Ćma bukszpanowa (Cydalima Perspectalis) zwana również ćmą azjatycką to bardzo inwazyjny i trudny do zwalczenia szkodnik roślin. Żeruje głównie na bukszpanach z rodzaju drobnolistnych i zimozielonych, doprowadzając do całkowitej degradacji i zamierania roślin ozdobnych. Agrofag stanowi ogromne zagrożenie zarówno dla bukszpanów w przydomowych ogrodach, na tarasach i balkonach oraz plantacji bukszpanów w parkach, ogrodach publicznych, czy szkółkach roślin ozdobnych. Najczęstszym skutkiem żerowania ćmy bukszpanowej jest destrukcja krajobrazu. Żarłoczne larwy i gąsienice potrafią w krótkim czasie ograbić bukszpany z liści i młodych pędów, przekształcając je z pięknych krzewów ozdobnych w gołe, uschnięte i przerażające krzaki. Szkody potrafią być na tyle duże, że roślina nie jest w stanie się zregenerować. W tym celu należy podjąć szereg działań mających na celu monitorowanie obecności szkodników oraz szybkie i skuteczne zwalczanie ćmy bukszpanowej.

Ćma bukszpanowa – pochodzenie, wygląd i cykl rozwojowy

Ćma bukszpanowa wywodzi się z Azji (Japonia, Chiny, Korea i azjatycka część Rosji), a pierwsze przypadki obecności szkodników w Europie odnotowano w 2007 roku. Z racji na inwazyjne stadium rozwojowe szkodnik szybko się rozprzestrzenił w całej Europie, przy czym pierwsze przypadki w Polsce rozpoznano w 2012 roku. Od tamtego czasu sukcesywnie się rozprzestrzenia, stanowiąc poważny i trudny do opanowania problem w uprawie bukszpanów. Do niedawna nie posiadała żadnych wrogów naturalnych, aczkolwiek obserwuje się udział dziko żyjących ptaków w stopniowym zwalczaniu larw i gąsienic ćmy bukszpanowej. Dorosłe osobniki ćmy bukszpanowej potrafią emigrować na dalsze odległości w celu poszukiwania roślin żywicielskich , dlatego szkodnik jest trudny do opanowania i oporny w zwalczaniu. Tylko sukcesywne monitorowanie obecności ćmy bukszpanowej oraz szybka reakcja może pomóc w uratowaniu bukszpanów w sytuacji wystąpienia szkodników. Chory bukszpan, dotknięty ćmą bukszpanową może się zregenerować, jednak jest to zależne od stopnia porażenia. Ogrodnicy i miłośnicy ogrodów są przerażeni skalą strat jakie niesie ze sobą ten szkodnik, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jego obecność w ogrodzie.

Skutki żerowania ćmy bukszpanowej

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Szkodnik bukszpanu należy do grupy motyli. Dorosła postać ćmy ma skrzydła długości około 4 cm w kolorze biało-szarym, z wyraźnie zaznaczonymi prążkami wzdłuż brzegów. Te mozaikowate po rozłożeniu skrzydła są typowe dla gatunku motyli, przy czym w spoczynku pozostają tylko brunatne i układają się płasko wzdłuż tułowia owada. Charakteryzuje się dużym stadium rozwojowym, a rocznie rozwijają się 2-3 pokolenia szkodników. Zasięg lotu motyli wynosi od 5-10 km, dlatego m.in. jest tak inwazyjnym i zagrażającym agrofagiem. Na dalsze odległości rozprzestrzenia się już wraz z zakupionym czy przesadzanym bukszpanem. Larwy ćmy bukszpanowej wylęgają się z jaj, które samice składają na liściach bukszpanu. Gąsienice są owłosione, mają czarną głowę i zielony kolor tułowia w czarne plamki i charakterystyczne linie, przy czym wraz ze wzrostem ciemnieją. Osiągają długość ciała 35-44 mm. Od samego początku są bardzo żarłoczne i żerują na młodych liściach i pędach bukszpanu, wytwarzając przy tym obfitą przędzę. Dojrzałe gąsienice przybierają postać poczwarki osadzonej na liściach lub gałęziach bukszpanu, by po kilku tygodniach zmienić się w motyla. Cykl rozpocznie się na nowo, gdy samica złoży jaja. Formą zimującą są gąsienice, w stadium larwalnym, ukryte przed chłodem i śniegiem w kokonach z przędzy w dolnych partiach krzewów bukszpanu. Wczesną wiosną, gdy zrobi się ciepło gąsienice wyjdą ze swoich kryjówek rozpoczynając swój gwałtowny żer.

żerująca ćma na bukszpanie Żerująca ćma na bukszpanie

Cykl rozwojowy ćmy bukszpanowej

Duża rozrodczość oraz wiele cykli rozwojowych w jednym sezonie wegetacyjnym są głównym powodem inwazyjności ćmy bukszpanowej. W przypadku tego groźnego szkodnika wyróżnia się 4 etapowy cykl rozwojowy. W stadium larwalnym jest niemalże niewykrywalna, co wpływa na opóźnioną reakcję i podjęcie stosownych środków zapobiegawczych. Pierwszym widocznym dla oka objawem żerowania ćmy bukszpanowej będą uschnięte liście, rozpięta przędza oraz gąsienice siejące spustoszenie.

  • Jaja - samice składają jasnożółte jaja z charakterystyczną czarną kropką na spodniej części liści bukszpanów. Jaja trudno zauważyć, gdyż są niewielkich rozmiarów (ok 1 mm), najczęściej gromadzone w grupie 10-30 sztuk. Wokół jaj, pod spodnią blaszka liścia często można zauważyć lepki śluz, który pozwala na ich przyklejenie do rośliny żywicielskiej. W ciągu całego życia samica może złożyć 190-790 jaj.
  • Larwa- z jaj wylęgają się młode gąsienice, które początkowo tkają przędzę a następnie zaczynają się poruszać i gwałtownie żerować na młodych liściach i pędach bukszpanów. Czas trwania tego stadium wynosi od 17 do 85 dni i jest ściśle związany z temperatura otoczenia.
  • Poczwarka - ma długość 25-30 mm, początkowo jest zielona, a potem ciemnieje i staje się coraz bardziej brązowa. Stadium poczwarki trwa z reguły ok 3 tygodni. Poczwarek ostatniego pokolenia jest formą zimującą.
  • Dorosły motyl - z poczwarki wylęga się dorosły motyl, który żywi się nektarem różnych kwiatów. Jego jedynym zadaniem jest złożenie kolejnych jaj i zapoczątkowanie kolejnej populacji szkodników.
Cykl życia ćmy bukszpanowej

Ćma na bukszpanie – objawy żerowania?

Gąsienice ćmy bukszpanowej żerują na liściach i pędach roślin. Często ukryte są wewnątrz krzewu czy żywopłotu, dlatego już wczesną wiosną należy raz na 1-2 tygodnie przeglądać gałęzie bukszpanu, gdyż tam składane są jaja. Szkodliwość owadów jest ogromna. Typowymi objawami żerowania ćmy bukszpanowej będą: usychający bukszpan Usychający bukszpan

  • Nienaturalne przebarwienia i plamy na liściach
  • Uszkodzone, uschnięte liście oraz suche gałązki bukszpanu,
  • Obecność zielonych gąsienic żerujących na roślinach,
  • Podejrzana lepka pajęczyna (przędza) powlekająca gałęzie i liście bukszpanów,
  • Aktywne nad bukszpanami motyle w godzinach nocnych

Jak postępować, gdy zauważymy gąsienice na bukszpanie?

W przypadku stwierdzenia obecności gąsienic ćmy bukszpanowej, niezwłocznie należy rozpocząć codzienną lustrację bukszpanów oraz otrząsanie krzewów w celu eliminacji jaj i larw. Przy małym nasileniu pożeraczy bukszpanów pomocne będzie rozłożenie pod krzewem folii budowlanej i ręczne wybieranie gąsienic oraz spalenie owadów i uschniętych gałęzi. W małych ogrodach sporadycznie można również wypłukiwać gąsienice strumieniem wody z węża ogrodowego. Bukszpany można przeczesywać przy użyciu grabi, co pomoże w wyzbyciu się gąsienic. Należy przy tym zachować uwagę, aby nie uszkodzić liści i gałęzi krzewów. Popularne i pomocne będą z pewnością domowe sposoby zwalczania tych szkodników, o których piszemy poniżej. Duże uprawy bukszpanu ozdobnego w parkach i można zabezpieczyć poprzez zastosowanie profesjonalnych preparatów do zwalczania ćmy bukszpanowej.

Domowe sposoby na ćmę bukszpanową

Istnieje wiele domowych sposobów na ochronę bukszpanu przed inwazją azjatyckich szkodników. Jednym z popularniejszych jest oprysk z octu na ćmę bukszpanową, sporządzony z wody i octu jabłkowego w proporcji 1l/100 ml. Soda oczyszczona na ćmę bukszpanową również umożliwi przygotowanie oprysku. W butelce z atomizerem należy zmieszać wodę z 1 łyżeczką sody oczyszczonej, dodając 1 łyżkę płynu do mycia naczyń, który unieruchomi gąsienice. Woda z mydłem w płynie to kolejna recepta pomocna w zwalczaniu szkodników. Przygotowując oprysk należy dodać 10 ml mydła w płynie na każdy litr wody i dokładnie spryskać roztworem rośliny. Czosnek doskonale wspiera dobrostan rośliny oraz skutecznie zwalcza choroby i szkodniki. Przygotowując oprysk należy dodać 5 ząbków czosnku na każdy 1 litr wody i pozostawić do naciągnięcia, a następnie dokładnie spryskać bukszpany, ze szczególnym uwzględnieniem wnętrza krzewów, gdzie gromadzą się gąsienice. Można oczywiście mieszać wszystkie wyżej wymienione składniki w przeliczeniu na 1 litr wody i nanosić na porażone bukszpany w formie oprysku dolistnego. Aby zachować skuteczność oprysku ważne jest systematyczne jego stosowanie co 7-10 dni w okresie od kwietnia do października, czyli przez cały sezon wegetacyjny.

Bukszpan zniszczony przez ćmę Bukszpan zniszczony przez ćmę

Jak zapobiegać atakom ćmy bukszpanowej

Wczesne wykrycie szkodników i podjęcie konkretnych działań może zapobiec rozprzestrzenianiu się tych żarłocznych owadów i oszczędzi bukszpan przed całkowitą destrukcją i ogołoceniem z liści. Zapobieganie atakom ćmy bukszpanowej jest bardzo istotnym elementem profilaktyki. Zwalczanie ćmy bukszpanowej wiąże się z zastosowaniem środków ochrony roślin, bądź preparatów ekologicznych, które pozwolą na eliminację owadów. Oprysk na ćmę bukszpanową najlepiej nanosić przy użyciu opryskiwaczy ciśnieniowych z długą lancą, która pozwoli dotrzeć do najgłębszych części bukszpanu, gdzie gromadzą się szkodniki roślin. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą uchronić rośliny przed inwazją szkodników.

  • Regularne monitorowanie stanu bukszpanów już od wczesnej wiosny, pod kątem obecności gąsienic oraz charakterystycznej dla nich przędzy i pozostawianych odchodów,
  • Naturalni wrogowie – ćma bukszpanowo jest stosunkowo nowym szkodnikiem w Polsce i początkowo nie miała naturalnych szkodników. Obecnie obserwuje się, że wróble, zięby, mazurki, sikorki bogatki przyczynią się do ograniczenia populacji gąsienic. Warto więc zamontować budki lęgowe i zadbać o obecność tych dziko żyjących ptaków w ogrodach czy parkach. Z ptactwa domowego ćmę bukszpanową ograniczą kury, żywiąc się gąsienicami.
  • Pułapki feromonowe - umożliwiają wyłapywanie samców ćmy bukszpanowej. Pułapka na ćmę bukszpanową jest doskonałym sposobem monitorowania obecności szkodników, a dzięki feromonom wabiącym samce, ogranicza możliwość zapłodnienia samic i znoszenia jaj, czyli skutecznie przerywa cykl rozwojowy ćmy azjatyckiej.
  • Oprysk na ćmę bukszpanową to profesjonalne preparaty chemiczne i mikrobiologiczne, które będą skutecznym i najszybszym sposobem na pozbycie się tych szkodników. Należą do nich popularne i rekomendowane środki do zwalczania ćmy bukszpanowej jak Mospilan 20SP czy Lepinox Plus.
  • Przy dużym nasileniu obowiązkowo należy zniszczyć porażone krzewy bukszpanu poprzez ich spalenie. Nie wolno takich krzewów przeznaczać na kompost.

Jak widać z powyższego artykułu, bukszpan będący piękną rośliną ozdobną jest bardzo narażony na szkodliwe działanie ćmy bukszpanowej. Agrofag jest niezwykle inwazyjny i sieje postrach wśród miłośników pięknych ogrodów oraz zarządców terenów zielonych w parkach, publicznych ogrodach czy terenach rekreacyjnych, gdzie bukszpany stanowią dużą część pięknego krajobrazu. Monitorowanie obecności ćmy bukszpanowej, systematyczna kontrola roślin oraz środki zapobiegawcze w postaci oprysków są kluczowym rozwiązaniem w ochronie uprawy bukszpanów.