustowe. Szkodniki te zostawiają po sobie ślady tj. odchody kuny oraz mocz kuny, które są dość specyficzne. Warto również wokół budynku rozsypać mąkę czy inną białą substancję pylistą, na której będziemy mogli zaobserwować odciski łapek kuny. Do obserwacji kuny na budynku doskonale sprawdza się monitoring, który pozwala dokładnie zobaczyć którędy kuna wchodzi na poddasze.

    Odchody kuny - czyli sposób na rozpoznanie kuny w domu

    Kupy kuny są najłatwiejszym sposobem do określenia, czy to właśnie z tym szkodnikiem przyszło nam się zmierzyć. Te drobne ssaki często traktują nasze domy jak swoje osobiste toalety, pozostawiając odchody w różnych zakamarkach. Ich zapach może być nieprzyjemny i trudny do usunięcia, a same odchody kuny mogą przyciągać więcej kun lub innych szkodników. Odchody kuny zazwyczaj są podobne do odchodów innych małych ssaków, ale znacząco różnią się od odchodów myszy czy szczurów, które poza kuną zamieszkać na naszym poddaszu. Mają one długość do kilku cm, a więc są znacząco większe aniżeli odchody gryzoni.

    odchody kuny

    Czego boi się kuna?

    Gdy zorientujemy się, że problem kun dotyczy również nas, zastanawiamy się: jak odstraszyć kunę? Samo stwierdzenie: „odstraszenie kuny” wskazuje zniechęcenie kuny, tak by nie była zainteresowana naszym budynkiem. Dlatego wszelkiego rodzaju odstraszacze, których boi się kuna doskonale sprawdzają się w momencie, gdy kuna jeszcze u nas nie zamieszkała. Dla kuny, która jest już na dachu odstraszacze zapachowe na kuny, czy elektroniczne prawdopodobnie się nie sprawdzą. Nie należy jednak z nich rezygnować chcąc m.in. ochronić samochód przed kunami. Kuny boją się głośnych i nagłych dźwięków, dlatego są najaktywniejsze w nocy. Nie znoszą również intensywnych zapachów cytryny, pieprzu, lawendy i mięty. Naturalny wróg kuny – czyli pies lub kot również potrafią skutecznie zniechęcić kuny.

    Kuna na poddaszu

    Odstraszacze dla kun

      Dla osób, które obawiają się że mogą mieć kuny warto zastosować odstraszacze:
    • Odstraszacze ultradźwiękowe na kuny - jest to najskuteczniejszy odstraszacz kun, który emituje nieprzyjemne dla kuny dźwięki, dzięki czemu szkodniki omijają budynek, w którym znajduje się głośnik na kuny.
    • Odstraszacze zapachowe na kuny- jest to najczęściej spray na kuny lub koncentrat na kuny, który skomponowany został na bazie wyciągów z cytrusów, mięty, tymianku, pieprzu oraz potu ludzkiego, przeznaczony do opryskania m.in. rynien na budynku.
    • Odstraszacze naturalne na kuny- zazwyczaj jest to sierść psa na kuny marki Kunagone, który jest naturalnym wrogiem kuny.

    Jak złapać kunę?

    kuna na dachu

    Jednym ze sposób na pozbycie się kuny jest złapanie jej w pułapkę żywochwytną na kuny. Ważne jest, by łapka na kuny spełniała określone parametry, tak by kuna chętnie weszła do środka.

      Do najważniejszych z nich należą:
    • Konstrukcja przelotowa pułapki,
    • Długość pułapki wynosząca ok. 100 cm,
    • Otwór wejściowy pułapki o wymiarach 20 x 20 cm i większy,
    • Wewnątrz pułapki miejsce na przynętę na kunę,
    • Odpowiedni rozmiar oczek, tak by kuna nie wydostała się przez otwory z pułapki,
    • Odpowiednio gruby drut, z którego wykonana została pułapka, tak by kuna go nie przegryzła.
    Przykładem dobrze skonstruowanej pułapki jest pułapka na kuny Strong, która sprawdza się również do odławiania tchórzy, łasek, szczurów i innych drapieżników. Korzystając z pułapki do chwytania kuny należy pamiętać, by przenosić ją w rękawicach, tak by zwierzę nie wyczuło zapachu człowieka.

    Jaka przynęta na kuny?

    Dobra pułapka na kuny jest połową sukcesu w jej schwytaniu. Druga część należy do przynęty, dzięki której kuna chętnie wejdzie do wnętrza łapki. Kuny najchętniej łapią się na jajko, wędzoną makrelę, surowe mięso, kocią karmę. Ważne jest, by te zapachy były jak najbardziej naturalne – dla przykładu znacznie lepiej sprawdzi się jajko prosto z kurnika, czy obtoczone w ziemi, aniżeli jajko wyjęte prosto z lodówki.

    Czy kunę można otruć?

    Kuna jest zwierzęciem pod okresową ochroną, dlatego nie można jej truć. Nie można stosować trutki na kuny, ponieważ jest to niezgodne z prawem.

    Pastuch na kunę

    Ochrona domu przed kunami pozwoli uniknąć strat wyrządzanych przez szkodniki. Najskuteczniejsza bariera na kuny to pastuch elektryczny na kuny . Montaż ogrodzenia elektrycznego na kuny na budynku pozwala na odcięcie kunom dostępu do dachu.

      Istnieją trzy rodzaje montażu pastucha na kuny:
    • Pastuch na kuny montowany w pasie podrynnowym – jest to najskuteczniejsze zabezpieczenie przed kunami, które może być stosowane przez cały rok, niezależnie od pogody,
    • Pastuch na kuny montowany na ścianie budynku – jest to rozwiązanie, które stosuje się w przypadku braku możliwości pastucha w pasie podrynnowym,
    • Pastuch montowany w rynnie dachowej – jest to rozwiązanie, które stosuje się tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy mamy pewność, że kuna na dach przedostaje się z innego budynku lub drzewa, wykonując skok na dach.

    Podsumowanie

    Kuny w dzisiejszych czasach są dużym problemem zarówno na terenach wiejskich, jak i miejskich. Znacznie łatwiej i taniej jest zapobiegać inwazji kun, aniżeli walczyć z obecnymi już kunami, które wyrządzają bardzo kosztowne szkody, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto stosować odstraszacze na kuny, dzięki którym szkodniki te będą omijały nasze domy. Jeśli kuna już się pojawi skutecznie można ją odłowić korzystać ze specjalnej pułapki na kuny. Dla kuny na dachu jedynym pewnym zabezpieczeniem jest pastuch elektryczny, dzięki któremu kuna wyniesie się z naszego budynku.

    Komentarze