Kropelkowy system pojenia jest to system, w którym ptaki pobierają wodę ze smoczków zwanych niplami lub ewentualnie miseczek okapowych znajdujących się bezpośrednio pod nimi. Wiele profesjonalnych, przemysłowych hodowli drobiu, szczególnie brojlerów wykorzystuje kropelkowe systemy pojenia. Systemy pojenia smoczkowego wiążą się z wieloma zaletami takimi jak stała świeżość wody, oszczędność, zwiększona higiena pojenia, duża oszczędność czasu i pracy hodowcy. Dodatkowo, koszt systemu nie jest wysoki, a jego montaż i serwisowanie nie należą do problematycznych. Duża liczba profesjonalnych hodowców uważa, że system pojenia niplowego to najwydajniejszy i najlepszy rodzaj systemu pojenia. Co ważne, poidła kropelkowe sprawdzają się u ptaków już od pierwszego dnia życia. Należy jedynie dostosować wysokość na jakiej znajdują się poidła. Kropelkowe systemy pojenia przeznaczone są do chowu ściółkowego oraz klatkowego.

W zależności od wydajności poideł smoczkowych przy odchowie kurczaków do wagi 2 kg, przypada od 18 do 20 ptaków na jeden nipel. W przypadku wagi końcowej do 3 kg liczba ptaków spada do 15 - 18 na jeden smoczek.

Standardowo poidła smoczkowe mocowane są w rurze kwadratowej PCV. Po uprzednim nagwintowaniu otworu w rurze, poidła kropelkowe są wkręcane w otwór - każdy ze smoczków posiada gwint 1/8 cala. Na rynku znajduje się wiele rodzajów poideł niplowych, które różnią się od siebie sposobem działania, wydajnością oraz budową. W poniższym artykule przedstawione zostaną te najbardziej popularne i najczęściej stosowane poidła niplowe.

Spis treści [ukryj]

  Poideła kropelkowe bez miseczek

  Na początek przejdźmy do poideł kropelkowych bez miseczek. Linie pojenia drobiu skonstruowane w ten sposób narażone są na dość znaczące zmoczenie ściółki, dlatego też w tym przypadku zaleca się użycie nipli ze zredukowanym przepływem. Smoczki tego typu skutecznie ograniczają niepotrzebne zużycie wody oraz pomagają zachować suchość ściółki.

  W przypadku nipli z wyższym przepływem wody zaleca się montaż miseczki okapowej, która zapobiegnie nadmiernemu zmoczeniu ściółki. Różne rodzaje miseczek okapowych zostaną omówione w dalszej części artykułu.

  Ciekawym poidłem kropelkowym jest nipel Duo-Steel, wykonany w całości ze stali nierdzewnej. Charakteryzuje go sposób pracy - trzpień rusza się w poziomie i w pionie. Przepływ wody przy ruchu trzpienia w pionie to 70-80 cm3/min oraz 30-40 cm3/min przy ruchu smoczka w poziomie. Przeznaczenie: brojlery, nioski, kaczki. Na jedno poidło kropelkowe przypada około od 8 do 20 ptaków w zależności od gatunku i rodzaju hodowli. Podobne parametry posiada poidło smoczkowe RB Mix, które wykonano ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego. Trzpień tego poidełka pracuje także w pionie i poziomie. Przepływ wody przy ruchu trzpienia w pionie to 70-80 cm3/min oraz 30-40 cm3/min przy ruchu smoczka w poziomie. Nipel idealnie nadaje się do pojenia brojlerów i kur niosek. Na jedno poidło kropelkowe przypada około od 8 do 20 ptaków w zależności od gatunku i rodzaju hodowli.

  Kolejne poidło kropelkowe typu MK4 charakteryzuje się wydajnością na poziomie 150 ml/h. Trzpień smoczka pracuje wyłącznie w pionie. Przeznaczenie: brojlery i nioski. Na jedno poidło kropelkowe przypada około od 8 do 20 ptaków w zależności od gatunku i rodzaju hodowli.

  Następnym poidłem smoczkowym jest poidło Standard-Steel. Tak jak mówi jego nazwa, jest to klasyczne poidło niplowe, jedno z najbardziej popularnych w Polsce, stosowanych przy hodowli niosek i brojlerów. Produkt wykonany w całości ze stali nierdzewnej jest odporny na eksploatację. Charakteryzuje go wysoka wydajność rzędu 180 ml/h. Na jedno poidło kropelkowe przypada około od 10 do 12 ptaków w zależności od gatunku i rodzaju hodowli.

  Kolejnym z opisywanych poideł kropelkowych jest smoczek Standard. Stalowy trzpień osadzony został w korpusie z tworzywa sztucznego. Wydajność poidła to 140 ml/h. W swojej klasie jest to jeden z najpopularniejszych nipli w Polsce. Przeznaczenie: brojlery, nioski, ptaki ozdobne.

  Poidło smoczkowe typu Input różni się od pozostałych nipli sposobem montażu. Smoczki Input nie posiadają gwintu, zamiast tego są one wciskane w wywiercony otwór w rurze PCV. Każde poidełko zawiera gumową uszczelkę, która zapewnia szczelność łączenia dopasowując się do powierzchni rury. Wydajność poidła szacuje się na 90-100 cm3/min. Przeznaczenie: brojlery, nioski, ptaki ozdobne.

  Miseczki okapowe

  Czas na kilka słów o miseczkach okapowych pod poidła niplowe. Miseczki okapowe mają za zadanie chronić ściółkę przed zmoczeniem, a co z tym idzie przed powstawaniem błota i zabrudzeń. Służą one także do zwiększenia oszczędności w zużyciu wody w systemie pojenia niplowego. Większość z nich przystosowana jest do szybkiego montażu na rurę PCV 22 x 22 mm. Generalnie miseczki okapowe różnią się od siebie dwa rzeczami - głębokością miseczki oraz budową (jedno lub dwa ramiona). Miseczki z jednym ramionem przeznaczone są do brojlerów i niosek. Użycie tylko jednego ramienia zapewnia dostęp do wody z trzech stron. Miseczki dwuramienne są stabilniejsze, jednak dostęp do poidła jest ograniczony z dwóch stron. Są one szczególnie zalecane do pojenia kaczek i ptactwa ozdobnego. Miseczki okapowe wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Czerwony kolor jest dobrze przyswajalny przez zwierzęta oraz ułatwia on ptakom znalezienie najbliższej miseczki w nisko kontrastowym otoczeniu.

  Wymagania techniczne

  System pojenia kropelkowego może być zasilany na dwa sposoby. Pierwszy z nich zawiera użycie zasobnika wodnego, znajdującego się ponad poziomem poideł. Jest on często spotykany w niewielkich hodowlach drobiu, przy krótkiej długości linii pojenia. Na profesjonalnych fermach wykorzystuje się podłączenie do sieci wodociągowej, a co za tym idzie wymagany jest reduktor ciśnienia oraz odpowietrzniki, gdyż zbyt wysokie ciśnienie mogłoby wysadzić smoczki. Maksymalne ciśnienie to 2 bary, natomiast ciśnienie optymalne to 1,5 bara. Kolejnym warunkiem, który należy spełnić jest równa powierzchnia, na której przebiegała będzie linia pojenia. W przypadku, gdy ten warunek nie jest spełniony zawsze można wyposażyć w reduktor pochyłości terenu, który zniweluje te różnice.

  Budowa kropelkowej linii pojenia

  Stworzenie smoczkowego systemu pojenia z prawdziwego zdarzenia nie jest wbrew pozorom wymagającym zadaniem. Hodowca może kupić 3-metrową, kompletną linię niplową i z jej pomocą zbudować system o interesującej go długości. Schemat znajdujący się poniżej doskonale obrazuje w jaki sposób może wyglądać taka linia pojenia. Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć poniżej w artykule zatytułowanym "Budowa systemu pojenia dla drobiu".

  Schemat systemu pojenia Schemat systemu pojenia