Szczury i myszy to gryzonie, które od wieków towarzyszą ludzkości. Ich obecność jest zauważalna szczególnie jesienią i zimą, kiedy to szukają ciepłego schronienia. Walka ze szczurami i myszami to nieustanne wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się zarówno mieszkańcy terenów wiejskich, jak i miast. Choć na pierwszy rzut oka wydają się niewinne, niosą ze sobą poważne zagrożenia. Gryzonie są trudne do zwalczenia ze względu na swoją płochliwość i zdolność do szybkiego przystosowywania się do nowych warunków. Co więcej, bardzo szybko się rozmnażają, przez co kontrola nad ich populacją jest niezwykle trudna. Skuteczny sposób na pozbycie się szczurów i uporczywych myszy jednak istnieje, o czym przekonasz się czytając artykuł. Karma dla psa i profesjonalny zestaw do zwalczania szczurów i myszy, to przepis, dzięki któremu wytępisz gryzonie ze swojego gospodarstwa.

Szczury i myszy – gryzonie, które uprzykrzają życie!

szczur szkodnik

Szczury i myszy to gryzonie, które spotkać można praktycznie wszędzie – w budynkach mieszkalnych, gospodarczych, piwnicach, magazynach, składach paszy oraz miejscach użyteczności publicznej. Ich obecność związana jest z powstawaniem wielu szkód materialnych, których naprawa bywa bardzo kosztowna. Co więcej szkody wyrządzane przez szczury i myszy nie tylko dotyczą rzeczy materialnych, ale zaburzają również spokój i często powodują paniczny lęk. Największym zagrożeniem jest jednak zanieczyszczanie żywności przez gryzonie, które są nosicielami wielu groźnych chorób. Poważne szkody wyrządzają również w samochodach, gdzie przegryzają kable i przewody, co często prowadzi do poważnych awarii pojazdu, ale również narażenia bezpieczeństwa kierowcy i pasażera. Na myszy i szczury narzekają również hodowcy drobiu, gdzie gryzonie zanieczyszczają i marnują paszę. Szczury są jednak o wiele bardziej uciążliwe, ponieważ drążą korytarze w poszukiwania pożywienia. Szczur w kurniku konsumuje ziarno, jajka, a w przypadku wielkiego głodu nawet zabija kury.

Jak wygląda szczur?

W Polsce najczęściej spotkać możemy dwa gatunki szczurów, które wyglądają bardzo podobnie. Istnieją jednak pewne szczegóły, różniące te dwie odmiany. Szczur śniady (Rattus rattus) jest mniejszy od szczura wędrownego. Jego waga to ok. 120-200 g, a długość wraz z ogonem ok. 30-50 cm, gdzie ogon jest podobnej długości jak ciało. Szczur śniady jest barwy szaro-brązowej z białym, szarym lub popielatym spodem. Spotkać możemy również szaro-czarne szczury śniade. Szczur wędrowny (Rattus norvegicus) w odróżnieniu od szczura śniadego, kopie nory i jest świetnym pływakiem. Jest też znacznie większy, ponieważ może osiągać długość wraz z ogonem ok. 45-60 cm, gdzie ogon jest krótszy od reszty ciała. Waga szczura wędrownego wynosi ok. 200-500 g. Najczęściej możemy spotkać go w kolorze brązowym, z widocznie jaśniejszym spodem, ale występują również czarne szczury wędrowne.

Jak poznać obecność szczura?

Istnieją pewne sygnały, na które warto zwrócić uwagę, jeśli podejrzewamy obecność szczurów w domu, czy w piwnicy. Szczury pozostawiają widoczne ślady w miejscach, po których się poruszają takich jak kąty, szafki czy półki. Zaobserwować możemy odchody szczura, które mają postać podłużnych, ciemnobrązowych kup o długości powyżej 1 cm. Szczury wydzielają charakterystyczny zapach, który może być dość intensywny, szczególnie w zamkniętych przestrzeniach, może to być zapach moczu lub odchodów. Kolejnym sygnałem obecności szczura są uszkodzone przedmioty, w tym meble, przewody elektryczne czy opakowania żywności. Szczury mogą również wydawać dźwięki w postaci skrobania, pisków, czy stukana, szczególnie w nocy, gdy są aktywne. Charakterystyczne ślady zębów na przedmiotach mogą również świadczyć o obecności szczurów, podobnie jak ślady od łap szczurów na podłodze.

Czego boją się szczury?

Szczury są płochliwe i bardzo wrażliwe na odgłosy, zapachy oraz dźwięki. W naturalnym środowisku unikają kontaktu z drapieżnikami i starają się być jak najbardziej niezauważalne. Dodatkowo szczury nie znoszą zapachów: czosnku, wrotyczu, dzikiej mięty, liści pomidorów. Te zapachy odstraszają szczura. Co więcej, szczury są wrażliwe na ultradźwięki, których ludzkie ucho nie jest w stanie usłyszeć. Urządzenia emitujące ultradźwięki to skuteczne odstraszacze szczurów. Warto zaznaczyć również, że naturalny wróg szczura to kot, dlatego starają się one unikać miejsc, gdzie mogą czuć się zagrożone przez te drapieżniki.

Trutka na szczury – jaką wybrać?

środki do zwalczania szczurów

Trucizna na szczury to najczęściej stosowany sposób do zwalczania szczurów, która zawiera toksyczne substancje działające zabójczo na gryzonie. Trutki na szczury mogą mieć różną formę: granulatu, ziarna, kostki, pasty, czy też nowoczesnej piany na gryzonie. Umieszczać je należy w specjalnej stacji deratyzacyjnej, tak by uchronić inne zwierzęta, dzieci i osoby postronne przed przypadkowym spożyciem. Ważne jest, by trutka na szczury miała opóźnione działanie, co oznacza, że zabójczy efekt nie następuję od razu, ale po kilku dniach, dzięki czemu może wytępić całe stado, a nie tylko pojedyncze osobniki.

Jak wytępić szczura?

Jeśli spotkałeś szczura w swoim obejściu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z większym problemem, niż się wydaje. Szczury są znane z tego, że żyją w stadach, a więc obecność jednego, oznacza, że w pobliżu są też inne gryzonie. Co zatem zrobić, by wytępić całe stado szczurów? Potrzebna jest skuteczna deratyzacja , na którą znamy przepis. Do tego celu wykorzystać należy karmę dla psa, która działa jak wabik na szczura. Ważne jest zdobycie zaufania szczura i zachęcenie go do pobierania pokarmu ze specjalnego karmnika na szczury, czyli tzw. stacji deratyzacyjnej. Wewnątrz tunelu dla szczura umieścić karmę dla psa, najlepiej o smaku wołowiny lub ryby. Karmniki rozmieszczać należy w różnych miejscach, a do ich wnętrza przez 3 dni wkładać świeżą karmę. Po upływie kilku dni karmę zmieszać z trutką, a po upływie tygodnia w karmniku umieszczać już tylko trutkę. Po upływie ok. 10 dni od wykładania karmy dla psa na szczury można zauważyć, że śladów obecności szczurów jest znacznie mniej, a po 14 dniach nie ma ich praktycznie wcale. Karma dla psa mieszana z trutką, to sposób wytępić całe stado, a nie tylko jednego, najsłabszego osobnika. Przepis na skuteczne zwalczenie szczura to nie tylko cierpliwość, ale przede wszystkim dobry zestaw do deratyzacji oraz karma, która wabi szczura do zasadzki. Uwaga! Należy pamiętać, by karmę z trutką umieścić tylko i wyłącznie w specjalnej stacji, zamykanej na klucz, tak by zwierzęta domowe i inne osoby nie miały dostępu do jej wnętrza. karma dla psa wymieszana z trutką na szczura