Problem kun domowych coraz częściej dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych. W okresie jesienno-zimowym zwierzęta te szukają ciepłego schronienia, z kolei wiosną miejsca, gdzie na świat mogą przyjść młode. Ich obecność w budynku mieszkalnym można odczuwać zatem niemalże przez cały rok. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają na odstraszenie lub zlikwidowanie obecności kun. Decydując się na "walkę z kunami" należy w pierwszej kolejności określić jakich narzędzi potrzebujemy: zapobiegawczych czy eliminujących.
Odstraszanie kun
Warto zaznaczyć, że metody do zniechęcania kun są skuteczne tylko wtedy, gdy zwierzę nie zadomowiło się jeszcze w budynku. Tego typu narzędzia dzielą się na odstraszacze dźwiękowe oraz zniechęcacze zapachowe. Głośniki, z których rozchodzą się zniechęcające kunę dźwięki, montuje się najczęściej w narożnikach budynku. Odstraszaczem zapachowym z kolei należy spryskać rynny, chodniki, ogrodzenia, czy inne miejsca, którymi może przemieszczać się kuna. Jeśli wiemy, że kuna grasuje pod podbitką, metody prewencyjne nie sprawdzą się, dlatego należy zastosować skuteczne metody likwidujące obecność kun.
Zwalczanie kun z budynków mieszkalnych
Pozbycie się kun z poddasza, strychu czy podbitki możliwe jest dzięki zabezpieczeniu budynku pastuchem elektrycznym. Jest to sprawdzony i bezpieczny sposób do walki z kunami. Jednak, by był jak najbardziej skuteczny należy wybrać rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb, które zostanie prawidłowo zamontowane. Rozróżnia się pastuchy na kuny montowane w rynnach, w pasie podrynnowym oraz w ścianie budynku.
Skąd wiedzieć, jaki typ montażu będzie odpowiedni?
By wybrać odpowiedni zestaw pastucha na kuny należy zorientować się, którędy zwierzę przedostaje się do budynku. Sprawa ułatwiona jest wtedy, gdy dom posiada monitoring, który dokładnie wskaże ścieżki przebiegu zwierzęcia. Gdy nie ma jednak kamer, kuna przedostając się do naszego budynku pozostawia po sobie wiele śladów, które wskazują właścicielowi jej sposób poruszania się.
Montaż pastucha na kuny w rynnach dachowych
Dla kun, które skaczą z drzew, drewutni, garaży, czy innych miejsc należy zastosować pastuch montowany w rynnach dachowych. Taki sposób mocowania izolatorów z linkami przewodzącymi impulsy elektryczny zapobiega poruszaniu się kun w rynnach dachowych.
Montaż pastucha na kuny w pasie podrynnowym
Kuny najczęściej wspinają się po ścianie budynku, dlatego montując pastuch w pasie pod rynną odcina się jej możliwość wejścia pod podbitkę, a także w rynnę. Ważne jest, by budynek zabezpieczyć z każdej strony, tak by zwierzę nie próbowało znaleźć "luki" w pastuchu na kuny. Jest to najłatwiejszy, najwygodniejszy i najczęściej wybierany sposób montażu. W znaczniej większości pas podrynnowy wykonany jest z drewna obitego blachą, dlatego wkręcenie izolatorów do prowadzenia linki nie jest problematyczne.
Montaż pastucha na kuny w ścianie budynku
W sytuacjach, gdy nie ma możliwości umieszczenia pastucha w pasie podrynnowym należy zamocować go w ścianie budynku. Dla budynków ocieplonych należy wybrać izolatory z ze specjalnym kołkiem spiralnym, dla budynków nieocieplonych izolatory z kołkiem rozporowym. Pastuch na kuny mocowany w ścianie jest bardzo skutecznym rozwiązaniem, które blokuje kunie dalszą drogę podczas wspinaczki.
Jak poprawnie zamontować pastuch na kuny?
Kluczem do prawidłowego montażu pastucha na kuny jest dobór odpowiedniej liczby elementów niezbędnych do jego stworzenia. Konfiguracja komponentów ogrodzenia elektrycznego przeciwko kunom odbywa się na podstawie nadesłanych zdjęć oraz wymiarów budynku, a także informacji o ilości rynien spustowych. Montaż pastucha na kuny związany jest z pracą na wysokości dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnych ekip montażowych.
Koszt pastucha na kuny
Cena zestawu do zabezpieczenia budynku przeciwko kunom zależna jest od wielu czynników. Koszt pastucha na kuny waha się w granicach 500-2000 zł a na jego wysokość wpływa:
- długość ogrodzenia,
- liczba rynien spustowych,
- konstrukcja budynku (ilość narożników zewnętrznych i wewnętrznych),
- moc elektryzatora generującego impulsy,
- jakość wykorzystanych materiałów (stal nierdzewna, stal ocynkowana),
Zachęcamy do kontaktu. Chętne dobierzemy dla Państwa odpowiednie rozwiązanie zabezpieczające budynek przed kunami. Świadczymy również usługi montażu pastucha na kuna przez nasze wyspecjalizowane ekipy monterskie.