Oferta części zamiennym do systemów poideł dzwonowych. Klienci znajdą tu wszelkiego rodzaju części i zamienniki do wszystkich oferowanych przez nas poideł dzwonowych. Poidła dzwonowe tak jak każdy inny system w kurniku musi być serwisowany by działał długo i bezawaryjnie. Podczas codziennej pracy na fermie drobiu dochodzi do uszkodzeń mechanicznych i normalnego czasowego zużycia pewnych elementów, począwszy od zaworków, sprężynek skończywszy na uszczelkach. Ważne jest posiadanie pakietu podstawowych części aby szybko i sprawnie przeprowadzić ewentualną naprawę.
Zawory do poideł dzwonowych
Każdy hodowany drób potrzebują innych parametrów pojenia. Poidła dla kur różnią się od poideł dla gęsi, indyków czy kaczek nie tylko wyglądem ale i wydatkiem wody. Zapotrzebowanie na wodę i jej zapewnienie to podstawa działania systemu pojenia w kurniku. Zawór poidła pełni bardzo ważną funkcję, każdy element składowy jest dokładnie dobrany. Ważne są tutaj twardości i wytrzymałość każdego elementu. Warto w codziennej obsłudze hodowli posiadać zapasowy zawór by móc go szybko wymienić.
Jak wyregulować poidło dzwonowe?
Poziom wody w poidle dzwonowym reguluje zawór uruchamiany grawitacyjnie. Otwarcie zaworu powoduje nalewanie się wody do miski poidła. Więcej wody w rynience to większa masa. Pod własnym ciężarem (czyli dzwonu i zawartej w nim wody) zawór zamyka się lub otwiera. Zdaniem hodowcy jest jedynie wyregulowanie czułości zaworu poprzez dokręcenie lub odkręcenie śruby regulacyjnej. Należy zwrócić uwagę na utrzymanie poidła w czystości wszelkie zanieczyszczenia – gruby osad mogą zwiększać wagę całego poidła.
Schemat zaworu poidła dzwonowego z balastem
Zawór poidła dzwonowego z balastem to rozbudowany mechanizm, który na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany. W rzeczywistości łatwo wyodrębnić w nim kilka podstawowych części składowych. Na poniższym schemacie rozpisane zostały wszystkie części zamienne i podzespoły:
Uszczelki, sprężynki i inne części zapasowe poidła
Kompletny zawór poidła składa się z kilku podzespołów. Bardzo ważną funkcję pełnią odpowiednie sprężynki i uszczelki. Poza kształtem ważna jest twardość i materiał z którego są zrobione. Elementy metalowe produkowane są ze stali kwasowej, a uszczelki to odpowiednio dobrane mieszanki gumy i silikonu. Wszelkich napraw w obrębie zaworu poidła sugerujemy dokonywać w warunkach warsztatowych. Czyli na kurniku wymieniamy najlepiej cały zawór na zapasowy, a zdemontowany element naprawiamy poza obiektem inwentarskim w dobrych warunkach oświetlania i z dostępem do odpowiednich narzędzi. Gdzie spokojnie możemy się przyjrzeć