Środki chwastobójcze i ich zastosowanie
W tej grupie znajdują się wszystkie środki ochrony roślin mające na celu zwalczanie roślin niepożądanych, czyli chwastów. Herbicydy to środki chemiczne z grupy pestycydów lub środki naturalne stosowane w uprawie roślin do zwalczania chwastów, które konkurencyjnie wchodzą w interakcje z uprawami rolnymi lub innymi roślinami. Chwasty rywalizują z uprawianymi roślinami o wodę, dostęp do słońca i składniki pokarmowe. Chwasty znacznie osłabiają plony zbierane z uprawy, a w skrajnych przypadkach mogą wręcz je zniszczyć.
Środki chwastobójcze, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu mogą być stosowane zarówno w rolnictwie, ogrodnictwie, sadownictwie jak i w innych dziedzinach, gdzie konieczne jest kontrolowanie chwastów. Dość często chwasty zakłócają rozkrzewianie się trawnika i rozsiewają się w miejscach gdzie tak naprawdę nie są pożądane. Znajdziesz tu również środki które ograniczają wzrost chwastów i mchów na podjazdach, czy kostce brukowej.
Jak działają herbicydy na chwasty?
Herbicydy działają najczęściej poprzez zaburzanie procesów metabolicznych w roślinach chwastów, powodując ich obumieranie. Niektóre herbicydy mogą zakłócać transport wody, składników pokarmowych i innych substancji wewnątrz roślin, co prowadzi do ich odwodnienia i obumarcia.
Podział chwastów
Pestycydy będą skuteczne wobec powszechnie występujących chwastów dwuliściennych i jednoliściennych. Chwasty jednoliścienne i dwuliścienne różnią się budową liści, a także sposobem, w jaki kiełkują ich nasiona. Oto kilka przykładów chwastów jedno- i dwuliściennych:
Chwasty jednoliścienne:
Chwasty jednoliścienne to rośliny jednoroczne lub wieloletnie. To takie chwasty, które w trakcie kiełkowania wytwarzają tylko jeden liścień. Mogą występować zarówno wiosną jak i jesienią. Do chwastów jednoliścienny zaliczają się głównie trawy. Ponadto najpopularniejszymi chwastami jednoliściennymi są: Miotła zbożowa, chwastnica jednostronna, Wyszyniec polny, Owies głuchy, Perz właściwy, Nawłoć pospolita, różne gatunki Rdestów, Bojownik, Amarant, Żyto bezłodyżkowe, samosiewy zbóż i inne.
Chwasty dwuliścienne:
Chwasty dwuliścienne to takie, które podczas kiełkowania i wzrostu mają dwa liścienie, czyli liście zarodkowe. Łodygę mają najczęściej zieloną z rozgałęzieniami. System korzeniowy z reguły jest palowy. Najczęściej występują w uprawach zbóż ozimych i jarych, kukurydzy, rzepaku ozimego i jarego, w uprawach warzyw, roślin strączkowych i okopowych, w sadach i jagodnikach.
Przedstawicieli chwastów dwuliściennych jest bardzo wiele. Najpopularniejsze odmiany chwastów dwuliściennych to: mak polny, chaber bławatek, Przytulia czepna, Komosa białą, Babka lancetowata, Mlecz, Pokrzywa, Bylica, Fiołek polny, Tasznikm pospolity i inne. Tego typu chwasty są często spotykane w różnych środowiskach, w tym w ogrodach, uprawach rolnych i na terenach naturalnych. Ich kontrola jest ważna dla utrzymania zdrowia upraw i ogrodów oraz ograniczenia ich negatywnego wpływu na lokalne ekosystemy.
Jak stosować środki zwalczające chwasty?
Większość preparatów na chwasty ma postać koncentratu dobrze rozpuszczalnego w wodzie, dzięki czemu przygotujesz gotowy roztwór roboczy. Aby skutecznie zwalczyć chwasty, należy dokonać oprysku przy użyciu opryskiwaczy ręcznych czy mechanicznych. W kontakcie z rośliną środek na chwasty przenika do jej wnętrza, docierając do systemu korzeniowego sukcesywnie zahamowują wzrost chwastów, prowadząc w efekcie końcowym do ich zamierania. Środki na chwasty najlepiej stosować we wczesnych fazach rozwoju chwastów, aby zapobiec ich rozrostowi. Zabieg opryskiwania chwastów najlepiej przeprowadzać w suche, bezwietrzne dni, należy równie zwrócić uwagę aby opryski były wykonywane po godzinach oblotu pszczół, gdyż są dla nich śmiertelnym zagrożeniem.
Pamiętaj! Herbicydy powinno się stosować z rozwagą, ponieważ mogą mieć również negatywne skutki dla otaczającego nas środowiska, takie jak zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych oraz niekorzystny wpływ na inne organizmy, w tym na ludzi i zwierzęta. Dlatego ważne jest odpowiednie stosowanie herbicydów zgodnie z zaleceniami producenta oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i środowiskowych regulacji.