Każdego lata, kiedy wiśnie i czereśnie dojrzewają, sadownicy stają w obliczu poważnego wyzwania: jak ochronić swoje owoce przed atakami szpaków? Szpaki chętnie zjadają soczyste owoce, wyrządzając znaczne szkody w plonach, co prowadzi do strat finansowych i frustracji u sadowników. Te małe, czarne i energiczne ptaki potrafią stać się koszmarem dla tych, którzy utrzymują się z uprawy owoców. Wiśnie i czereśnie, ze względu na swoją soczystość i intensywny smak, stanowią doskonały posiłek dla szpaków. Kiedy dojrzewają, stają się łakomym kąskiem dla szpaków, które chętnie się nimi zajadają. To właśnie wtedy sadownicy najbardziej obawiają się ataków tych ptaków, które mogą spowodować znaczne straty w plonach. Problem zjadania owoców przez szpaki dotyka zarówno duże sady, gdzie straty finansowe mogą być bardzo znaczące, ale także małych, przydomowych sadowników, których pasja i praca często zostają zniweczone przez szpaki. Warto zatem znaleźć sposób na szpaki, który pomoże skutecznie je odstraszyć.

Spis treści [ukryj]

  Jak wyglądają szpaki?

  Szpaki to niewielkie ptaki, które wielkością przypominają wróbla. Cechuje je krótki ogon oraz spiczasty dziób. Co ciekawe - upierzenie szpaków zmienia się w zależności od pory roku. Jesienią i zimą, kiedy są w fazie spoczynku ich czarne upierzenie nakropione jest białymi i jasnopłowymi kropkami i kreskami. W okresie godowym pióra posiadają brązowe wykończenia, a całe upierzenie mieni się w zielono-fioletowym metalicznym kolorze. Szpaki mają czerwone nogi i żółte dzioby. Są to bardzo szybkie ptaki, które potrafią osiągnąć prędkość aż do 80 km/h. Szpaka w locie bardzo łatwo rozpoznać – jest czarny i posiada szpiczaste, trójkątne skrzydła.

  szpak na drzewie

  Co jedzą szpaki?

  Pożywienie szpaków, podobnie jak ich upierzenie, różni się w zależności od pory roku. W czasie lęgów oraz wczesną jesienią szpaki pokarm znajdują w ziemi i na jej powierzchni, jedząc owady, larwy, gąsienice, a także małe ślimaki. Latem szpaki uwielbiają miękkie owoce, do których zaliczają się wiśnie i czereśnie, a także owoce czarnego bzu. Szpaki łączą się w rodziny, gdzie żerują w większych grupach, co prowadzi do wielkich start. Wystarczy dłuższa chwila i nieobecność sadownika, by szpaki splądrowały całe drzewo wiśni czy czereśni.

  Jak odstraszyć szpaki? Czyli czego boją się szpaki?

  Walka sadowników ze szpakami pozostaje nieustannym wyzwaniem. Są to ptaki bardzo inteligentne, które bardzo szybko przyzwyczajają się do straszaków, dlatego by pozbyć się szpaków należy stosować różne strategie odstraszania ptaków. Szpaki to dość płochliwe ptaki, które boją się głośnych i intensywnych dźwięków. W sadach często możemy usłyszeć muzykę puszczoną z radia, czy petardy hukowe, które mają za zadanie odstraszyć szpaki. Niestety te metody często są zawodne, bo ptaki doskonale je znają. Skutecznym odstraszaczem na szpaki są specjalne odstraszacze elektroniczne na ptaki . Ultradźwięki, które wydostają się z głośników są nieprzyjemne dla ptaków, dlatego unikają one zabezpieczonych miejsc. Warto w sadach stosować również tradycyjne odstraszacze szpaków do których należą m.in. odblaskowe taśmy, płyty CD, dziecięce wiatraczki, czy reklamówki foliowe które należy rozwiesić na gałązkach drzew.

  Straszak na szpaki - sprawdzone metody.

  sokół w locie odstraszacz szpaków

  Szpaki, podobnie jak inne małe ptaki obawiają się swoich wrogów, do których należą większe ptaki drapieżne. Dlatego doskonałym sposobem na odstraszenie szpaków jest atrapa sokoła. By zrobić skuteczny straszak na szpaki wystarczy na wysokim drzewie, czy drewnianym paliku w sadzie, powiesić sztucznego sokoła, który będzie poruszał się wraz z podmuchami wiatru. Szpaki obawiają się drapieżników – jest to ich naturalne zachowanie, dlatego będą unikać miejsca, w którym mogłyby zginąć.

  Siatka na czereśnie i wiśnie – zapobiegaj i ciesz się owocami!

  siatka na czereśnie

  Siatka na szpaki to prosty, a zarazem skuteczny sposób ochrony wiśni i czereśni przed szpakami. Dotyczy to zarówno dużych sadowników, jak i przydomowych drzewek owocowych. Jest to rodzaj delikatnej siatki, którą rozciąga się nad drzewami owocowymi, chroniąc owoce przed dostępem ptaków. Siatka na ptaki jest wykonana z materiałów o odpowiedniej wytrzymałości, aby zabezpieczyć owoce, jednocześnie zapewniając im dostęp do światła i powietrza, co jest niezbędne dla ich prawidłowego wzrostu i dojrzewania. W przypadku wielkopowierzchniowych sadów tworzy się specjalne konstrukcje, na których mocuje się siatki. Z kolei w przypadku drzewek przydomowych siatkę na czereśnie czy wiśnie wystarczy narzucić na drzewo. Siatki na ptaki mają odpowiedniej wielkości oczka, przez które szpaki nie mają możliwości przedostać się do owoców.

  Siatki na szpaki – rodzaje:

  • Siatka pleciona – jest to lekka siatka, wykonana ze splotu nici polietylenowych. Jest to siatka bardzo elastyczna, którą łatwo się narzuca na drzewko. Siatki na wiśnie i czereśnie występują w gotowych arkuszach o różnych wymiarach, w zależności od rozmiaru drzewa na którym sieć ma być umieszczona.
  • Siatka z tworzywa sztucznego – jest to siatka nieco sztywniejsza aniżeli siatka pleciona. Cechuje ją jednak również lekkość i łatwość instalacji na drzewku owocowym.
  siatka na wiśnie

  Dobra siatka na szpaki – zalety:

  lekka siatka na szpaki na drzewie
  • Lekka - nie obciąża gałęzi drzew ani nie powoduje ich uszkodzeń, co jest istotne dla zdrowia roślin,
  • Wytrzymała na warunki atmosferyczne – jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr czy promieniowanie UV. Dzięki temu może być stosowana przez dłuższy czas, zapewniając ciągłą ochronę plonów,
  • Odpowiednia wielkość oczek - odpowiednio małe oczka, uniemożliwiają ptakom dostęp do owoców. Zapewnia to skuteczną ochronę przed ptakami, jednocześnie umożliwiając swobodną wymianę powietrza i światła, co jest istotne dla wzrostu i dojrzewania owoców,
  • Łatwy montaż i demontaż - siatka na szpaki jest szybka w montażu i demontażu. To znacząco oszczędza czas i wysiłek sadowników, pozwalając im skupić się na innych ważnych zadaniach w sadzie,
  • Uniwersalne zastosowania - niezależnie od wielkości sadu, dobra siatka na może być stosowana zarówno na niewielkich działkach przydomowych, jak i na wielkich plantacjach owocowych, zapewniając równie skuteczną ochronę.

  Jak założyć siatkę na czereśnie?

  Założenie siatki na czereśnie to kluczowy krok w ochronie plonów przed atakami szpaków, który warto zrobić przed dojrzałością owoców, najlepiej w momencie gdy kwiaty zamienią się w maleńkie owoce. Siatka na szpaki musi być wystarczająco duża, tak by obejmowała całe drzewo. Siatkę należy rozciągnąć nad drzewem, lub narzucić na drzewo, równomiernie rozkładając ją na wszystkie gałęzie. Ważne jest, aby siatka dochodziła aż do ziemi, uniemożliwiając ptakom dostęp do owoców od dołu. Siatkę do gałęzi przymocować należy za pomocą linek lub opasek zaciskowych, a także zakotwiczyć ją w ziemi za pomocą kołków, aby zapobiec jej przemieszczaniu się pod wpływem wiatru. Ważne jest, by rozmiar siatki dobrać do kształtu drzewa, aby całkowicie go pokryć.

  siatka na czereśnie

  Podsumowanie

  Obecność szpaków w sadzie stanowi poważne wyzwanie dla sadowników, szczególnie w okresie dojrzewania owoców, kiedy ptaki chętnie się nimi zajadają. Istnieją jednak różne metody ochrony drzewek owocowych przed ptakami, które mogą pomóc w ograniczeniu szkód od szpaków oraz ich odstraszaniu. Walka z problemem szpaków w sadzie wymaga zróżnicowanego podejścia oraz stałej troski o zapobieganie szkodom. Dzięki odpowiednim środkom odstraszającym czyli tzw. straszakom na szpaki i zabezpieczeniom, do których należą siatki na wiśnie i czereśnie sadownicy mogą skutecznie chronić swoje plony przed atakami szkodników, zapewniając jednocześnie jakość i stabilność swojej uprawy.