Wentylacja w obiektach inwentarskich Wyposażenie budynków inwentarskich

System wentylacyjny w budynkach inwentarskich

Aby proces produkcji zwierzęcej przebiegał efektywnie w budynku inwentarskim musi być zachowany odpowiedni mikroklimat dostosowany do jej rodzaju, m.in. zbyt wysoka temperatura w oborze może wpłynąć na zmniejszenie produkcji mleka u krów. System wentylacyjny oprócz wymiany powietrza i usunięcia szkodliwych oparów produkowanych przez zwierzęta w budynku inwentarskim (amoniak, dwutlenek węgla), służy jeszcze do zachowania odpowiedniej temperatury wewnątrz. Każdy system wentylacyjny w budynku inwentarskim składa się z wentylatorów oraz wlotów powietrza.

Spis treści [ukryj]

    Wloty powietrza Fermo-Air

    Umieszcza się równomiernie na jednej ścianie budynku inwentarskiego. Wloty maksymalizują przepływ świeżego powietrza w obiekcie - to właśnie przez wloty powietrza dostaje się do wnętrza kurnika czy obory. Do wlotów można dobrać kierownicę, która pozwoli regulować otwór wlotowy i tym samym ukierunkować przepływ powietrza.

    System wentylacyjny w kurniku można podzielić na:

    • grawitacyjny - działanie na zasadzie różnicy temperatury powietrza w i na zewnątrz obiektu i wynikającej z tego różnicy ciśnień powodującej ruch powietrza w budynku. W takim wypadku budynek musi być wyposażony w prawidłowo działające otwory nawiewne i wyciągowe
    • mechaniczny - obecne najpopularniejszy typ systemu wentylacyjnego obiektów inwentarskich, w których cyrkulacja powietrza jest wymuszona poprzez zastosowane wentylatory kominowe bądź wentylatory ścienne

    Wentylatory ścienne oraz kominowe MULTIFAN

    Wybór wentylatorów ściennych czy kominowych zależy głównie od wymiaru i kształtu budynku. Przy wysokich, kopułowych obiektach najlepiej sprawdza się wentylacja kominowa. Wówczas w specjalnym kominie umieszcza się wentylator by wymusić cyrkulację powietrza w kurniku. Zaleca się, aby kominy wentylacyjne do systemu wentylacji montowane były naprzemiennie po jednej i po drugiej strony kalenicy. Wentylatory ścienne Multifan montowane są natomiast równomiernie na jednej, dłuższej ścianie budynku inwentarskiego przeciwlegle do wlotów powietrza.

    Wentylatory Multifan oprócz strony montażowej różnią się wydajnością. Tutaj głównym wyznacznikiem doboru odpowiedniego wentylatora jest rozmiar budynku inwentarskiego oraz wielkość obsady. Poniższa tabela prezentuje zestawienie wentylatorów ściennych oraz kominowych z uwzględnieniem ich wydajności na metr sześcienny obiektu.

    Typ wentylatora Model Wydajność (przy 0 Pa) Cena brutto
    Wentylator Multifan kominowy fi 50 cm P4E50 8300 m³/h 1 193,10 zł
    Kominowy wentylator Multifan fi 63 cm P6E63 12020 m³/h 1 512,90 zł
    Multifan wentylator kominowy fi 82 cm P6E82 16000 m³/h 1 783,50 zł
    Wentylator ścienny Multifan fi 35 cm V4E35 3530 m³/h 1 002,45 zł
    Ścienny wentylator Multifan fi 45 cm V4E45 6400 m³/h 1 230,00 zł
    Wentylator ścienny fi 50 cm - Multifan V4E50 8300 m³/h 1 414,50 zł
    Wentylator ścienny Multifan fi 63 cm V6E63 12020 m³/h 1 820,40 zł
    Ścienny wentylator Multifan fi 92 cm V6E92 18300 m³/h 2 152,50 zł

    Wykonanie wentylatorów MULTIFAN

    Z racji, iż wentylatory umieszczone są w budynku inwentarskim, gdzie występuje bardzo agresywne środowisko, m.in. wysokie stężenie amoniaku czy siarkowodoru ich konstrukcja musi być wytrzymała i odporna. Z tego względu wentylatory Multifan wykonane zostały jedynie z najwyższej jakości materiałów - tworzywo ABS, nylon i polipropylen - które nie ulegają nawet najcięższym warunkom panującym w obiekcie. Co więcej wentylatory MULTIFAN są zdolne do pracy przy wysokich temperaturach sięgających nawet 150°C.

    Wentylatory szczytowe i mieszacze powietrza MULTIFAN

    Bardzo istotne jest umieszczenie w obiekcie inwentarskim wentylatorów szczytowych - prewencyjnych, których zadaniem jest bardzo szybkie obniżenie temperatury oraz cykliczne "przewiewanie" budynku. Z reguły wentylatory szczytowe umieszczane są we frontowej ścianie budynku, a po ich przeciwległej stronie montuje się żaluzje. Takie umiejscowienie umożliwia wymuszoną cyrkulację powietrza. Mieszacze powietrza mają dużo wyższą wydajność niż wentylatory ścienne czy kominowe, dlatego w sredniej wielkości obiekcie inwentarskim umieszcza się od 2 do 4 wentylatorów szczytowych. Wszystkie wentylatory Multifan można indywidualnie zarządzać poprzez podłączenie do sterownika mikroklimatu w kurniku czy chlewni.

    Komentarze