Zwalczanie szkodników

Komarów będzie jeszcze więcej. Sprawdzone triki przeciw komarom.

Komary to bardzo uciążliwe insekty, które od lat uprzykrzają życie ludzi. Ich ugryzienia często powodują ból i swędzenie, a także wywołują reakcje alergiczne w postaci widocznych bąbli. W nocy ich nieustanne brzęczenie skutecznie zaburza sen, a także wywołuje frustrację mieszkańców. Komary, szczególnie latem, są na tyle uciążliwe, że nie pozwalają na spokojne prace w ogrodzie czy zjedzenie kiełbaski przy ognisku. Ostatnimi czasy w Polsce pojawiła się panika związana z podejrzeniem występowania komarów egzotycznych, a konkretniej komarów tygrysich, które są nosicielami groźnych chorób. Wiele osób zastanawia się również, czy są kary za zabicie komarów? W artykule rozwiejemy wątpliwości na temat komarów, a także podpowiemy skuteczne metody na komary, które pomogą przetrwać nam czas ich największej aktywności.

Spis treści [ukryj]

  Co to jest komar, czyli z czym tak naprawdę mamy problem?

  Komary, to znane na całym świecie owady z rodziny muchówek, które nie cieszą się zbytnim uwielbieniem, ze względu na ich natrętny sposób bytowania. W Polsce, problemem przewodnim owadów komarowatych nie są przenoszone przez komary choroby, ale właśnie ich naturalne natręctwo, które nam wszystkim na pewno kiedyś mocno dało się we znaki czy, to podczas wypełniana zwykłych obowiązków domowych czy podczas spędzania weekendowego letniego wieczoru nad jeziorem przy ognisku w czasie długich rozmów ze znajomymi. Komary przez swoją irytującą osobowość bardzo często narażają się innym gatunkom, przez co, ich naturalnie krótkie, bo tylko 10 dniowe w przypadku samców i średnio 49 dniowe w przypadku samic życie może stawać się jeszcze krótsze. Wiemy, że komary są irytujące i w zależności od płci ich długość życia jest zróżnicowana, ale skąd właściwie biorą się natrętne owady? Komary wykluwają się z jajeczek składanych przez samice w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Komary najbardziej lubią dużą wilgoć w połączeniu z temperaturą większą niż 25 stopni, więc wszelkiego rodzaju ulewy, podtopienia i powodzie, a także zwykłe zbiorniki wodne, rzeki, jeziora i stawy w okresie letnim stają się dla komarów świetnym miejscem do bytowania i rozmnażania. Samice składają jaja komarów np. w kałużach i może być ich nawet do kilku tysięcy. Poza długością życia, komary ze względu na płeć różnią się również pokarmem, który spożywają, kiedy samcom wystarczy nektar z różnego rodzaju kwiatów, samice do składania jaj potrzebują krwi określonych gatunków zwierząt stałocieplnych i niektórych owadów.

  Gatunki komarów – czy komar tygrysi występuje w Polsce?

  Komary, to niestety bardzo zróżnicowany typ owadów i w zależności od miejsca na świecie rozróżnia się 40 rodzajów i około 3,5 tysiąca ich gatunków przez, co ich wygląd, natarczywość, zachowanie i wielkość są również mocno zróżnicowane. W Polsce rozróżnia się około 50 gatunków komarów z czego 36 żywi się ludzką krwią, a najpopularniejszymi rozpoznawalnymi gatunkami komarów w naszym kraju są:

  • Komar brzęczący
  • Komar leśny
  • Komar widliszek

  W naszym kraju bardzo szybko w ostatnim czasie zyskiwał złą sławę i popularność gatunek nazywany, ze względu na jego ubarwienie w białe paski jako komar tygrysi, który pochodzi z południowo wschodniej Azji, a w Europie najbardziej upodobał sobie kraje o ciepłym klimacie, takie jak Włochy, Hiszpania czy Francja. Komar tygrysi różni się od polskich gatunków komarów tym, że poza natrętnością i powodowaniem irytacji u ludzi, przenosi również groźne wirusowe choroby, które zaobserwowano w wyżej wymienionych państwach. Ale spokojnie! Pomimo plotek, że komar tygrysi dotarł również do Polski, nie ma i nie było wcześniej, żadnego oficjalnego potwierdzenia, że ten groźny gatunek pojawił się w obrębie naszego kraju, ani nie stwierdzono żadnych przypadków zachorowań na choroby, które komar tygrysi mógł przenieść.

  komar tygrysi

  Jakie choroby przenoszą komary?

  Komary przenoszą wiele chorób, które mogą mieć istotny wpływ na zachwianie stanu ludzkiego zdrowia, a nawet mogą prowadzić do śmierci. Należałoby zacząć od sposobu, w jaki komary przenoszą choroby. Kiedy zwierzę, którego krew pije komar jest chore lub zakażone, choroba może wraz z wypitą krwią przenieść się na komara, który znajdując następną ofiarę przekaże ją dalej np. człowiekowi. Choroby, które przenoszą komary na całym świecie to:

  • Malaria
  • Chikungunya
  • Zakażenie wirusem Zika
  • Żółta febra
  • Denga
  • Gorączka zachodniego Nilu
  • Japońskie zapalenie mózgu

  Na szczęście większości z wymienionych chorób nie musimy się obawiać mieszkając w Polsce, ponieważ szansa, że komar zarazi się którąś z nich jest bardzo niewielka, a nawet jeśli, by mu się to udało, to wirusy i bakterie powiązane z tymi chorobami w większości przypadków jak np. Malaria, nie są w stanie rozwijać się w polskim klimacie i warunkach atmosferycznych. Z tego względu komary w Polsce zwykle są niegroźne, a jedyne czego można się obawiać to wstrząs anafilaktyczny, który występuje niezwykle rzadko. Poza przenoszeniem chorób, człowiek może być zwyczajnie uczulony na komary, co po ukąszeniu skutkuje swędzeniem miejsca, w którym się to stało, ale może to również skutkować pojawieniem się nabrzmiałego pęcherza. W zależności od stopnia uczulenia ludzki organizm różnie reaguje na ukąszenie, ale nie jest ono groźne dla ludzkiego życia, po ukąszeniu mogą się pojawić objawy tradycyjnej alergii, takie jak przemęczenie, katar, zatkane zatoki lub kaszel.

  Ile grozi za zabicie komara? Czy musimy obawiać się grzywny za zabicie komara?

  Jednym z przejawów irytacji i podenerwowania jest instynktowna chęć pozbycia się natrętnego obiektu, w tym przypadku komara. Ciekawą sprawą jest to, że zwykle myślimy o zabiciu go, co w obrębie polskiego prawa może być interpretowane jako niedozwolona czynność. Pomimo, że prawo polskie reguluje kwestie związane z niedozwolonym zabójstwem zwierzęcia i moglibyśmy pomyśleć, że komary nie są wyjątkiem, to po zagłębieniu się w treści ustaw możemy stwierdzić, że nie regulują one żadnych zachowań wobec komarów. Przepisy nie ustalają również żadnych kar za zabicie komara. Więc nie biorąc przykładu z naszego zachodniego sąsiada, gdzie karane jest np. zabicie osy, można śmiało stwierdzić, że w Polsce za zabicie komara nie grozi żadna kara.

  Sposoby na komary w domu – sprawdzone triki na natrętne owady.

  środki na komary

  Skoro przyjrzeliśmy się już komarom jako zwierzętom i wiemy, jakie zagrożenia ze sobą niosą, a także czego powinniśmy lub nie powinniśmy się obawiać, to najwyższy czas przejść do najbardziej nurtującego pytania – Jak uchronić nasze mieszkanie lub dom przed plagą latających insektów? Do zapobiegania pojawianiu się komarów w naszych pomieszczeniach użytku codziennego możemy wykorzystać dobrze znane, sprawdzone rozwiązania, takie jak moskitiery na drzwi balkonowe czy siatki na okna, są one zawsze podstawowym elementem do ochrony przed komarami. Do podstawowych narzędzi na komary możemy również zaliczać oczywisty wybór jakim jest zwykła klapka na muchy. Jeśli nie mamy możliwości zamontowania siatek na drzwi i okna, albo chcemy zastosować bardziej wyrafinowane rozwiązania, to z pomocą mogą nam przyjść lampy owadobójcze, które działają rażąco na owady. Jeśli nie mamy miejsca na komarzyce i lampę owadobójczą, a moskitier i siatek nie da się u nas zamontować, to przychodzi nam z pomocą odstraszacz komarów elektryczny, który nie jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia, a skutecznie zapobiega przybywaniu nowych komarów, a także niweluje te, które już jakiś czas przebywały w naszym domu.

  Czego nie lubią komary – Czyli domowe sposoby na pozbycie się owadów

  Poza metodami walki z komarami, którymi zajmowaliśmy się wcześniej istnieją również inne sprawdzone sposoby na komary w naszym domu. Jeśli jesteśmy zwolennikami roślin, to w tym wypadku na pewno z komarami pomogą nam takie jak: kocimiętka, bazylia, pelargonia, mięta, cebula, komarzyca, pelargonia lub liście pomidora, które charakteryzują się silnym zapachem, którego nie lubią komary. Przeciw komarom możemy również stosować rośliny takie jak macierzanka lub drzewo orzecha włoskiego. Kolejnym sposobem na pozbycie się komarów jest stosowanie olejków eterycznych zamiast silnych perfum. W ramach ochrony naszego ciała przed komarami podczas np. wieczornych spacerów powinniśmy również stosować opryski odstraszające komary, które rozpylamy wokół ciała. Warto wybierać takie, które mają wysokie stężenie substancji odstraszającej, a ich zapach nie jest duszący dla człowieka np. Bros na komary i kleszcze 50% deet.

  Oprysk na komary – czyli co zrobić żeby komary nie gryzły?

  Ostatnim sposobem zwalczania komarów i zapobiegania ich przybywaniu jest stosowanie oprysków na komary, które dzielą się na chemiczne oraz ekologiczne. Preparaty chemiczne, zawierają substancje czynne, które zabijają lub szybko wypędzają komary, dzięki czemu cechują się najwyższą skutecznością. Warto stosować również utrwalacz oprysku, np. Manofag, który sprawia, że oprysk na komary utrzymuje się dłużej na powierzchni, a także dociera dalej. Preparaty chemiczne, których możemy używać do zwalczania plagi komarów, to:

  • Cipexen
  • Permex 22 E
  • Deadyna

  Natomiast środki ekologiczne na komary, naturalne z reguły, mają za zadanie przepędzanie brzęczących insektów oraz stopowanie ich przybywania, co nie ujmuje im skuteczności. Ekologiczne środki na komary, to:

  • Pożegnanie z komarem
  • Aquatain AMF

  Jako poradę płynącą z naszego doświadczenia zalecamy Aquatain AMF do oczek wodnych i stawów, który zapobiega rozmnażaniu się komarów, gdyż są to idealne środowiska do wykluwania i rozwijania się komarów.

  opryski na komary
  Komentarze