Porady dla hodowców

Jak ocieplić kurnik?

Z czego zbudować kurnik?

Kurniki dla drobiu często budowane są z desek lub płyt osb, które pozwalają na szybszą budowę niż np. z cegieł czy pustaków. Kurnik zbudowany z tych materiałów zapewnia odpowiednie schronienie dla ptaków przez większość roku, jednak w okresach ujemnych temperatur kurnik powinien być dodatkowo ocieplony.

Dlaczego kury nie niosą jajek?

Kury źle znoszą niskie temperatury i wysoką wilgotność. Optymalna temperatura w okresie zimowym dla kur to 15-18 oC. W okresach niskich temperatur, szczególnie jeżeli temperatura spadnie poniżej 0oC kury starają się przetrwać, dlatego spada nieśność i zwiększa się zużycie paszy przez ptaki. Dla zapewnienia odpowiednich warunków bytowych kur należy utrzymywać dodatnią temperaturę w kurniku.

Ocieplenie kurnika

O ociepleniu kurnika warto pomyśleć już na etapie budowy, aby w konstrukcji ścian zrobić miejsce na warstwę ocieplenia. Izolację ścian można wykonać ze styropianu lub wełny mineralnej. W przypadku wyboru wełny należy dodatkowo użyć membrany dachowej, która zabezpieczy przed pyleniem w kurniku. Dodatkową izolację można wykonać belek słomy, które układa się wokół kurnika. Ściółka w kurniku również stanowi dobrą warstwę izolacyjną, dlatego w okresach zimowych nie powinno się jej usuwać tylko uzupełniać świeżą. Warto pamiętać przy tym o stosowaniu preparatów do suchej dezynfekcji na ściółkę, które poprawią mikroklimat w pomieszczeniu. Dodatkowo należy uszczelnić okna i drzwi, przez które może uciekać ciepło. Najczęściej dobra izolacja wystarczy, jednak czasami konieczne będzie dodatkowe ogrzewanie w kurniku.

Komentarze