Zwalczanie szkodników Hodowla zagrodowa

JASTRZĘBIE ZNÓW ZAATAKUJĄ. JAK UCHRONIĆ KURY?

Hodowla kur to pasja, która przynosi wiele radości, ale również wiąże się z wyzwaniami dotyczącymi zdrowia i dobrostanu ptaków. Na ptaki czyha wiele zagrożeń, z których początkujący hodowcy nie zawsze zdają sprawę. Zrozumienie niebezpieczeństw, na które narażony jest drób i odpowiednie dbanie o hodowle pozwala cieszyć się towarzystwem ptaków, jajkami i mięsem, jednocześnie zapewniając kurom zdrowe i szczęśliwe życie. Przed czym zatem hodowcy muszą chronić kury? Okazuje się, że dużym problem w hodowli drobiu są ataki ptaków drapieżnych, a mianowicie ataki jastrzębia na kury na wybiegu. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na pozbycie się jastrzębia i całkowite uchronienie kur.

Spis treści [ukryj]

  Drapieżniki, czyli co atakuje i zabija kury?

  Hodowla drobiu jest narażona na ataki różnych drapieżników, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo i zdrowie ptaków. Największe zagrożenie dla kur stanowią lisy, kuny, tchórze, a także szczury. Są to drapieżniki naziemne, które polują na powierzchni. Najczęściej atakują w nocy, kiedy czujność hodowcy jest uśpiona. Małe drapieżniki przedostają się do kurników nawet przez niewielkie szczeliny, z kolei lis skłonny jest się podkopać, a nawet podważyć i otworzyć drzwi. W celu ochrony drobiu przed drapieżnikami niezwykle ważne jest stosowanie zabezpieczeń, które pomogą uniknąć ataków na ptaki.

  kury na wybiegu jedzą z karmidła

  Co porywa kury? Czyli słów kilka o atakach jastrzębi!

  Jastrzębie są jednymi z najczęstszych ptaków drapieżnych atakujących kury, zwłaszcza te przebywające na wolnym wybiegu. Są one niezwykle szybkie i precyzyjne w swoich atakach, co sprawia, że stanowią poważne zagrożenie dla hodowli drobiu. Jastrzębie najczęściej atakują w ciągu dnia, wtedy gdy mają najlepszą widoczność i mogą skutecznie polować. Szczyt aktywności drapieżników przypada na godziny poranne oraz późne popołudnie, kiedy kury są najbardziej aktywne na zewnątrz. Ptaki drapieżne atakują z powietrza, wykorzystując swoje znakomite zdolności do szybkiego pikowania na niczego nie spodziewające się ofiary. Ich technika łowiecka polega na nagłym uderzeniu, które często kończy się natychmiastowym złapaniem i uniesieniem kury do bezpiecznego miejsca, gdzie drapieżnik będzie mógł spożyć zdobycz bez przeszkód. Jastrząb potrafi atakować codziennie i wynosić po jednej kurce, tak by nasycać swój głód. Jest on dużym utrapieniem hodowców drobiu, którego ciężko odpędzić od stada. Jeśli jastrząb odnajdzie „dobrą stołówkę” w postaci wybiegu z kurami, będzie często do niej wracał.

  Czym odstraszyć jastrzębie?

  Niestety, nie istnieje sprawdzony i skuteczny odstraszacz jastrzębi, który zagwarantowałby całkowitą ochronę kur. Jednakże, hodowcy mogą podjąć kilka działań, które mogą zmniejszyć ryzyko ataków tych ptaków drapieżnych .

  • Pospolity strach na wróble, imitujący postać człowieka, może pomóc w odstraszaniu jastrzębi. Choć efektywność tej metody bywa różna, może ona czasowo zniechęcić drapieżniki do zbliżania się do wybiegu,
  • Atrapa sowy, które są naturalnymi wrogami jastrzębi, należy umieścić je w pobliżu wybiegów. Ważne jest, aby regularnie zmieniać położenie atrapy, aby ptaki nie przyzwyczaiły się do jej obecności i nie zorientowały się, że jest sztuczna.
  • Kogut, który pełni w stadzie nie tylko funkcję reprodukcyjną, ale również ostrzega stado przed niebezpieczeństwami. Jego czujność i alarmowe gdakanie mogą pomóc w ostrzeganiu kur przed nadchodzącym zagrożeniem i skłonić je do ukrycia się.
  woliera zabezpieczona siatką na ptaki

  Jak zabezpieczyć wybieg dla kur przed jastrzębiem?

  Siatka na wolierę to najskuteczniejsza i sprawdzona metoda ochrony wybiegu z kurami przed atakami jastrzębi. Ta forma zabezpieczenia jest szeroko stosowana przez hodowców drobiu, zapewniając ptakom bezpieczeństwo na otwartym terenie. Siatka skutecznie uniemożliwia jastrzębiom polowanie na kury. Montaż takiej siatki nad wybiegami czy wolierą, tworzy fizyczną barierę, której drapieżnik nie jest w stanie pokonać, zapewniając ptakom hodowlanym pełne bezpieczeństwo. Siatka jest na tyle mocna i wytrzymała, że jastrząb nie jest w stanie jej rozerwać. Wielkość oczek siatki nie pozwala nawet najmniejszemu jastrzębiowi dostać się do wnętrza woliery. Szeroki wybór wielkości oczek, a także cięcie siatki na wymiar sprawia, że każdy hodowca siatkę polietylenową może dostosować do własnych potrzeb.

  siatka na wolierę pleciona

  Zalety siatki plecionej z nici polietylenowych:

  • Skuteczna ochrona – jastrzębie nie mają możliwości upolowania kury z wybiegu czy woliery,
  • Wysoka wytrzymałość – siatka jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, a także na niekorzystne warunki atmosferyczne, jej wytrzymałość określana jest nawet na kilkanaście lat.
  • Uniwersalność – siatkę plecioną można dostosować do wymiarów wybiegu i woliery, ze względu na możliwość wyboru szerokości siatki oraz ucięcie siatki na wymiar,
  • Różne rozmiary oczek– siatki polietylenowe posiadają oczka od 1,5 cm do 10 cm, co pozwala na dopasowanie ich do specyficznych potrzeb hodowli. Mniejsze oczka zapewniają dodatkową ochronę przed mniejszymi drapieżnikami i ptakami, które mogą próbować dostać się do woliery i spożywać paszę przeznczoną dla kur. Większe oczka z kolei zapobiegają zaleganiu śniegu w okresie zimowym.
  • Łatwy montaż – siatka bez problemu może być samodzielnie zamontowana przez hodowcę. Kluczowe jest odpowiednie napięcie siatki i zabezpieczenie jej krawędzi, aby nie powstały żadne otwory, przez które jastrzębie mogłyby się przedostać do wnętrza wybiegu.

  Jak złapać jastrzębia?

  Złapanie jastrzębia możliwe jest dzięki wykorzystaniu specjalistycznej pułapki z boksem na żywą przynętę . Drapieżniki te najczęściej łapią na kurę lub gołębia. Pułapka na jastrzębia jest w pełni humanitarna i nie krzywdzi, ani nie zabija drapieżnika. Aktywuje się w momencie poruszenia obręczy, poprzez zaciśnięcie sidła i skutecznie więzi drapieżnika. Jastrzębie to ptaki, które są chronione przez prawo w Polsce, gdzie są objęte ochroną gatunkową. W związku z tym łapanie, krzywdzenie i zabijanie tych ptaków jest nielegalne i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Pułapki na jastrzębie mogą być stosowane tylko zgodnie z przepisami o ochronie środowiska i ochronie gatunkowej zwierząt.

  Komentarze