Kategoria poświęcona najpopularniejszym i najskuteczniejszym preparatom wykorzystywanym do skutecznego zwalczania ćmy bukszpanowej, szkodnika który żywi się liśćmi i młodymi pędami bukszpanów. Ten groźny i bardzo inwazyjny owad żerując na krzewach bukszpanu doprowadza do oszpecenia roślin ozdobnych a nawet do ich zamierania. Ćma bukszpanowa charakteryzuje się dużym stadium rozwoju, ma zdolność zimowania w stadium larwalnym i jest ciężki do opanowania. Ważne jest aby w porę wychwycić jego obecność w ogrodzie i podjąć działania mające na celu ochronę bukszpanów i całkowitą eliminację szkodników. Skutecznym sposobem na zwalczanie ćmy bukszpanowej jest monitoring i profilaktyka poprzez zastosowanie odpowiednich pułapek feromonowych, środków mikrobiologicznych, chemicznych lub ekologicznych. Porażony bukszpan może się zregenerować, pod warunkiem, że w porę zastosowano środki interwencyjne. Brak reakcji na obecność ćmy bukszpanowej będzie miał dramatyczny skutek w postaci całkiem ogłodzonych i uschniętych roślin ozdobnych oraz dalszą inwestację szkodników.
Ćma bukszpanowa – poważne zagrożenie dla uprawy bukszpanu
Ćma bukszpanowa jest stosunkowo nowym i trudnym do opanowania szkodnikiem roślin ozdobnych. Należy do gatunku motyli, co oznacza, że jej cykl rozwojowy przebiega etapowo. Samice znoszą jaja, z których rodzą się larwy gąsienic żerujących na bukszpanach. Gąsienice po osiągnięciu dojrzałości przemieniają się w poczwarkę, z której w odpowiednim momencie wyfrunie motyl ćmy azjatyckiej i rozpocznie nowy cykl rozwojowy, prowadząc do zwiększenia populacji żarłocznych szkodników To właśnie larwy i gąsienice na bukszpanie w inwazyjny sposób stopniowo pożerają te piękne krzewy ozdobne. W efekcie dochodzi do znacznego uszczerbku na wyglądzie bukszpanów, a nawet do zamierania całych roślin. W historii znane są przypadki, gdzie ćma na bukszpanie doszczętnie zniszczyła całe żywopłoty z bukszpanów w parkach, ogrodach publicznych czy prywatnych ogrodach działkowych. Ten niezwykle inwazyjny owad stanowi ogromne zagrożenie dla uprawy bukszpanu i sieje postrach wśród działkowców, ogrodników oraz zarządców zieleni publicznej, gdzie bukszpan stanowi dużą część krajobrazu zieleni.
Jak rozpoznać ćmę na bukszpanie?
Ćma azjatycka dość często jest zauważalna dopiero wtedy, gdy można rozpoznać pierwsze oznaki jej żerowania. Chory bukszpan, który został zaatakowany przez żarłoczne larwy i gąsienice stopniowo usycha i traci liście. Charakterystyczna jest pajęczyna na bukszpanie, miejscami gęsta, powstała z wytwarzanej przez szkodniki przędzy. Zauważalne są również odchody szkodników, pozostawione podczas żerowania. Zielone gąsienice w czarne prążki i plamki na tułowiu, które gromadzą się na gałęziach i liściach bukszpanu są dowodem obecności ćmy bukszpanowej. To właśnie one żywią się liśćmi i młodymi pędami bukszpanu, ogołacając rośliny i pozbawiając je własnego uroku. Ćma azjatycka jest aktywna od kwietnia do października. W godzinach wieczornych można zauważyć motyle wyfruwające z krzewów bukszpanu. Stanowią one dorosłą postać szkodnika (samce i samice), które rozmnażając się szukają kolejnych roślin żywicielskich.
Pułapki feromonowe
Jednym ze skutecznych sposobów monitorowania obecności owadów jest pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową. Działa w oparciu o feromony żeńskie, a ej celem jest odławianie samców i ograniczenie rozmnażania szkodników bukszpanu. W ten sposób samiczki mają mniej partnerów, co sukcesywnie ogranicza ich rozwój. Jeżeli pułapka feromonowa wyłapie choćby jednego szkodnika, stanowi to ważny sygnał do rozpoczęcia regularnego monitorowania stanu bukszpanów i zastosowania środków prewencyjnych.
Czego nie lubi ćma bukszpanowa?
Owad z rodziny motyli jest agrofagiem, który niedawno został rozpoznany, jest dość odporny na stosowane środki zapobiegawcze i trudny do eliminacji. W celu zwalczania larw i gąsienic można zastosować ocet na ćmę bukszpanową, oczywiście po wcześniejszym rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1 część octu i 10 części wody. Tak przygotowany roztwór wykorzystujemy do opryskiwania bukszpanów. Woda z mydłem w płynie oraz soda oczyszczona dodane do wody, to popularne domowe sposoby na ćmę bukszpanową. Płyn do naczyń na ćmę bukszpanową może stanowić dodatek do każdego naturalnego oprysku. Jego właściwości będą unieruchamiały szkodniki, ograniczając możliwość dalszego zjadania bukszpanu, prowadząc do zamierania larw i gąsienic. Tego typu zabiegi należy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, co pozwoli na osiągnięcie efektu w postaci zabezpieczenia roślin ozdobnych.
Opryski na ćmę bukszpanową
Opisane wyżej środki na ćmę bukszpanową sprawdzą się jako preparat prewencyjny lub przy małej inwestacji szkodników. Bukszpan jest dość popularną rośliną ozdobną, a ćma azjatycka ma dość dużą zdolność emigracji w celu poszukiwania roślin żywicielskich. Szkodnik spędza sen z powiek wielu działkowcom, ogrodnikom i zarządcą terenów zielonych, ponieważ przy dużej intensywności szkodników, uszkodzenia roślin i dewastacja krajobrazu również może być ogromna. W celu ochrony bukszpanów oraz po rozpoznaniu pierwszych szkodników należałoby rozpocząć niezwłoczne zabiegi mające na celu zwalczanie ćmy bukszpanowej. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów naturalnych oraz profesjonalnych środków ochrony roślin wykorzystywanych do zwalczania tej żarłocznej gąsienicy. Preparaty chemiczne do zwalczania ćmy bukszpanowej to środki zawierające najczęściej substancję czynną acetamipyryd w składzie. Nanoszone w formie oprysków, działają żołądkowo i kontaktowo, doprowadzając do zamierania szkodników.
Mospilan 20 SP
Mospilan 20 SP to bardzo skuteczny preparat wykorzystywany do zwalczania ćmy bukszpanowej. Zawiera acetamipyryd, który działa na układ nerwowy szkodników ssących i gryzących, jak larwy i gąsienice ćmy bukszpanowej. Preparat w formie koncentratu przeznaczony dla użytkowników profesjonalnych, pozwoli na przygotowanie oprysku, który szybko pomoże opanować inwazję pożeraczy bukszpanów. Skuteczny również wobec innych pasożytów roślin, jak mszyce, opuchlaki, kwieciak maliniak, owocówka jabłkóweczka i wiele innych. Szerokie spektrum działania sprawia, że preparat jest chętnie stosowany przez ogrodników i sadowników w zabezpieczaniu upraw przed szkodnikami roślin.
Zwalczanie ćmy bukszpanowej
Preparat mikrobiologiczny Lepinox Plus to innowacyjny preparat na ćmę bukszpanową, który zawiera naturalnie występującą na roślinach oraz w glebie bakterię Bacillus thuringiensis. Bakteria ta wytwarza krystaliczne białka, a ich aktywacja następuje w przewodzie pokarmowym gąsienic. Preparat nanoszony jest w formie oprysku i działa kontaktowo oraz żołądkowo na szkodniki. Ćma Limit 2,5g Agrecol to również skuteczny preparat mikrobiologiczny polecany na niezwykle odporną ćmę bukszpanową. Swoją wysoką skuteczność zawdzięcza szczepom bakterii Bacillus, które rozwijając się w przewodzie pokarmowym owadów przyczyniają się do ograniczenia ich żerowania, a następnie zamierania gąsienic.
Preparaty chemiczne do zwalczania ćmy bukszpanowej to środki nanoszone w formie oprysku, dzięki którym możemy zadbać o dobrostan roślin i zapewnić ochronę przed szkodliwością różnorodnych owadów żerujących na roślinach ozdobnych. Jako zamiennik dla Mospilanu możemy polecić Polysect 005SL Ultra, który skutecznie zwalcza jaja i larwy dorosłych osobników ograniczając żerowanie ćmy bukszpanowej, mszycy, tarczników, wełnowców, gąsienic motyli oraz przędziorków. Środek Substral Kompleksowa Ochrona wykazuje właściwości grzybobójcze oraz insektobójcze. Dzięki podwójnej ochronie może doskonale wspierać dobrostan roślin ozdobnych i zabezpieczać je przed szkodliwym działaniem mszyc oraz larw i gąsienic ssących.