Jednymi z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych promienników grzewczych są żarówki promiennikowe. Żarówki promiennikowe wytwarzają promieniowanie podczerwone IR, które nie jest widoczne dla ludzkiego oka. To inaczej promieniowanie grzewcze, które przenosi ciepło w postaci fal. W hodowlach wykorzystywane są urządzenia z podczerwienią emitującą krótkie fale. Zasada działania promieniowania jest prosta. Kiedy promieniowanie pada na powierzchnię ciała, jest przez nie pochłaniane za pomocą tkanek, które przez to ulegają nagrzaniu. Natomiast głębokość przenikania fali podczerwień jest zależna od długości emitowanej fali.
Promienniki grzewcze są wykorzystywane przede wszystkim hodowlach zwierząt. Wykorzystuje się je najczęściej do ogrzewania zwierząt. Dogrzewanie ptaków np. piskląt w pierwszych dniach życia jest szczególnie ważne, ponieważ wpływa na ich odporność oraz wydajność w późniejszych okresach życia, np. w przypadku kur wypływa na ich wzrost nośności. Stosowanie promieniowania podczerwonego wywiera bardzo korzystny wpływ na ogarniam zwierząt. Pobudzenie układu krwionośnego, a także polepszenie procesów biochemicznych i przemiany materii to tylko niektóre z korzystnych działań promieniowania. Młode pisklęta są bardzo wrażliwe na temperaturę panującą w budynku inwentarskim. Lampy grzejne pozwalają na zapewnienie odpowiedniej temperatury przy ściółce. Żarówki z promieniowaniem oprócz dogrzewania zwierząt są również wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebne jest ogrzanie oraz osuszanie. Zastosowanie żarówek promiennikowych ma również u zwierząt takich jak kaczki, gęsi, indyki, świnie, psy, a także zwierząt egzotycznych. Żarówki promiennikowe występują w 2 rodzajach pod względem widzialności emitowanego światła. Na rynku występują żarówki o różnej mocy, pozwalając na dostosowanie odpowiedniej mocy pod zwierzęta. Dodatkowo bardzo atutem żarówek promiennikowych jest możliwość wykorzystania regulatorów mocy, które pozwolą na dostosowanie wytwarzania poziomu energii. Jest to ważne, szczególnie kiedy zauważymy, że np. pisklęta oddalają się od promienników, co może oznaczać zbyt ciepłą temperaturę grzania, albo jeśli koncentrują się bezpośrednio pod kwoką, co znaczy, że jest im za zimno. Wraz ze wzrostem piskląt maleje ich zapotrzebowanie na ciepło.
Żarówki emitujące światło widzialne
W naszej ofercie dostępne są żarówki, które emitują czerwone światło oraz biało światło. Żarówki z białym światłem dają jasną barwę, emitując światło dzienne. Są bardzo ważnym elementem podczas dogrzewania kurcząt, kiedy do kurnika dociera mało światła. Natomiast zastosowanie żarówek promiennikowych białych u starszych kur wpływa na zwiększenie nośności poprzez wydłużenie długości dnia. Warto nadmienić, że natomiast czerwone światło działa uspokajająco, obniża agresję oraz występowanie walk hierarchicznych, przyczyniając się do ograniczenia występowania kanibalizmu wśród ptaków. Żarówki można wkręcać w standardowe gwinty, lecz polecane jest użycie specjalnych opraw promiennikowych. Żarówki wraz z oprawami nazywane są tzw. kwokami. Na rynku występują również żarówki podczerwieni halogenowe. Charakteryzują się one tym, że w żarniku znajduje się gaz halogenowy, który cechuje się większą efektywnością grzejną niż konwencjonalne żarówki. Żarówka halogenowa daje natychmiastowe ciepło i ukierunkowany promień ciepła.
Żarówki nieemitujące światła widzialnego
Żarówki grzewcze tego typu są bezświetlne. Nie wytwarzają widzialnego światła, a ich temperatura grzania może wynosić nawet powyżej 400 °C. Ten rodzaj promiennika wykonany jest z porcelany. Zadaniem żarówek ceramicznych jest grzanie bez udziału światła. Promienniki ceramiczne należą do jednym z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania zwierząt. Bardzo szybko się nagrzewają i są polecane do wysokich i dużych pomieszczeń. Ceramiczne promienniki ciepła mają tak naprawdę wiele zastosowań np. w przemyśle spożywczym, lecznictwie oraz przemyśle papierniczym. Należy pamiętać, aby żarówkę ceramiczną wkręcić w odpowiednio przystosowany pod nią oprawę ceramiczną, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania.