Prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja w budynku inwentarskim odgrywa niezwykle ważną rolę, wpływającą na dobrostan utrzymywanych zwierząt. Jej stosowanie ma na celu zapobieganie pojawienia się oraz przenoszenia chorób, bakterii i wirusów. Dezynfekcję klasyczną przy pomocy oprysku takimi środkami jak Virkon S, Biosolve czy Natusan przeprowadza się po wyprowadzeniu zwierząt z obiektu. Preparaty do suchej dezynfekcji są doskonałym uzupełnieniem dekontaminacji wykonywanej poprzez zamgławianie. To co wyróżnia środki do suchej dezynfekcji spośród innych dezynfektantów to możliwość ich stosowania w obecności zwierząt, w dowolnym momencie produkcyjnym.

Spis treści [ukryj]

  Sucha dezynfekcja

  Na rynku dostępnych jest wiele posypek dezynfekujących np. Dezosan Wigor, Sandezia. Preparaty do suchego odkażania obiektów opierają się w głównej mierze na substancji aktywnej chloraminie-T. Jej kontakt z wilgocią powoduje powstanie podchlorynu sodu, który skutecznie zwalcza drobnoustroje występujące na ściółce, nie powodując przy tym podrażnień tkanek zwierząt. Wybrane środki do suchej dezynfekcji np. Sandezia wzbogacone są o wyciągi z roślin, które wykazują działanie inhalacyjne dla zwierząt, a także zapewniają przyjemny zapach w obiekcie. Jedną z największych zalet proszków dezynfekujących jest możliwość stosowania w obecności zwierząt, bez konieczności ich wyprowadzania czy przepędzenia w inne miejsce. W trakcie trwania cyklu produkcyjnego należy dbać o odpowiedni poziom higieny poprzez rozsypywanie środka dezynfekującego w proszku. Przeprowadzony zabieg odkażający na ściółce pozwala na bieżąco redukować drobnoustroje, które mogą powodować groźne dla zdrowia choroby.

  Skuteczna likwidacja bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów

  Posypki dezynfekujące w kontakcie z wilgocią wydzielają podchloryn, na który wrażliwe są bakterie i wirusy. Pozwala to zapobiec zakażeniom, powodującym choroby takie jak kokcydioza, biegunki, infekcje dróg oddechowych, zapalenia wymion, czy innym bakteryjnym i wirusowym schorzeniom. Niezwykle istotne jest stosowanie suchej dezynfekcji w stajniach oraz na padokach, co chroni przed zapaleniami kopyt koni. Środki do suchego odkażania osuszają ściółkę, zapobiegając przekształceniu się mocznika w amoniak, który wydziela szkodliwe gazy. Regularne rozsypywanie proszków redukuje także stężenie odorów w budynkach inwentarskich. Posypki dezynfekujące wykazują toksyczne działanie również na larwy much i innych owadów. Pozwala to znacznie ograniczyć ich ilość w obiektach ze zwierzętami. Regularne przeprowadzanie suchej dezynfekcji w towarzystwie lamp owadobójczych czy lepów może wyeliminować konieczność stosowania insektycydów.

  Przeprowadzanie suchej dezynfekcji

  Odkażanie powierzchni w kurnikach, chlewniach, oborach, króliczarniach znacznie zwiększa odporność zwierząt. Osiągają one większe przyrosty wagowe, lepiej wykorzystują paszę. Skrócony zostaje również okres tuczu oraz moment odsadzenia młodych od matki. Dezynfekcja sypkim proszkiem nie jest procesem skomplikowanym. Wystarczy odpowiednią ilość rozsypać na powierzchni. Preparaty dezynfekujące sprawdzają się we wszystkich typach podłóg, ściółek, rusztów, posadzek czy gniazd. Większość z preparatów stosować można do odkażania środków transportu zwierząt, czy produkcji pasz. Największe znaczenie w skuteczności suchej dezynfekcji ma regularność przeprowadzanego procesu. Przy pierwszym odkażaniu powierzchni, należy przeprowadzać dezynfekcję codziennie przez 3 dni, a następnie cyklicznie co 7 dni. Mimo, że środki do suchej dezynfekcji są bezpieczne dla ludzi oraz dla zwierząt, należy zachować ostrożność podczas ich stosowania. Nie zaleca się przekraczać zalecanych przez producentów dawek proszku do dezynfekcji, które wynoszą ok. 40-100 g/m2. Podczas odkażania budynku należy zaopatrzyć się w rękawice jednorazowe, okulary ochronne oraz maseczkę na twarz.

  Polecane produkty do suchej dezynfekcji: